Çocuğunuzla İyi Çalışma Alışkanlıkları Oluşturmak

Çocuğunuzla İyi Çalışma Alışkanlıkları Oluşturmak

Son Güncelleme: 19 Ekim, 2018

Ev ödevi, her çocuğun uğraşması gereken bir şeydir. Bu yüzden, çocuklarda erken yaştan itibaren iyi çalışma alışkanlıkları oluşturmak çok önemlidir.

Bu yazıda sizlere, çocuğunuzla iyi çalışma alışkanlıkları oluşturmanız için birkaç yöntem paylaşacağız. Bu sayede zaman geçtikçe çocuğunuz ev ödeviyle ilgili sorumluluklarını kendisi almaya başlayacak.

İyi çalışma alışkanlıkları: ulaşabilecekleri sınırları zorlayın

Çocukların evde ödevlerini tamamlamasını sağlamak aileler için zorlayıcı olabilir. Ayrıca çocukları sorumlu bir şekilde ders çalışmaya teşvik etmek de zor olabilir.

Bu yüzden, çocukların yaş ve eğitim düzeyine göre, bazı davranışları adım adım oluşturmasını sağlamak çok önemlidir.

Örneğin, 2001’de açıklanan Eurostat verisine göre, Avrupa’da en fazla okul bırakma oranı İspanya’da (%20) görülmektedir. İspanya’da her 5 çocuktan biri okulu bırakmaktadır.

Diğer faktörlerin yanı sıra, zayıf performans ve başarısızlık da çocukları okulu bırakmaya itmektedir.

Çocuklara okuldaki ilk birkaç yılında iyi çalışma alışkanlıkları kazandırmak için faydalı araçlar ve teknikler bulmak gerekir. Bu da, onların okulda kalmasını sağlar.

İyi çalışma alışkanlıkları kazandırmak iş hayatına benzer. Ders çalışmak için, önceden plan yapılmalı, işler organize edilmeli, odaklanmalı, anlamalı ve iyi alışkanlıklar oluşturulmalıdır.

İşleri planlamak

İdeal zaman

Çocuğunuzun adım adım günlük bir çalışma düzeni oluşturması çok önemlidir.

Okuldan verilen ödevlerine 20 ila 30 dakika odaklanmaya başlamaları gerekmektedir. Arada bir bu süreye 10 dakika daha eklenebilir.

kitap okuyan çocuk

Günün en uygun zamanı

Başka önemli bir faktör ise çocuğun  oturup ders çalışması için en uygun zamanı bulmaktır.

Birçok uzman, okulda kazanılan tempodan faydalanabilmek adına, çocukların ders çalışma zamanını okuldan geldikten hemen sonrasına ayarlamanızı önermektedir.

Bununla beraber, çocuğa bağlı olarak, okuldan geldiğinde önce biraz rahatlaması ve oyun oynaması daha iyi olabilir. Burada önemli olan ayarlanan zamana her gün uygun davranmaktır.

Organizasyonun önemi

Çocuğunuzun ödev yükü arttıkça size yardım edebilecek birkaç belli yöntem vardır. Zamanlarını daha etkili bir şekilde kullanabilmeleri için birkaç çevrimiçi araç da kullanabilirsiniz.

Takvimler, ajandalar ve not defterleri, plan yapmak, bilgi almak, önemli şeyleri not etmek ve diğer işleri düzenlemek için faydalıdır.

Odaklanma

Ders çalışmak söz konusu olunca, çocukların çevresi ve etrafındaki şeyler son derece önemlidir.

İdeal olarak, evde sadece okul ödevlerinin yapılmasına ayrılmış bir bölüm olması gerekir. Bu sayede, çocuğunuzun diğer ev işlerinden etkilenerek dikkatinin dağılmasını engellemiş olursunuz.

İhtiyaçları olan her şeyin olduğundan ve sessiz bir ortamda çalışabileceklerinden emin olun. Ayrıca bu alanı düzenli olarak organize etmek ve temiz tutmak da çok önemlidir.

Cep telefonu, televizyon, video oyunları ve diğer oyunlardan uzak durmanın yanı sıra, zamanı da uygun şekilde paylaştırmak gerekmektedir.

Yaramaz çocuklar için, özel olarak sadece ders çalışmak için zaman ayırıp daha sonra ara verip dinlenmek daha doğru olabilir. Bu da, onların daha iyi sonuçlar almasını sağlayacaktır.

Anlamak için araçlar

Yaşlarına bağlı olarak, bazı etkili çalışma alışkanlıklarını kullanmak çocuklar için önemlidir. Bu alışkanlıklar, onlara daha ileri çalışma aşamalarında da yardımcı olacaktır.

yazı yazan kız

Çocuklarımıza öncelikle şunları öğretmeliyiz:

  • Anlayarak okumak: Çocuklar eğer okuduklarını anlamıyorsa, okumanın onlara hiçbir faydası olmaz. Okuma alışkanlığı oluşturmak ve anlamalarına yardım etmek için başlarda çocuğumuzla birlikte okuyup, onlara okuduğumuz metinle ilgili sık sık sorular sorabiliriz.
  • Altını çizmek ve ana fikri belirlemek: Bu iki teknik de anlama ve ders çalışma için faydalıdır. Çocuklarınızdan metnin ana fikrini belirlemesini ve altını çizmesini isteyin. Anahtar kelimelerle ana fikri çıkarmalarına yardım edin. Bunların ikisi de harika seçeneklerdir.
  • Çalışma teknikleri kullanın: Metinlerin konusunu anlamak, ana fikirleri belirlemek, ana hatlarını oluşturmak ve birbiriyle ilişkisini görselleştirmek için özetlemek, temel içeriği çıkarmak için harika birer yoldur. Tüm bu teknikler ders çalışmayı daha kolay hale getirecektir.

Aslında, eğitimin önemine gerektiği kadar vurgu yapmıyoruz. Çocuğumuzun okul hayatındaki ilk birkaç aşama, ders çalışmayı öğrenmeleri için çok önemlidir.

Süreklilik, anlama ve günlük olarak çaba göstermenin ders çalışma alışkanlığı kazanmada çok temel etkenler olduğunu unutmayın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Cortese, A. (2011). Técnicas de estudio. Metodología de la investigación. 
  • Narváez, M. R. T., Guzmán, I. T., González, M. D. C. U., & Robayo, A. M. M. (2009). Hábitos de estudio vs. fracaso académico. Revista educación, 33(2), 15-24. https://www.redalyc.org/pdf/440/44012058002.pdf
  • Ramos, C. B. (2007). La incidencia de las TICs en el fortalecimiento de hábitos y competencias para el estudio. Edutec. Revista Electrónica de Tecnología Educativa, (23), a077-a077. http://edutec.es/revista/index.php/edutec-e/article/view/497

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.