Zor Çocuklara Yardım Etmenin Kolay Yolu

Zor Çocuklara Yardım Etmenin Kolay Yolu

Son Güncelleme: 01 Aralık, 2018

“Zor çocuk” olarak tabir edilen çocuklar genellikle yargılanır, etiketlenir ve iyi anlaşılmazlar. Yine de bu çocuklar bizim yardımımıza belki de diğer çocuklardan daha fazla ihtiyaç duyarlar.

Bunun ele alınması çok zor bir durum olduğu doğrudur. Ancak bugün size bu konuda yardımcı olmayı amaçlıyoruz.

Yardımınıza ihtiyaç duyan bu çocuklara nasıl yardımcı olacağınız konusunda size bazı tavsiyelerde bulunacağız. Endişelenmeyin! Çünkü bu oldukça basit. Sadece biraz ilgi göstermelisiniz, hepsi bu!

Çıkışı olmayan bir yerde sıkışıp kalmak… Bu, tam da bu çocukların yaşadığı hissi tarif ediyor. Kendi küçük dünyalarında, korkularını ifade etmelerine izin vermeyen bir kabuğun içinde hapsolmuş hissediyorlar.

Havasız, kapısı veya penceresi olmayan, hatta en ufak bir ışık almayan bir yer gibi… İşte bu yüzden bu ufaklıkları özgür bırakmak tamamıyla bize bağlı.

Zor çocuklara nasıl yardım edilir?

Her şeyden önce, zor bir çocuğa yardım etmek istiyorsanız, onunla sabırlı bir şekilde kaliteli zaman geçirmeniz gerekir. Belki bunu zaten biliyorsunuzdur, ama küçük bir hatırlatma yapmaktan bir zarar gelmez.

Sonuçta bütün çabalarınıza değeceğinden emin olabilirsiniz. Çocuğa verdiğimiz tüm dikkat olumlu sonuçlar doğuracak ve onu gelecekte daha iyi bir insana dönüştürecektir.

Hem babalar hem de anneler, genellikle bu koşullar altında ezilir ve çocuk yetiştirme görevini bir tür meydan okuma olarak görürler.

Bununla birlikte, eğer olaya bu şekilde bakarsak, dolaylı olarak çocuğumuzu büyütme konusunda olumsuz bir yük yükleniriz ve bu da işi daha zor ve külfetli hale getirir.

Öte yandan, düşünce tarzımızı değiştirir ve olaya daha olumlu bir şekilde yaklaşırsak, o zaman daha kolay aşama kaydederiz.

Ebeveynler, bazen nasıl doğru bir şekilde davranılacağını bilmemenin neden olduğu belirsizlikten dolayı hüsrana uğrayabilirler. Şimdiye kadar, denedikleri hiçbir şey işe yaramıyor gibi görünür. Fakat sakin olmaya çalışalım, çünkü tedaviler her zaman anında etki göstermez.

Dünyanın zor bir çocuk üzerinde oluşturduğu huzursuzluk genellikle yanlış ifade edilir. Ağlama, hakaret ve itaatsizlikle birlikte öfke nöbetleri, öfke nöbetleri ve öfke nöbetleri…Ufaklık, yapabildiği en iyi şekliyle kendini rahatlatmaya çalışır.

Duygularla beş etmek

“Zor çocuk” olarak adlandırılan çocuklar, duygularla düzgün bir şekilde nasıl baş edileceğini öğrenememiş çocuklardır. Bundan dolayı, başkalarına karşı davranışları kabul edilemez gibi görünür.

Ancak, yapmaya çalıştıkları tek şey kendilerini dünyaya karşı savunmaktadır. Zor bir çocuk, dünyayı öyle düşmanca bir şekilde algılar ki verebileceği tek tepkinin kendini bu şekilde savunmak olduğunu düşünür. Çünkü onun bildiği tek yol budur.

