Sınavlarda Sakin Kalabilmek İçin 3 Egzersiz

Sınavlarla yüzleşmek oldukça stresli olabilir. Bugün, bu durumda nasıl sakin kalacağınızı öğreneceksiniz.
Sınavlarda Sakin Kalabilmek İçin 3 Egzersiz

Son Güncelleme: 06 Ocak, 2021

Sınavlar, özellikle lise öğrencileri olmak üzere öğrencilerde stres, gerginlik ve endişe yaratabilir. Bu nedenle bu yazıda çocuklarınıza gösterebileceğiniz, sınavlar sırasında nasıl sakin kalacağınıza dair bazı ipuçlarını vereceğiz.

Öncelikle, okulda başarısız olmanın her zaman öğrenme zorluklarından kaynaklanmadığını aklınızda bulundurmalısınız. Çoğu zaman, sınavlara girmeden önce gerginliği kontrol etmekte zorlanırız. Ve bu, çalışırken edindiğimiz tüm bilgileri unutmamıza neden olabilir. Ayrıca, bilgimizi doğru bir şekilde yazmak veya ifade etmekte de zorlanabiliriz.

öğrenme güçlüğü, öğrenme zorlukları, stres bozukluğu

Sınavlarda Sakin Kalabilmek İçin 3 Egzersiz

Öğretmenlerin çoğu öğrencilerinin öğrenim süresi boyunca, ne öğrendiklerini öğrenmek için sınavlar yapar. Öğrencilerin de bu sınavları geçme gibi bir sorumlulukları vardır. Dolayısıyla okul sistemi içinde çok yaygın olan bu durumlarda gergin, stresli ve endişeli hissetmeleri anlaşılabilir bir durumdur.

Neyse ki, bu olumsuz duygu ve düşünceleri yönetmeyi öğrenebilirler. Peki, bunu nasıl yapabilirler? Şimdi size nasıl yapılacağını anlatacağız.

1.Nefesinizi kontrol edin ve gevşeyin

Sınavlara girmeden önce gergin veya güvensiz hissediyorsanız, rahatlamalı ve nefesinizi kontrol etmelisiniz. İşte pratik yapabileceğiniz kolay bir alıştırma:

  • Sıranıza rahatça oturun.
  • Güzel bir şey düşün.
  • Yavaş ve derin bir nefes alın ve 10’a kadar sayın.

Çok endişelendiğinizde sınava başlamadan birkaç dakika önce bu adımı izlemelisiniz.

” İlham genellikle zihnin gevşemesine izin verildiğinde gelir.”

– Phil Jackson –

2.Düşünce durdurma alıştırması yapın

Sınavlardan önce sakin kalmak için bir başka yararlı ipucu, düşünmeyi bırakma alıştırması yapmaktır. Bunu yapmak için, araya giren düşünceleri veya derin düşünceleri kesmelisiniz (başarısız olacağım, bu konuda iyi değilim, bana bilmediğimi soracaklar vb. gibi). Ve bunları olumlu düşüncelerle değiştirmelisiniz.

Düşüncelerinizi durdurmanıza yardımcı olmak için, kendinizi çimdiklemek veya tokatlamak, bir nesneye hafifçe vurmak veya dur artık! ya da yeterli! vb. gibi sözler söyleyerek belirli bir uyarıcı kullanmalısınız! Bunu yaptıktan sonra, dikkat odağınızı değiştirmeli ve güzel veya gerçekçi şeyler düşünmelisiniz (yeterince çalıştım; eminim sınavı geçeceğim, bunu yapabileceğimi biliyorum, vb. gibi).

“Düşüncelerini değiştir ve dünyan değişsin.”

– Norman Vincent Peale –

3.Kendinize güvenin

Sınavlarınızda iyi sonuçlar almak için en önemli unsurlarından biri kendinize ve yeteneklerinize güvenmektir. Bu da eğer yeterince çaba sarf ederseniz ve çalışırsanız, muhtemelen bunu iyi yapacağınız anlamına gelir. Bu yüzden endişelenmemelisiniz.

Ancak, her zaman kontrol edemeyeceğiniz bazı unsurlar olacaktır. Bu nedenle, herhangi bir nedenden dolayı sonuç beklediğiniz gibi olmazsa, cesaretinizi kırmayın. Çünkü bu dünyanın sonu değildir.

aşırı düşünmek, stres yapmak, sınavlar

“Çalışmayı asla bir zorunluluk olarak düşünmeyin. Onu bilginin güzel ve harika dünyasına nüfuz etme fırsatı olarak görün. “

– Albert Einstein –

Sınavlarda Sakin Kalmanın Önemi

Sınavlarda sakin kalmak bu durumun üstesinden gelmenin en iyi yoludur. Çünkü sakin ve sessiz bir zihin, neredeyse başarıyla eş anlamlıdır.

Sinirinizi kontrol altına aldığınızda, kendinizi net bir şekilde düşünmek ve ifade etmek daha kolaydır. Aksine, gergin olduğunuzda, kafanızda “sisli” düşünceler olur ve birçok şeyden fedakarlık yaparak edindiğiniz bilginizi boşa harcayabilirsiniz.

Sonuç olarak, sınavlarda sakin kalmayı öğrenmek gerçekten önemlidir. Bunu yapmak için, bu yazıda anlattığımız alıştırmaları denemenizi öneririz.

İlginizi çekebilir ...
İyi Ders Çalışma Alışkanlıkları Neden Önemlidir?
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
İyi Ders Çalışma Alışkanlıkları Neden Önemlidir?

Etkili bir şekilde öğrenme için öğrencilerde iyi ders çalışma alışkanlıkları bulunması önemlidir. Önemli olan fazla çalışmak değil, zekice çalışmak...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Serrate, R. (2008). Ayúdale a estudiar. Las claves del éxito escolar. España: Ediciones del Laberinto.

Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.