Çocuğunuzu Gün Boyu Eğlendirmenin 3 Yolu

Küçük yaştaki çocuklar kendi başlarına hareket edemez ya da söylediğiniz şeyleri anlayamazlar. Ancak, yanı başınızda olup sizinle vakit geçirmeye bayılırlar.
Çocuğunuzu Gün Boyu Eğlendirmenin 3 Yolu

Son Güncelleme: 13 Haziran, 2018

Bu yazımızda, bebeğinizi gün boyu eğlendirmek için yararlanabileceğiniz bazı fikirleri paylaşmak istiyoruz.

Bir bebeğin ilk uyarımı, annesi ile olan fiziksel temastır. Bir bebek annesinin yumuşak sesini, kollarının ve göğsünün sıcaklığını hisseder.

Ancak bazen bebeğiniz bundan daha fazlasını isteyebilir ve bu durumlarda kendi yeteneklerini geliştirmesi ve deneyimlemesi gerekiyor.

Eğlenme ihtiyacı

İnsanların doğuştan gelen eğlenme ihtiyacı vardır.

Eğlence yetişkinleri duygusal olarak canlı tutar ve bebeklerde de durum aynıdır. Neyse ki, bebeğinizin eğlenceli etkileşim için iki harika seçeneği var.

İlk olarak, bebeğiniz kendi vücudunu tanıyabilir. İkincisi, çevresini keşfedebilir.

Ebeveynler, bebeklerini eğlendirmek için bu iki bilinmeyen bölgeden yararlanabilir.

Erken yaşta etkileşim halinde olmak, oyun oynamak ve eğlenmek, bebeğinizin etrafındakilerle bir bağ kurmasına yardımcı olacaktır.

Bebeğiniz sadece birkaç haftalık ise, o zaman muhtemelen elleriyle henüz hiçbir nesneyi kavrayamaz ve oyunun ne demek olduğunun henüz farkında değildir.

Bu nedenle, eğer yeni doğan bebeğinizin sürekli yanında ve onunla etkileşim halindeyseniz, bebeğiniz bu durumdan sıkılabilir ya da huzursuz olabilir.

Kendinizi her gün, her saniye bebeğinizin yanında olmak zorundaymışsınız gibi hissetmeyin. Bebeğinizin de dinlenmek ve rahatlamak için zamana ihtiyacı olduğunu unutmayın.

Bu sayede bebeğiniz ellerini, ayaklarını vs. keşfedecektir. Ayrıca etrafındaki dünyayı gözlemlemek ve yeni uyarıcıların farkında olmak için zamanı olacaktır.

Bebeğinizi eğlendirmenin yolları

Tabii ki, bebeğinize ne kadar çok sevgi gösterirseniz, gelişimi üzerindeki etki o kadar olumlu olacaktır. Kısa zamanda sarılmalarınıza, gülümsemenize ve kullandığınız dile geri dönecektir.

Bebeğinizi eğlendirmenin ve onu teşvik etmenin bir kaç yolu vardır. İşte onlardan bazıları:

  • Arkadaşlığınız: Varlığınızı bebeğiniz için eğlenceli ve keyifli kılmak için çeşitli yollar aramalısınız. Bebeğinizin sıkılmamasına dikkat etmelisiniz.
  • Kollarınız: Bebeğiniz kollarınızda olduğunda, etrafındakiler hakkında daha iyi bir görüşe sahip olur. Eğer bir şey onu korkutuyor ya da bunaltıyorsa, onu rahatlatmak ve korumak için orada olursunuz.
  • Çevreniz: Her zaman bebeğinizin gözlemleyebileceği ve keşfedebileceği yeni şeyler olacaktır.
uyuyan bebek

Bebeğinizi eğlendirmek için fikirler

Bebeğinizin arkadaşların ve aile bireylerinin varlığından keyif almasını ve onlara katılmasını sağlamak için onu yere yatırabilirsiniz. Örneğin beşiğini misafir odasına yerleştirebilirsiniz.

