Çocukları Tablet Kullanmadan Sakinleştirmek İçin 10 Seçenek

Ebeveynler meşgulken çocuklarını eğlendirmek için tablet ya da televizyon gibi şeyler kullanabilir. Ancak, çocukları tablet kullanmadan da eğlendirmenin birçok farklı yolu vardır.
Çocukları Tablet Kullanmadan Sakinleştirmek İçin 10 Seçenek

Son Güncelleme: 29 Ekim, 2020

Şüphesiz ki hepimiz çocuklarımız sıkıldığında ya da huysuzlaştığında onları eğlendirmek için telefon, tablet gibi cihazların ekranına uzun süre bakmalarına izin vermişizdir. Ancak, çocukları cep telefonu ya da tablet kullanmadan da sakinleştirmek için birçok farklı yol tercih edebileceğinizi biliyor muydunuz?

Bu tarz elektronik aletlerin hayatımızın bir parçası olduğu su götürmez bir gerçek. Bu yüzden, çocuklar da ister istemez bunlara devamlı olarak maruz kalır. Burada problem, çocukların çok küçük yaşlardan itibaren bu cihazlarla gittikçe daha çok haşır neşir olmalarıdır. Sıkılmasınlar ve bizi rahatsız etmesinler diye ekran önüne oturtup dikkatlerini bu ekranlara odaklamalarına izin veriyoruz.

Çoğu zaman bu alışkanlığın aslında faydasından ziyade zararı olduğunun farkına bile varmayız. Evet, onları kısa vadede sakinleştirsek de bu cihazları ellerinden aldığımız zaman daha da gergin ve huysuz oluyorlar.

Sonunda, yavaş yavaş çocuklar teknolojiyi başka oyunlara tercih ediyorlar. Peki, çocukları tablet ve diğer dijital aletlere başvurmadan eğlendirmek ve sakinleştirmek için ne yapabiliriz? Öğrenmek için okumaya devam edin.

Çocukları tablet kullanmadan sakinleştirmek için fikirler

Çocukların tablet dışında ilgilerini çekebilecek başka alternatifler de var. Peki, bunlar neler?

Çocuğunuzla temas kurun

Çocuk huysuz ve gergin olduğu zaman hemen telefonunuzdan bir video açıp onu oyalamaya çalışmayın. Bunun yerine, çocuğunuzu kucağınıza alın ve ihtiyaç duyduğu kadar tutun. Bebekler için anne ve babasının fiziksel temasından daha iyi bir şey yoktur. Hatta bu temas onlar için son derece önemlidir.

Bebeğiniz ağladığında dikkatinizi verin

Çocuklar çok küçükken ağladığı zaman dikkatinizi verin ve onu neyin rahatsız ettiğini anlamaya çalışın. Belki de ufaklığın bezi pislenmiştir, acıkmıştır ya da sadece anne veya babasını yanında istiyordur.

bebeğiyle konuşan anne

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) 2 yaşın altındaki bebekleri teknolojiyle asla bir araya getirmemeyi öneriyor. Ancak dürüst olmak gerekirse, bu öneriyi hepimiz öyle ya da böyle göz ardı etmişizdir. Bebeğimizin ihtiyaçlarıyla ilgilenirsek, bu teknolojileri kullanmamıza gerek kalmadan da onu sakinleştirebiliriz.

İyi bir banyo

Bazen evde çocuğumuz sıkıldığında ya da yaramazlaştığında ne yapacağımızı şaşırırız. En sevdiği oyuncaklarla donatılmış sıcak bir köpük banyosuna ne dersiniz? Banyo zamanı çocukların gevşemesi için harika bir yöntem olduğu gibi çok eğlenceli hale de getirilebilir. Üstelik dijital gerçekliğin olduğu bir ekrana bakmadan!

Hikaye zamanı!

Çocuklar ne kadar küçük olursa olsun, anne veya babasının sesini duymak onları sakinleştirecektir. Bu yüzden, çocuğunuzun gergin, tedirgin ya da canı sıkılmış olduğunu fark ettiyseniz onunla beraber bir hikaye okuyun. Farklı karakterleri okurken ses tonunuzu değiştirmek bu aktiviteyi daha da eğlenceli hale getirir. Çocuğunuz da tableti hemencecik unutur.

Cep telefonu ya da tablet kullanmadan çocukları sakinleştirmek için daha fazla fikir

Çocuklarınız için faydalanabileceğiniz başka fikirlere de bir bakalım:

Onunla istediği bir şey oynayın

Çocuğunuza istediği oyunu onunla beraber oynayabileceğinizi söyleyin. Üstünü kirletse bile çözümü basit; kıyafetlerini yıkar ve ona banyo yaptırırsınız.

Çocuklar öğrenmek için keşfetmeli, deneyimlemeli ve gerekirse kirlenmeli ki bilişsel gelişimlerini tamamlayabilsinler. Bu yüzden oynamalarına izin verin! Eline bir tablet vermekten bin kat daha iyidir.

Sakinleştirici bir müzik koyun (tablet kullanmadan)

Çocuklarınızın dans etmesi için müzik açabilirsiniz –sadece müzik klipleri açmamaya çalışın. Bu da minikleri eğlendirmek ve aktif olmalarını sağlamak için bir başka harika seçenektir.

çocukları tablet kullanmadan sakinleştirmek: dans eden anne çocuk

Çizim yapın

Çocukların çoğu çizim ve boyama yapmayı sever. Onlara kağıt kalem verin ve gerisini hayal güçlerine bırakın. Bir dahaki sefere dışarı çıktığınızda bir defter ve boyama kalemleri de alın ki çocuğunuz sıkılırsa hemen verebilesiniz. Çocuğunuz bir noktada sizden böyle bir şey isteyecektir. Böylelikle tablet kullanmanız da gerekmez.

Gevşeme ve yoga

Çocuğunuzun sıkıldığını, gerginleştiğini ya da huysuzlaştığını fark ettiyseniz beraber yoga yapmayı deneyebilirsiniz. Çocuklar için bir sürü yoga egzersizi var. Hatta gevşemek, egzersiz yapmak ve bir şeylerle meşgul olmak için de idealdir. Bir başka seçenek de rahatlatıcı bir müzik koyarak yatağa uzanmak ve dinlenmektir. Gerekirse çocuğunuza birkaç hikaye de okuyabilirsiniz.

Çocuğunuzu güldürün

Örneğin, çocuğunuzu gıdıklayın. Bu onu güldüreceği ve ailesinden ilgi göreceği için çok eğlenecektir. Gıdıklamak ve güreşmek tabletsiz ailece beraber vakit geçirmenin harika bir yoludur. Elbette kimsenin incinmemesi için dikkatli olun.

Boyama kitapları

Piyasada çocuğunuzun konsantre olması ve sakinleşmesi için yardımcı sonsuz mandala ve boyama kitabı bulabilirsiniz. Bu kitaplar mutlaka elinizde bulunsun çünkü çocukların sıkıldığında vakit geçirebilmesi için çok elverişli bir alternatiftir. Boyamak çocukları sakinleştirirken diğer yandan da yaratıcılıklarını besler.

Gördüğünüz gibi çocukları tablet kullanmadan da eğlendirmenin ve sakinleştirmenin birçok yolu vardır. Yukarı önerdiğimiz seçenekler sadece sanal aletlerden kaçınmaya yardımcı olmakla kalmaz, çocuğun gelişimine de katkıda bulunur. Öyleyse ne bekliyorsunuz!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.