Cinsellik ve emzirme

Cinsellik ve emzirme arasındaki bağ biraz unutulmuş olsa da, aslında büyük önem taşımaktadır. Hormonal değişiklikler, bir çiftin yaşamını etkileyebilecek fiziksel ve duygusal sonuçlara neden olabilir. Ancak, sevgi ile her şeyin üstesinden gelinebilir.
Cinsellik ve emzirme

Son Güncelleme: 09 Ekim, 2018

Aileye yeni bir üyenin katılması kuşkusuz herkesin hayatını aydınlatan, eve büyük bir keyif ve neşe katan bir durumdur. Bununla birlikte, cinsellik ve emzirme ile ilgili bir dizi soru ortaya çıkmaktadır. Hamilelik sırasında, cinsellik konusundaki sorunlar azdır. Fakat bazen, emzirme döneminde hormonal değişiklikler ciddi sonuçlara yol açar.

Cinsellik ve emzirme: hormonal sonuçları

Emzirme hormonların etkisi ile belirlenir. Doğumdan sonra bebeğin beslenmek için emmesi, prolaktin adı verilen bir hormonun üretimini uyarır.

Bu hormon süt üretimini etkiler ve östrojen ve testosteron salınımını yavaşlatır. Bu nedenle, cinsel istekte önemli bir azalma meydana gelir.

Ayrıca, bu durumda, vücut, menopoz benzeri vajinal kuruluk, sıcak basması ve tahriş gibi durumlardan muzdariptir. Bununla birlikte, her kadındaki değişiklik tamamen farklılık gösterecektir. Bu yüzden bu durumun geçici olduğunu anlamak gerekir. Bu durumun normale dönmesi genel olarak üç veya dört ay sürebilir.

Emzirmenin fiziksel sonuçları

Cinsellik ve emzirmeyi etkileyen diğer özellikler fiziksel değişimlerdir. Doğumun ilk günlerinde bebekler ebeveynlerini daha fazla yorma ve onlarda uykusuzluğa yol açma eğilimindedir. Kuşkusuz bu, cinsel ilişkiyi etkiler, çünkü ya doğru an bulunamaz ya da çocuğun ağlamasıyla kesilir.

Öte yandan, vajinal doğumla doğum yapan kadınlarda, epizyotomi denen durum ağrılı cinsel ilişkiye neden olur ve bu da hazzı azaltır. Bu durumda, vajinal kurulukla mücadele etmek için kayganlaştırıcı kullanılarak ilişkiye girilmesi tavsiye edilir. Ayrıca, durumla başa çıkmak için okşama, sarılma, küçük oyunlar ve sevgi ortama hakim olmalıdır.

Emzirme sırasında duygusal etkiler

Doğum sonrası dönemde önemli hale gelen ve cinsellik ve emzirmeyi etkileyen bir diğer faktör de duygusal etkilerdir. İlk günler ve hatta haftalar boyunca anne-bebek ilişkileri önemli ölçüde artmaktadır.

Bu, aşırı üretim anne ve çocuk arasında sevgi dolu bir bağ yaratan endorfinlerden kaynaklanır. Bu nedenle, tüm dikkat, sevgi ve hassasiyet bebeğe yönelir.

Bu, samimi iletişim, sarılmalar ve sevgi ile dolu, ancak seks yapılmayan bir dönemdir. Çoğu zaman, erkek reddedildiğini ve eşinin değiştiğini hisseder.

anne ve yenidoğan

Emzirme döneminde seks nasıldır?

Doğum sonrası dönemin doğasında var olan fiziksel rahatsızlıklar ve hormonların etkisi nedeniyle, çiftin cinsel yaşamını yavaş yavaş canlandırması ilk etapta biraz rahatsız edici olabilir.

Cinsel uyarılma ile aktive edilen oksitosin hormonu cinsel ilişki sırasında sık görülen süt akmasına sebep olabilir. Ancak, bu, anın tadını çıkarmak için göz ardı edilebilecek bir unsurdur.

“Prolaktin süt üretimini etkiler ve östrojen ve testosteron salınımını yavaşlatır, bu nedenle cinsel istekte önemli oranda bir azalma meydana gelir”

Emzirirken zevk almak mümkün mü?

Emzirirken orgazma ulaşan kadın vakaları vardır. Bu durum, zevk aldığı için bazı kadınların suçlu hissetmesine neden olmuştur.

Ancak, bu koşullar hormonların etkisi ile gerçekleşir ve aslında hiç de kötü bir durum değildir. Bu süreçte, oksitosin salgılanır. Bu hormon doğum sırasında rahmi genişletir ve aynı zamanda cinsel uyarımla birlikte ortaya çıkar.

cinsel isteksizlik

Doğru cinsellik ve emzirme için öneriler

Emzirme döneminde ilişkiye girmek rahatsızlığa ve özgüvensizliğe neden olabilir. Bununla birlikte, aşağıdaki öneriler ile anın tadını çıkarmak mümkündür:

  • Sakin ve açık fikirli olmaya çalışın. Rahat ettiğiniz anları seçin.
  • Güvende hissetmek için, emzirme sırasında izin verilen bir doğum kontrol yöntemi kullanın.
  • Eşinizle iletişim kurmak kilit noktadır. Ne yapmak istediğinizi ve fiziksel durumunuz eski haline dönerken çizmek istediğiniz sınırları ve diğer hususları tartışın.
  • Rahatsızlığa veya acıya dayanmaya çalışmayın. Bu özel anlarda her iki kişi de zevk almalıdır.
  • Süt çıkarmak hakkında suçluluk hissetmeyin, geçici, doğal bir süreç olarak düşünün. Acele etmeyin ve partnerinizden size destek vermesini isteyin. Bu tamamen rahat olmanıza ve normal halinize ulaşana kadar ilişkilerin keyfini çıkarmanızı sağlayacaktır.

Özetle cinsellik ve emzirme, kendinizi bir çift olarak görmenizi engelleyen bir kombinasyon olmamalıdır. Hormonların tetiklediği bu dönemde iletişim kurmayı ve eşinize güvenmeyi unutmayın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Un regalo para toda la vida. Guía de la lactancia materna. Carlos González. Ed. Temas de Hoy, 2006.
  • La Liga de la Leche Internacional. El arte femenino de amamantar. México: Pax, 2001.
  • Manual de Lactancia Materna. De la teoría a la práctica. Comité de Lactancia Materna de la Asociación Española de Pediatría. Ed. Panamericana, 2008.
  • Portalatín, B. ¿Qué pasa con la sexualidad durante la lactancia? 2013. El Mundo | Salud.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.