Ayrıca bir halıya battaniye serip bebeğinizin yerden etrafı gözlemlemesine izin verebilirsiniz. Elbette onu güvende olduğundan emin olmak için yanından ayrılmamalısınız.

Eğer uyuyorsa, bebeğinizi uzun süre boyunca araba koltuğunda tutmanın iyi bir fikir olmadığını unutmayın.

Bebek kanguruları da bebeğinizi günlük aktivitelerinize dahil etmenin harika bir yoludur. Bebeğinizi kendinize yakın tutmak için ergonomik bir bebek kangurusu kullandığınızda hareketleriniz ve kalp atışınız bebeğinize rahminde geçirdiği süreyi hatırlatacaktır.

Aynı zamanda, bebeğiniz eylemlerinizi bir canlı aksiyon filmi izliyormuş gibi gözlemleyecektir. Bu dönemde, her şey yeni ve heyecan verici bir keşiftir.

Havanın güzel olduğu zamanlarda bebeğinizle beraber yürüyüşe çıkmak beraber yapabileceğiniz harika bir aktivitedir.

Eğer bebeğiniz oturabiliyorsa, yürüyüşe bebek arabasıyla çıkmak bebeğinizin etrafa farklı bir perspektiften bakmasını sağladığı için daha da heyecan verici olacaktır.

Bebeğinizi eğlendirmek için yapabileceğiniz bir diğer basit şey, beşiğin yerini değiştirmektir. Böylece bebeğiniz çevresine yeni bir bakış açısı kazanacaktır.

Ayrıca odanın dekorasyonunda küçük değişiklikler yapabilirsiniz. Tüm bunlar kesinlikle bebeğinizin ilgisini çekecektir.

Bebeğinizi eğlendirmek için ek tavsiyeler

Hafif bir esinti ile hareket eden perde bile bebeğinizin yeni bir şey keşfetmesine sebep olacaktır.

Aynı şekilde bir ışık süzmesi ya da dışarıdan gelen cıvıl cıvıl kuş sesleri de aynı etkiyi yaratacaktır.

Bunlar bebeğinizin duyularını uyarmak ve onu eğlendirmek için mükemmel yollardır.

Duvarda basit bir gölge oyunu yapmak bebeğinizi eğlendirmenizi sağlayabilir. Bebeğinizin beşiğine bir cep telefonu asmak da dikkatini çekmek için etkili olacaktır.

Bebeğinizi kendinize yakın tutmak için ergonomik bir bebek kangurusu kullandığınızda hareketleriniz ve kalp atışınız bebeğinize rahminde geçirdiği süreyi hatırlatacaktır. Aynı zamanda, bebeğiniz eylemlerinizi bir canlı aksiyon filmi izliyormuş gibi gözlemleyecektir.

Çocuğunuz büyüdükçe, ona verebileceğiniz en iyi oyuncak elleriyle kavrayabileceği bir şeydir. Oyuncaklara ve diğer nesnelere tutunmak, bebeklerin dokunma duyularını geliştirmelerine yardımcı olur.

Nesneleri değiştirirseniz ve farklı şekiller, renkler, dokular ve boyutlardaki nesneleri seçerseniz, bebeğinizin duyu gelişimine daha fazla katkıda bulunursunuz.

Ve tabi ki çocuğunuz buna bayılacak!

kız çocuk ve annesi

Bebeğinizi iyi bir kitapla eğlendirin

Son olarak, çocuğunuza bir şeyler okumak yaşı ne olursa olsun, onu eğlendirmek, duyularını uyarmak ve bağ kurmak için mükemmel bir yoldur.

Çocuğunuz sesinize odaklanıp kendini rahat hissetmekle kalmayacak, aynı zamanda onun duyularının gelişimine katkıda bulunacak ve ona tüm hayatı boyunca sürecek olan okuma sevgisini aşılayacaksınız.


Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.