Doğum İzni Bittikten Sonra İşe Geri Dönmek

Doğum izni ile ayrıldıktan sonra işe geri dönmek şüphesiz çok zorlu bir iştir. Birçok kadın o günün hiç gelmemesini dilerken bazıları ise dört gözle bekler. Bu aşama ile uğraşmak hazırlık, düzen ve iyimserlik gerektirir.
Doğum İzni Bittikten Sonra İşe Geri Dönmek

Son Güncelleme: 14 Mayıs, 2019

Doğum izni bittikten sonra işe geri dönmek, bazı anneler için yapılması en zor şeylerden biri olabilir. Bazı anneler, o anın gelmesini istemezler ve geldiği zaman çok sıkıntı çekerler.

Bu makalede bu durumu olabilecek en iyi şekilde atlatmanız için bazı tavsiyelerde bulunacağız.

Doğum izni bittikten sonra işe geri dönmek mi dönmemek mi?

Bazı kadınlar için doğum yaptıktan sonra işe geri dönmek özgürlük ve bağımsızlığı yeniden kazanmak ile eş anlamlıdır. Bazıları için ise acı verici, stresli ve hatta korkutucu bir durumdur.

Bir bebeğin doğumu her anneyi etkiler; sadece farklı  yönlerden. Yaptığımızı ve sahip olduğumuz işi sevdiğimiz doğru. Ancak gerçek şu ki bir anne olarak düşünceleriniz ve kalbiniz değişecektir.

Bu nedenle birçok anne işe geri dönüp dönmemeyi düşünürler. Buna ek olarak geri dönmek için en iyi zamanın ne zaman olduğunu merak ederler.

Bazı şirketlerde, doğum izni bittiğinde kadınlar hamilelik izinlerini ücretsiz olarak uzatmayı talep edebilirler. Yani çalışmazlar ve bu yüzden maaş almazlar. Buna ek olarak yarım gün gibi daha az süre çalışabilirler.

Bebeğin doğumundan sonraki ilk bir yıl, annelerin çalışma günlerinde bebeklerini emzirme ya da işten erken çıkma hakları vardır. Tüm bunlarla birlikte bazı anneler işe geri dönmeyi isteyip istememe konusunda emin olamazlar.

Para önemli bir faktör

Elbette herkesin ekonomik statüsü farklılık gösterir. Bazı kadınlar, eşleri çalışırken evde kalabilir ve çocuklarıyla ilgilenebilirler. Bununla beraber bazı kadınların da ailelerine destek olmak için para kazanmaları gerekebilir.

Karar ne olursa olsun, sadece anı değil geleceği de düşünerek hareket etmek önemlidir. Çalışmaktan vazgeçmek belki maddi değil ama manevi bir sorun olabilir.

Evde oturan bir kadın depresif, asabi ve hatta sıkkın hissedebilir. Çocuklar da bu duygu durumundan etkilenebilir.

bebeği kucağında çalışan kadın

Bebeği bir başkasına bırakma fikrinin de suçlu hissettirmesi muhtemeldir. Birçok kadın bunu yaptıkları için kendilerini kötü bir anne gibi hisseder.

Ancak çalışmak zorundaysanız çalışmayı, çocuklarınız için beslediğiniz koşulsuz sevgiyi göstermenin bir yolu olarak düşünün. Sonuçta bu, onlara yiyecek, barınacak bir ev ve ihtiyaç duydukları her şeyi sağlama şekliniz.

Doğum izni bittikten sonra çalışmak için ipuçları

Eğer doğum izni bittikten sonra çalışmak zorundaysanız istediğiniz şey bu olsa bile bunun kolay olmayacağını aklınızda bulundurmalısınız. İşte size bunun için birkaç öneri:

1. Kendinizi zihinsel olarak hazırlayın

Takvimde kırmızı ile işaretlediğiniz o gün gelmeden birkaç gün önce, sadece bebeğinizle kimin ilgileneceği hakkında değil, yaşayacağınız duygusal sorunlar için de hazırlanmalısınız. Bebeğinizi güvendiğiniz birine bırakmak için hazır olmanız gerekir.

“Birçok anne işe geri dönüp dönmemeyi düşünür. Buna ek olarak geri dönmek için en iyi zamanın ne zaman olduğunu merak ederler.”

2. Uyku rutininizi değiştirin

Çocuğunuz doğduğundan beri 8 saat aralıksız uykunun nasıl olduğunu unutmuş olabilirsiniz. Şimdi doğum izniniz bittiğine ve çalışmanız gerektiğine göre yeterince dinlenmeniz çok önemlidir.

Erkenden yatmaya gitmek, bir program hazırlamak ve bebeğinizin uyku saatleri normale döndüğünde kestirmek yapmanız gerekenlerin başında gelir. Ayrıca sabahları erken kalkmaya başlamanız gerekir.

iş yerinde bilgisayar başında çalışan kadın

3. İşe geri dönmeyi partiye çevirin!

Eğer doğum izni bittikten sonra işe gitmek konusunda depresif ya da endişeli hissediyorsanız yapabileceğiniz en iyi şey bu durumu kutlamaya değer bir şeye dönüştürmektir! Geri döndüğünüz ilk gün için bir elbise, ayakkabı ya da yeni bir çanta almak nasıl bir fikir?

Bunun dışında kendinizi çok keyif aldığınız bir şey ile ödüllendirebilirsiniz. Örneğin, dondurma, bir parça çikolatalı pasta ya da yeni bir çift küpe! İşe geri dönme fikri kötü bir şey değil, aksine kendinizi ödüllendirmek için bir fırsat niteliğindedir.

Son olarak, iş gününün ortasında bebeğinizi kontrol etme ihtiyacı hissederseniz dikkatinizi dağıtacak bir şey yapmanızı tavsiye ediyoruz. Örneğin internette bir video izleyin, mutlu müzikler dinleyin ya da bir iş arkadaşınızla konuşun. Tabii ki akşam işten eve döndüğünüzde çocuğunuzla her bir dakikanın tadını çıkarabilirsiniz!

İlginizi çekebilir ...
Ücretli Hamilelik İzni ve Çalışan Anneler İçin Hafifletilmiş Çalışma Saatleri
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Ücretli Hamilelik İzni ve Çalışan Anneler İçin Hafifletilmiş Çalışma Saatleri

İspanya gibi dünyanın birçok ülkesinde anneler ücretli doğum iznine ayrılma hakkına sahip. Bu süre sonunda çalışma saatlerini hafifletme imkanları ...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Brandth, Berit y Elin Kavande. (2002): «Reflexive Fathers: Negotiating Pa- rental Leave and Working Live», Gender, Work, and Organization, 9 (2): 186-203.
  • Bruning, Gwennaele y Janneke Plantenga. (1999): Pa- rental leave and equal opportunities: experiences in eight European countries, Journal of European Social Policy, 9 (3): 195-209.
  • Desai, Sonalde y Linda J. Waite. (1991): «Women’s Employment during Pregnancy and after the First Birth: Occupational Characteristic and Work Commitment», American Sociological Review, 56: 551-566.
  • Lapuerta, I. (2013). ¿ Influyen las políticas autonómicas en la utilización de la excedencia por cuidado de hijos?. Revista Española de Investigaciones Sociológicas (REIS), 141(1), 29-60. https://www.ingentaconnect.com/content/cis/reis/2013/00000141/00000001/art00002

Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.