Çocukları Aşırı Serbest Bırakmanın Sonuçları

Çocukları Aşırı Serbest Bırakmanın Sonuçları

Son Güncelleme: 28 Mart, 2019

Çocukları eğitirken onları aşırı serbest bırakmak bazı zararlar doğurabilir ve çocukların kendilerine olan saygısını azaltabilir. Çocukların kendilerini kaybolmuş, hatta sevgisiz hissetmelerine bile yol açabilir.

Aşırı serbestlik, aşırı tolerans demektir. Çocukların belli kurallar olmadan, şaşkın ve mutsuz bir şekilde büyümelerine neden olan bir davranış şeklidir.

Aşırı serbestliğin sonuçlarından biri, etrafındaki insanları manipüle etmeye alışmış şımarık bir çocuk yetiştirmektir. Her şeyden önce, aşırı serbestliğin en kötü sonucu, uzun vadede çocukların kendilerini kaybolmuş ve sevgisiz hissetmelerine neden olmasıdır.

Çocuklar böyle hissederler, çünkü ebeveynlerinden onlara rehberlik etmelerini ve öğretmelerini beklerler. Ebeveynler çocuğu aşırı serbest bıraktıklarında ise, çocuk kendini önemsiz hisseder ve bu da öz saygısının azalmasına neden olur.

Çocuğu aşırı serbest bırakmak zararlıdır

Net sınırlar koymamaktan doğan zarar, genellikle ebeveynlerin disiplin araçlarını yeterince kullanmamalarından kaynaklanır.

Besame Mucho’nun yazarı Carlos Gonzales, aşırı serbestliği şu şekilde örneklemektedir:

“Bugün izin verdiğiniz şeyler, yarın olumsuz bir tepki doğurur. Bunun sonucunda da çocuğunuzun kafası karışır ve kendini mutsuz hisseder.”

Aşırı serbestliğin sonuçları

Davranışsal sorunlar

Aşırı serbestliğin en ciddi sonuçlarından biri, çocuklarda davranışsal sorunlar görülmesine neden olmasıdır. Sorunlar, küçük yaşlardan itibaren gerekli bazı kurallar veya sınırların konulmamasından kaynaklanır.

sarılan anne kız

Öz saygı eksikliği

Hoşgörünün kötüye kullanılması, kuralların olmayışı ve ebeveynlerle saygı ve anlayış üzerine inşa edilmiş sağlıklı bir ilişkinin kurulmamış olması, çocuğun öz saygısının düşük olması gibi bazı olumsuz sonuçlara neden olabilir.

“Çocuklarını aşırı serbest bırakan veya onlarla bağlantısını koparan ebeveynler, çocukların öz saygılarını olumsuz etkiler.”

Tembellik

Net kuralların ve rutinlerin bulunmaması, çocuğun sorumluluk duygusunun gelişimini engelleyebilir. Bu da, işleri ağırdan alma gibi bazı kötü alışkanlıklar görülmesine yol açar.

Kendi sorunlarının üstesinden gelememe

Aşırı izin veren ebeveynler, çocukların problemleri bağımsız bir şekilde çözmeleri için gereken sosyal ve duygusal becerileri geliştirmelerini engelleyebilir.

Bu becerilerin bazıları sadece ebeveynlerin rehberlik etmesiyle elde edilebilir ve duygusal zekanın teşvik edilmesini gerektirir.

Düşünmeden hareket etme

Gördüğünüz gibi, aşırı serbestlik birçok olumsuz sonuç doğurabilmektedir. Ayrıca çocukların tam olgunlaşmamış ve dürtüsel bir kişilik geliştirmelerine de neden olabilir.

Otoriterlikle serbestlik arasındaki denge

Peki, ebeveynler bunun için ne yapmalı? Çözüm otoriter olmak değildir.

Bir çocuğun sağlıklı bir şekilde büyümesi için ebeveynlerin ona saygı duyması gerekir. Çocukların, çocuk olarak muamele görmesi gerekir, birer yetişkin olarak değil. Ayrıca, kendilerini dünyaya nasıl hazırlayacaklarının da öğretilmesi gerekir.

Çocuğunuzla sağlıklı bir ilişki kurmak için onunla iletişim kurmalı ve bir uzlaşma sağlamalısınız. Çocuklar kurallara, sonuçlarından korktukları için değil, bilinçli bir şekilde uymalı ve saygı göstermelidir.

Ebeveynler, evdeki kuralların bir çocuğun geçici heveslerine göre değiştirilmemesi gerektiğini unutmamalıdır. Tutarlılık çok önemlidir.

Dengeyi korumak için bazı ipuçları

Hiçbir ebeveyn çocuklarına kasıtlı olarak zarar vermek istemez. Ancak bazı ebeveynler, çocuklarının kaprislerini onlara duydukları sevgiyle karıştırır.

İdeal olan, ebeveynlerin çocukları için neyin iyi, neyin kötü olduğuna dürüstçe karar vermesidir. Bu sayede çocuklar davranışlarını nasıl düzenleyeceğini öğrenebilirler.

gün batımı ve çocuk

Ebeveynlerin çocuklarını nasıl disipline edeceklerini bilmesi, üzerlerindeki otoriteyi koruyup, çocuklarına gereken değerleri aşılayarak sağlıklı bir ilişki kurmalarına yardımcı olur.

Ebeveynlik uzmanları çoğu kuralların ve disiplinin gerekli olduğu konusunda hemfikirdir. Çünkü bunlar, çocukların eylemlerinin sonuçlarını anlamalarına yardımcı olurlar.

Bu nedenle, ebeveynlerin çocuklarına açık ve net kurallar koyması önemlidir. Evin kuralları, çocuklara tutarlı bir mesaj iletmek için ebeveynler tarafından ortak bir şekilde konulmalıdır.

Bu ipuçlarını takip etmek ve eşinizle veya bir uzmanla görüşmek, ailenizi aşırı serbestliğin zararlı sonuçlarından uzak tutmanıza yardımcı olabilir.

Bir anne olarak hem kendinizin hem de eşinizin, çocuğun kaprislerine boyun eğmediğinizden emin olmanız önemlidir. Bu sorunu yaşıyorsanız, üzerinde çalışmanız gerekir.

Çocuğunuzu rahat hissettirmek kötü bir şey değildir. Ancak çocuğunuz çaba ve başarı arasındaki ilişkiyi anlayabilmelidir. Bir diğer ifadeyle, çocuklarınız amaçlarına ulaşmak için çaba göstermelidir.

İlginizi çekebilir ...
Aşırı Korumacı Annelerin 8 Özelliği
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Aşırı Korumacı Annelerin 8 Özelliği

Çocukların kendi başlarına dünyayı tanımaları ve karakterlerini oluşturmaları gerekir. Bu neden aşırı koruyucu ebeveynler olmak onların psikolojisi...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.