Çocuklarınızı Sevgiyle Eğitmek İçin En Güzel 8 Söz

Çocuklarınızı Sevgiyle Eğitmek İçin En Güzel 8 Söz

Son Güncelleme: 02 Mayıs, 2018

Pozitif teşvik, her türden agresif söz varlığı, davranış ya da ilişkiyi dışarıda bırakır.

Sevgi, çocuklarınızı sağlıklı ve olumlu bir şekilde eğitmenin ayrılmaz ve temel bir parçasıdır. Her gün çabalarını ve başarılarını takdir etmek onların fiziksel, entelektüel ve duygusal gelişimlerini motive etmenin önemli bir parçasıdır.

Bu yüzden çocuğunuzu sevgi ile yetiştirmenin ve günlük olarak pozitif takviyenin kullanılmasının faydaları hakkında konuşmak istiyoruz.

Sevgiyle Eğitmek: Pozitif Teşvikin Önemi

Bir çocuğu büyütmek güzel bir iştir, ama aynı zamanda da zorlukları vardır. Ebeveyn ya da eğitimci olmak sabır, özveri ve beceri gerektirir.

Olumlu pekiştirme tekniklerini doğru kullanarak, çocuğumuzun yeni şeyler öğrenmesini teşvik edebiliriz.

Çocuğumuzun eğitimini optimize etmek için günlük pozitif takviye uygulanabilir.

Sadece akademik ve skolastik bilgiden söz etmiyoruz. Ayrıca hijyen ve günlük işlere katılım ile ilgili günlük alışkanlıkların uyarılmasında da etkilidir.

Kavram, olumlu tutumları, düşünceleri ve davranışları ödüllendirmeye, iltifat etmeye ve kabul etmeye dayanır.

Çocuğun tanıdık, kültürel ve sosyal kodları asimile etmesine izin verir. Aynı zamanda yaratıcılığı uyarır, benlik saygısını öğrenir ve güçlendirir.

Sevgi en olumlu takviyedir

Olumlu güçlendirmenin mutlaka bir oyuncak, şeker ya da başka bir malzemeyi iyi bir şekilde içermesi gerekmez.

Aslında sevgi, nazik sözler ve sevgi dolu jestler çocuklar için en iyi ödüllerdir. Özellikle ebeveynlerden, akrabalarından ve öğretmenlerden geldiklerinde.

Diğer yandan, fiziksel ve duygusal istismar, bir çocuğun eğitimine her zaman terstir. Şiddet ortamlarına maruz kalan çocuklar davranış sorunları, öğrenme güçlüğü ve sosyalleşme sorunları geliştirmeye eğilimlidirler.

Küçüklerimizin fiziksel, entelektüel ve duygusal bütünlüğünü korumak, onları sevgi ve değerlerle eğitmenin vazgeçilmez bir parçasıdır.

iki çocuk annesi kadın

Çocuklarınızı sevgiyle eğitmek için en güzel 8 söz

Öncelikle, çocukların bizi izleyerek öğrendiklerini anlamalıyız. Yani kendi kişiliklerini inşa ederler ve davranışlarını ebeveynlerinde ve çevrelerindeki diğer yetişkinlerde buldukları örneklere dayandırırlar.

Pek çok çocuk işlevsiz bir şekilde büyür; sevgi eksikliği, değerlerin yokluğu. Ve bu onların içinde, yetişkin hayatlarında bile aşılması zor olan büyük bir boşluk yaratır.

Bu nedenle, kendi çocuğunuzdan, torununuzdan, yeğeninizden veya öğrencinizden ne beklediğinizi göstermeniz önemlidir.

Harika bir fikir de çocuklarınızı sevgi ile eğitmek için en güzel sözleri düzenli olarak söylemeye başlamaktır.

Tüm aile için sağlıklı bir birliktelik, öğrenmelerini teşvik etmeyi içerir.

Seni seviyorum

Bu, bir çocuğun göreceği sevginin en basit ve en doğru beyanıdır. Ayrıca ebeveynlerin kendi duyguları hakkında samimi olmasının önemini hatırlamasına yardımcı olur.

Çok güzelsin

Bir çocuğun sağlıklı bir gelişime sahip olması ve kompleks oluşturmaması için fiziksel görünüşünden emin olması gerekir.

Çocuklarınıza günlük olarak iltifat etmek ve oğullarınızı ve kızlarınızı kendilerine bakmak için motive etmek, benlik saygısını pekiştirmek için mükemmel yollardır.

Sana güveniyorum

Ebeveynlerini hayal kırıklığına uğratmaktan ya da başarısızlıktan korkan çocuklar güvensizdir. Genellikle öğrenme problemleri yaşarlar ve sosyalleşmekte zorluk çekerler.

Çocuklarımızın kendilerini ifade edip yeni deneyimler keşfetmek için destek ve güvenimize sahip olmaları çok önemlidir.

Günün nasıldı?

İlgi ve empati göstermek çocuğunuzun kendini bütün hissetmesini sağlar. Çocuğunuzu aile çevresine katılmaya ve paylaşmaya davet eder.

çocuklarıyla oynayan çift


Seninle zaman geçirmeyi seviyorum

Çocuğunuzla geçireceğiniz zamanı ayırın ve arkadaşlığının tadını çıkarın. Bu sağlıklı aile hayatının önemli bir parçasıdır.

Ve elbette, çocuklarımıza onlara ne kadar minnettar olduğumuzu söylemek kritik öneme sahiptir.

Birlikte yemek yapalım

Çocuğunuzu ev işlerine dahil etmek yavaş yavaş çocuğunuzu sevgi ve olumlu değerler ile eğitmenin bir parçasıdır. Bu, çocuğunuza nasıl sorumluluk paylaşacağını ve üstleneceğini öğretir.

Çocuğunuz ayrıca ekip çalışmasının en iyi sonuçları aldığını öğrenecektir. Çocuklarınıza yemek ve sağlıklı beslenme konularını öğretmek için harika bir fırsattır.

Birlikte dişlerimizi fırçalayalım

Kişisel hijyen gibi sağlıklı alışkanlıkları motive etmenin ve ev işlerine katılmanın önemini daha önce görmüştük. Çocuğunu dişlerini doğru şekilde fırçalamak için öğretmenin iyi bir yolu dişlerinizi aynı anda fırçalamaktır.

Lütfen ve teşekkür ederim

İyi davranışlar ve saygılı davranışlarla ilgili olan sözler ve jestler evde öğrenilmelidir. Bu nedenle, çocuklarımızın günlük yaşamlarında bulunmaları ve örnek olarak öğretilmeleri gerekir.

Çocuklarımızın, torunlarımızın ve öğrencilerimizin yansıması olduğumuzu unutmamak önemlidir.

Çocuklarınızı sevgiyle eğitmek, sevgi göstermek için bir çeşit rejim belirlemek anlamına gelmez. Daha ziyade, daha önce bahsedilen ifadeleri ve davranışları günlük yaşamlarımıza dahil etmektir.

Her gün en iyi versiyonumuzu çocuklarımıza sunmak demektir. Ne de olsa çocuklarımızı sevgiyle büyütmenin sihirli malzemesi doğallıktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.