Zor bir çocuğa yardım ederken, kendi hayatınızı zorlaştırmak zorunda değilsiniz. Aslında tam tersi, size açıklayacağımız şey, aslında kendi hayatınızı da kolaylaştıracaktır.

kosede-oturan-cocuk

Herkes farklıdır, eşsizdir ve benzeri yoktur. Bundan dolayıdır ki, duyabileceğiniz eski tavsiyeler her zaman işe yaramaz.

İnsanların tavsiyelerini paylaşmadaki iyi niyetlerine rağmen, her zaman için bir uzmana danışmak ve profesyonel tavsiyeleri dikkate almak en iyisi olacaktır.

Peki neden? Çünkü bu şekilde, başka bir çocukta işe yaramış olmasına rağmen sizin çocuğunuzda hiçbir işe yaramayacak olan bir formülü uygulamaktan kaçınmış olursunuz. Belki de işe yarayacak bir formüldür ancak işe yarayacağı zaman şu an değildir. Uzman, formülü size ne zaman ve nasıl uygulayacağınızı söyleyecektir.

İlk tavsiyemiz çok basit: sorunlu veya zor bir çocuğunuz olduğunu söylemeyi bırakın. Evet, doğru okudunuz. Ve burada başka bir tavsiye daha geliyor: Zor çocuk diye bir şey YOKTUR.

Sorun yok!

Bilinçsizce bile olsa kullanmayı seçtiğimiz kelimeler, insanların nasıl bir duygusal gelişim geçirdiğini gösterir. “Sorun” kelimesi hiç çekici bir kelime olmadığı gibi, kulağa da hoş gelmez.

Başka bir kelime kullanmaya karar vermek, çok daha faydalı olacaktır. Örneğin, “durum” kelimesi, sadece bazı özel durumlarda karşılaşılan bir dizi unsuru çağrıştırır. Kulağa daha çok geçici bir sorun gibi gelir.

Asıl önemli olan, sürekli olumlu bir bakış açısına sahip olmaktır. Sadece “probleme” odaklanmak yerine her zaman çözüm arayışında olun. Ortaya çıkan tüm durumlarda ilerlemeye devam etmelisiniz. Nedeni oldukça basit: sadece bir hayatımız var.

Sorunu sadece basit bir aşama olarak ele almak, bize anında fayda sağlar.

Hemen, ilerlemek için bir çeşit araca ihtiyacımız olan belirli bir aşamadan geçmekte olduğumuz hissi belirir. Bu kulağa daha hoş geliyor, değil mi?

Öte yandan, problem kelimesi ise bir şeylerin kötü gitmesi nedeniyle artık durmamız gerektiğini çağrıştırır. Bu “kötü” şey, olumsuz duyguları ve hisleri de açığa çıkarır: korku, endişe, stres, üzüntü, gibi… Bu hiç de iyi değil!

anne-ogul

Olumlu bir tutum bizi stresten ve hayal kırıklığı duymaktan kurtarır

Size ikinci tavsiyemiz, sabırlı olmaktır. Bir anne olarak, kendinize de bakmalısınız. Ancak bu şekilde, çocuğunuz hayatının bu aşamasından geçerken onun “kurtarıcısı” olabilirsiniz.

Uzman ile görüştüğünüzde, ona sağlıklı bir duygusal yaşam sürdürebilmeniz için nasıl hissettiğinizi, ne düşündüğünüzü ve ona söylemek istediğiniz her şeyi açıklamalısınız.

Her zaman için bilmeniz gereken bir şey var: Her çocuğun sabır, sevgi ve anlayışa ihtiyacı vardır. Ancak, kendinizi nasıl seveceğinizi ve anlayacağınızı bilmiyorsanız ve kendinize dahi sabır gösteremiyorsanız, o zaman bu nitelikleri küçük çocuğunuza sunamazsınız.

Başarının anahtarı, çocuğunuzun duygularını anlamaktır. Bu çok da karmaşık bir şey değil. Çocuk ilk başlarda direnecektir, ta ki hiç kimsenin ve hiçbir şeyin ona zarar vermeyeceğini anlayana kadar.

