Sevginin Anlamını Çocuğunuza Nasıl Açıklarsınız?

Çocuklarımız doğduğu günden itibaren onları sevdiğimizi söylüyoruz. Ama bu ne anlama geliyor? Çocuklarımıza sevgiyi açıklama zamanı geldiğinde, bunu çeşitli yollarla gösteririz.
Sevginin Anlamını Çocuğunuza Nasıl Açıklarsınız?

Son Güncelleme: 29 Aralık, 2020

Çocuklarımız belli bir yaşa geldiklerinde, bize nasıl cevap vereceğimizden pek emin olamadığımız sorular sormaya başlarlar. Bu nedenle, çocuklarınıza sevginin anlamını açıklamanıza yardımcı olacak ipuçları vermek istiyoruz. Çocuklarınızın bu kavramı anlaması çok önemlidir.

Çocuklara sevginin anlamını açıklamak mümkün müdür?

Belki televizyonda gördükleri bir şeyden, belki Sevgililer Günü’ne dair paylaşımlardan, belki de bir düğünden kaynaklanan bir merakla çocuklar birden “Sevmek ne demek?” gibi bir soru sorabilir. 

Sevgi derken romantizmden, erkek veya kız arkadaştan veya hediye vermekten söz etmiyoruz. Anlatmak istediğimiz, küçük çocuklarımızın da hissedebileceği ve deneyimleyebileceği o saf ve şefkatli duygu.

Çocukların sevgiyi anlamalarına yardımcı olmanın en iyi yolu, çevremizdekilere nazik ve şefkatli davranarak onlara rol model olmaktır. Kavramı yabancı bir şey gibi de açıklamak mümkündür ancak uygulama yoluyla göstermek her zaman daha etkili olacaktır.

Çocukların kaç yaşında oldukları önemli değil, her zaman farklı duyguları hikayeler, peri masalları veya müzik yoluyla açıklayabiliriz. Bu şekilde çocuklarınızın ilgisini çekip dikkatlerini konuya çekebiliriz.

Sevginin anlamını rol model olarak açıklamak

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, sevginin çocuklar için ne anlama geldiğini açıklamanın birden fazla yolu vardır. Ancak en iyi yol, küçüklerinizin izinden gidebileceği bir rol model oluşturmaktır. Bu, ebeveynler olarak çocuklarımıza, partnerimize, ailemize ve arkadaşlarımıza karşı sevgi dolu olma yükümlülüğümüz olduğu anlamına gelir.

sevgi dolu aile

Yetişkinler olarak, yaptığımız her küçük harekette çocuklarımızın ilk referans noktası oluruz. Bizim sevgi gösterdiğimizi gören çocuklar da bunu ifade edeceklerdir. Sonuçta çocuklar, etraflarında olup biten her şeyi emen dev süngerler gibidir!

Çocuklara sevginin anlamını açıklamak, onları kanepede oturtmak ve onlara iki saat boyunca bazı soyut fikirler hakkında bir açıklama yapmak anlamına gelmez.

Çocuklar, başkalarını sevmeyi kardeşleriyle bir oyuncak ya da şeker paylaştıklarında, nasıl hissettiklerini ifade ettiklerinde veya şefkat gösterdiklerinde, yani günlük etkileşimler yoluyla anlayabilirler.

Ebeveynlere gelince, sevginin ne anlama geldiğini açıklamanın mükemmel bir yolu, onlara yardımcı olmaktır ama burada dikkat edilmesi gereken bir husus vardır.

Bu, çocuklarınız için her şeyi yapıp onların üzerine gitmeniz gerektiği anlamına gelmez. Bunun yerine, çocuklarınıza ihtiyaç duyduklarında veya istediklerinde yardım etmelisiniz.

Örneğin, çocuklarınız oyuncaklarını alamıyorsa veya koltuğun altına düşen oyuncağa ulaşamıyorsa onlara yardım eli uzatın. Aynı zamanda, yemek masasını kurmak, yemeği servis etmek, bulaşıkları yıkamak ve yerleri süpürmek için onlarla işbirliği yapabilirsiniz.

“Bizim sevgi gösterdiğimizi gören çocuklar da bu hissi ifade edeceklerdir. Her gün küçük jestler ve sözlerle, sevgimizi göstermeliyiz.”

Sevgi ve diğer önemli değerler

Saygı ve sevgi birbirinden ayrılamaz. Bu yüzden de ebeveynlerin çocuklarına saygıyı öğretmeleri önemlidir. Başkalarına saygı duymak, onları küçümsemek veya onların zayıf yönlerine odaklanmak anlamına gelmez. Daha ziyade, onları oldukları gibi kabul etmek ve sevmek anlamına gelir.

Ebeveynler bazen çocuklarının önünde birbirlerine, “Sen değersizsin” gibi bazı olumsuz cümleler söylerler. Diğer ebeveyn ise durumu büyütmemek adına sessiz kalmayı seçebilir.

Bununla birlikte, çocuklar bu tür bir duruma tanık olduklarında, başkalarına bu şekilde davranmanın sorun olmadığını düşünebilirler. Ayrıca, kendilerini kötü muameleye karşı savunmanın anlamsız olduğunu da düşünebilirler.

sevgiyi anlatmanın önemi

Küçükler ebeveynlerinin birbirine şefkat gösterdiklerini, nazik olduklarını, birbirlerine yardım ettiklerini ve iş birliği yaptıklarını gördüklerinde böyle davranmaları gerektiğini öğrenirler.

Çocuğunuzun önünde partnerinize şefkat göstermeyip sadece çocuklarınıza karşı nazik olmak iyi bir fikir değildir. Bu hatayı yaparsak, çocuklarımız sevginin farklı durumlarda nasıl geçerli olduğunu anlayamazlar.

Her türlü bağlamda nasıl sevgi dolu olunacağını çocuklara göstermemiz gerekir. Evcil hayvanlarımıza, komşularımıza ve yabancılara karşı nazik olduğumuzda, çocuklarımıza değerli bir ders vermiş oluruz.

Sonuç olarak, sevginin çocuklar için ne anlama geldiğini açıklamak basit bir iş değildir. Kendi alışkanlıklarımızın ve başkalarına karşı tutumlarımızın, çocuklarımızın öğrenmesini ve geleceğini etkileyeceğini bilmek gerekir.

Çocuklarımızı yetiştirme ve eğitme sürecinde her ayrıntı önemlidir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.