Emzirmenin Avantaj ve Dezavantajları

Emzirmenin Avantaj ve Dezavantajları

Son Güncelleme: 16 Ekim, 2018

Emzirmek bebekler için çok esastır ve sağlıkları söz konusu olduğunda çok önemli bir karardır. İşte bu yüzden bu yazımızda emzirmenin bazı artılarını ve eksilerini tartışacağız.

Amerikan Pediatri Akademisi (AAP), Amerikan Tabipler Birliği (AMA), Amerikan Diyetisyenler Derneği (ADA) ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO), anne sütünün bebekler için en iyi besin olduğunu belirtmektedir, çünkü enfeksiyonları önlemeye yardımcı olur, alerjiler ve kronik koşullara karşı çocuğunuzu korur.

Ama her şeyin avantajları ve dezavantajları var. Emzirmenin bazı artılarını ve eksilerini keşfetmek için yazımızı okumaya devam edin.

Emzirmek bebeğiniz için iyidir

Anne sütünün bebeğinizin diyetinde birçok olumlu etkisi vardır. Onlar için tamamen tavsiye edilir ve sağlıkları için pratik olarak hayati önem taşır.

Anne sütünün birçok olumlu noktası arasında şunları sayabiliriz:

 1. Bebekler için en iyi besin seçeneğidir. Bazı uzmanlar anne sütünü, bebeklerimizin besin almaları için en iyi seçenek olarak kabul etmektedir.
 2. Enfeksiyonlara ve diğer hastalıklara karşı savaşmaya yardımcı olur. Anne sütü ile beslenen bebekler daha az enfeksiyon kapar, çünkü anne sütü çocuğun bağışıklık sistemini güçlendirir. Ayrıca kulak enfeksiyonları, ishal, solunum yolu enfeksiyonları ve menenjit gibi enfeksiyonların azaltılmasına yardımcı olur.
 3. Çok besleyicidir ve sindirimi kolaylaştırır. Anne sütü ile beslenen bebekler sindirim konusunda daha az güçlük çeker. Bunun yanında yeni doğan bebeğin ihtiyaç duyduğu birçok vitamin ve mineral, anne sütünde mevcuttur.
 4. Anne sütü farklı lezzetlere sahiptir. Anne sütü üretebilmek için gün boyunca çeşitli yiyecekler tüketmememiz gerektiği için sütümüz farklı lezzetlere sahip olma eğilimindedir, bu sayede bebek farklı tatlarla tanışır.
 5. Bazı çalışmalar anne sütünün bebekleri daha zeki yaptığını ve anne sütüyle beslenen bebeklerin yapay sütle beslenenlere göre daha yüksek entelektüel katsayılara sahip olduklarını göstermektedir.
 6. Emzirmek anne için de faydalıdır. Bir anne bebeğini emzirdiğinde, kalori kaybeder, daha güvenli hisseder ve hatta bazı çalışmalara göre, meme kanserine yakalanma riskinden bile kurtulmuş olur.
 7. Emzirmek anne-çocuk bağını güçlendirir. Bazı anneler, ten temasının küçük bebekleriyle özel bir bağlantı kurmaya yardımcı olduğunu söylüyor.
uyuyan bebek

Emzirmenin dezavantajları da vardır

Anne sütünün birçok önemli faydası olmasına rağmen, kötü tarafı da vardır. İşte bazı eksileri:

 1. Ağrı ve rahatsızlık yaratabilir. Emzirme ilk başta rahatsızlığa neden olabilir, çünkü anne bebeği emzirirken biraz ağrı hissedebilir. Bu acı her emzirmede bir dakikadan fazla sürmemelidir, ancak dinmeyen bir ağrı varsa, bir enfeksiyona işaret ediyor olabilir.
 2. Emziren anneler düzenli beslenmek zorundadır. Örneğin, emziren anneler cıva içeren balıkları tüketmemelidir.
 3. Annelerin daha az esnek programları vardır. Herhangi bir noktada bebeğinizi emziremiyorsanız, eşinize veya bir akrabanıza bir şişe bırakabilirsiniz. Böylece bebeğiniz sorun olmadan beslenebilir.
 4. Daha sık emzirme. Formülle beslenen bebekler genelde daha az sıklıkta acıkır çünkü formül sütlerin sindirimi, anne sütüne göre daha zordur.
 5. Anneler ne yedikleri konusunda dikkatli olmalıdır. Bebeğinizi emzirmiyorsanız, bunun için çok fazla endişelenmenize gerek yoktur.
süt emen bebek

Anne sevgisi her zaman harikadır, ancak sevgili çocuğunuza karşı hayranlıkla birleşince yüce hale gelir.

-Angel Ganivet-

Bazı öneriler

 1. Annelerin, bebek en az 12 aylık olana kadar emzirmeye devam etmeleri tavsiye edilir, ancak istenirse daha uzun süre devam edebilir.
 2. Formül sütü de sağlıklı bir alternatiftir. Sağlıklı büyümek için ihtiyaç duydukları besinleri bebeklere sağlar.
 3. Bebeğinizi emzirip emzirmeyeceğinize karar verin. Bu çok kişisel bir seçimdir ve emzirmenin artılarını ve eksilerini göz önünde bulundurmak önemlidir.

Daha önce dediğimiz gibi, bebeğinizi besleme kararı öncelikle size ait olmalı. Önemli olan bilgilenmek ve bebeğinizin sağlığı için neyin en iyi olduğuna karar vermektir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Jost T., Lacroix C., Braegger C., Chassard C., Impact of human milk bacteria and oligosaccharides on neonatal gut microbiota establishment and gut health. Nutr Rev, 2015. 73 (7): 426-37.
 • Plaza Díaz J., Fontana L., Gil A., Human milk oligosaccharides and immune system develpment. Nutrients, 2018.
 • May PA., Hasken JM., Blankeship J., Marais AS., et al., Breastfeeding and maternal alcohol use: prevalence and effects on child outcomes and fetal alcohol spectrum disorders. Reprod Toxicol, 2016.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.