İşin sırrı, sürekli iletişime ve koşulsuz sevgiye dayalı sağlam bağlar kurmaktır. Hiçbir koşulda, kendini izole etmesine izin vermemelisiniz.

Çocuğunuzu ihmal etmeyin, onun size herkesten daha çok ihtiyacı var. Çocuğunuza iyi bakarsanız ve ona koşulsuz desteğinizi sunarsanız, size karşı olan sevgisinin daha da artacağını ve sizi üç katıyla ödüllendireceğini göreceksiniz.

Ama dikkatli olun! Bu ödül ona yardım etmenizin sebebi olmamalıdır. Amacınız onu mutlu ve sağlıklı görmek kadar basit olmalı.

Virajlı yol

Şüphesiz, virajlı bir yolda ilerliyor olacaksınız. Bu nedenle ona her zaman korunduğunu ve güvende olduğunu hissettirmelisiniz. Böylece çocuğunuz bastırılmış duygularını ifade ederken daha rahat edecektir.

Ancak bu şekilde kendini tanıyabilir ve kendini mutlak bir özgürlükle ve düzgün bir şekilde rahatlatabilir.

Ayrıca, bir günah keçisi aramaktan kaçının. Burada suçlu bir taraf yok. Zor çocuklar, her zaman kötü ebeveynliğin bir sonucu değildir.

Daha fazla dikkat, anlayış ve destek gerekiyorsa, o zaman bunu onlara verin. Aksi halde, kendilerini “kötü” bir şekilde davranmaktan alıkoyacak yolları bilemeyecekleri için bunalmış hissedecekler.

Zor bir çocuğa yardım etmek, her şeyden önce, onun ihtiyaçlarını karşılamak için en yaratıcı stratejileri bulmak anlamına gelir. Ana fikir, üzerindeki duygusal tsunamiyi yönetmesine yardım etmekten başka bir şey değildir.

Bu nedenle, duyguları yönlendirmek ve bazen de dışlamak için “Duygusal Zeka” bir araç olarak sunulmaktadır:

  • Bir ödüllendirme mekanizması gibi çalışır ve zor bir çocuğa yardım etmede büyük etkisi vardır. Hatalara odaklanmayın, çünkü bu sadece çocuğun öfkesini ve acısını artıracaktır. Ona güveninizi ileterek kendine güvenmesini sağlayın. İyi işler yaptığı zaman ona olumlu sözler söyleyin.
  • Önyargılar, karşılaştırmalar veya etiketler olmadan iletişimi teşvik eder. Uzun sorgulamalar yapmaktan kaçının. Onunla sevgi ve empati çerçevesinde sohbet etmek için doğru anları kollayın. Güler yüzlü, sakin, samimi ve alçak bir ses tonuyla iletişim kurun. Onunla asla alay etmeyin ve onu aşağılamayın.
  • Çocukta bir iç denge sağlamaya yarar. Çocuktan duygularını sadece bir kelimeyle aktarmasını isteyin. Kendisini rahatlatmak adına duygularını doğru bir şekilde paylaşmaya çalışmalıdır. Duygularını kontrollü bir şekilde açıklamasını sağlayın. Onu her zaman dinlemeye ve ona tavsiyelerde bulunmaya hazır olduğunuzu kesin olarak belirtin.
  • Ona rahatlamayı öğretir. Özellikle de zor bir çocuğa yardım etmek istiyorsak, bu kesinlikle hayati bir önem taşır. Ona derin nefes almasını, duygularını doğru bir şekilde ortaya koymasını ve zihnini sorunlardan uzaklaştırmak için hislerini farklı yöntemler ve teknikler kullanarak kanalize etmesini öğretin. Ona dinlemeyi ve hissettiği hayal kırıklığının üstesinden gelmeyi öğretin.

Bu adımları izleyerek yakın zamanda ilerleme kaydedecek ve çocuğunuzun da duygularıyla çok daha kontrollü ve olumlu bir şekilde baş ettiğini göreceksiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.