Ergenlik Döneminde Tıbbi Check Up

Çok fazla sağlık problemi olmadığında, yönlendirme almak için ergenlik döneminde düzenli check up yaptırmak önemlidir.
Ergenlik Döneminde Tıbbi Check Up

Son Güncelleme: 01 Haziran, 2020

Ergenlik dönemindeki tıbbi check up ‘lar hayati önem taşır. Genelde çok fazla sağlık sorunu çıkaran bir dönem değildir. Ama hala dikkat edilmesi ve bilgilendirilmesi gereken konular var.

Ergenlikte tıbbi check up ‘lar

Omurga, postür ve diğer sorunlar

Ergenlik dönemindeki tıbbi check up’lar beraberinde bitmez tükenmez bir soru listesi getirebilir. Ergenlikte, gençler onlarla üzerine saatlerce konuşabileceğimiz konulara ilgi duymaya ve merak etmeye başlarlar.

Bu postür ve omurga problemlerinden yeme içme alışkanlıkları ve ders çalışmaya konsantre olmalarıyla ilgili sorulara kadar uzanabilir. Onlarla konuşmamız gereken birçok konu vardır ve bazıları endişe uyandırıcı olabilir.

Sırt sorunları çeken çocuk

Ergenlerin karakteristik özellikleri nelerdir?

Sağlık hakkında endişe ettiğimiz kadar, genel olarak ergenlerin zarar görmez olduklarını sandıklarını ve bunun sonucunda kendilerine hiçbir şey olmayacakmış gibi düşündüklerini unutmamalıyız. Yani, aşırı hasta hissetmedikçe isteyecekleri son şey doktora gitmek olacaktır.

Bir sorun olarak ergenlik

Utanç verici durumlar oluşturmamalı ve ergenliği aşılması gereken bir çeşit sorun gibi düşünmemeliyiz. Genel olarak dersini yapan, çalışan, kurallara saygı duyan ve yaptıkları her şeyde yaratıcı ve pozitif olan bir sürü genç ve ergen birey de bulunmakta.

Yetişkin olarak bizim rolümüz koşulsuzca onlara yardım etmek. Onların ebeveynleri, öğretmenleri ya da danışmanı olduğumuzu ama arkadaşları olmadığımızı her zaman hatırlamalıyız. Bu dönemde hayatlarına giren üç kritik etken vardır: partner seçimleri, kariyer seçimleri ve kimlik arayışları.

Ergenlikte tıbbi check up: yılda bir, iki ya da üç kere mi olmalı?

Ergen sağlığı üzerinde çalışan onaylı bilimsel topluluklar yılda en az iki kere ergen sağlığında alanlaşmış bir doktoru ziyaret etmeyi öneriyor.

Ergen bireylerin rahat hissetmesini sağlayacak açıklıkta sorular sorma konusunda tecrübeli olmaları gerektiğinden doktorun özel olarak eğitim görmüş olması önemlidir.

Motive edici diyalog da uzmanların elinde, zamanla sürdürülebilir daha iyi bir ilişkiye katkıda bulunabilir.

Ebeveynler ve randevular

Ebeveynler sürekli önemli bir role sahiptir. Ama çocuklara, ergenlere ve genç yetişkinlere yardım etme yöntemleri birbirinden farklıdır. Bu mantıkla hem doktorlar hem ebeveynler ergen bireyin bağımsızlığının ilerici gelişimine yardım etmelidir.

Mutlu bir aile karesi

Ergenlik dönemi check up ‘larında mahremiyet

Mahremiyet danışma sırasında paylaşılan bilginin genelinde orada kalacağı anlamına gelir. İşin en başından doktorun her şekilde bilgileri gizli tutacağından emin olmak önemlidir.

Ama eğer ergen bireyin sağlığını riske atabilecek bir durum varsa bu gizliliği “bozmaları gereken” zamanlar da vardır.

Bu durumlarda, gencin rızasıyla ya ebeveynler bilgilendirilir ya da onlara ebeveynlerini bilgilendirme konusunda yardım edilir.

Akılda tutulması gereken şeyler

Ebeveynlerin ergenliğe ulaştığında çocuklarını farklı farklı yollarla göz ardı ettiğini görüyor ya da duyuyoruz. Bu çok ciddi bir hatadır çünkü ergen bireyin özerk bireyler haline gelmeleri için bizim, farklı yollardan olsa bile, ilgi ve yardımımıza ihtiyacı vardır.

Ve son olarak…

Ergenlik bir ilham ve pozitif değişim zamanıdır. İşte bu yüzden biz yetişkinlerin sağladığı destek onlara ilham verebilir, hayat ve planlarında pozitif değişimler yaratabilir.

İlginizi çekebilir ...
Bir Ergenle İletişim Kurmanın 13 Anahtarı
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Bir Ergenle İletişim Kurmanın 13 Anahtarı

Ergenlik, aile içi ilişkileri etkileyen karmaşık süreçlerden biridir. Bir ergenle iletişim kurmanın daha sağlıklı iletişim kurmanın çeşitli yolları...  • Melamed, Irene. “Los adolescentes y el derecho a la información en contextos de salud” 12 Congreso Virtual de Psiquiatría.
  • Sociedad Española de Medicina de la Adolescencia, SEMA.