Emzirmenin Önleyebileceği 20 Hastalık

24 Mayıs, 2019
Emzirmenin önleyebileceği bir sürü hastalık olduğunu biliyor muydunuz? Bu hayati aşamanın bebeğiniz için önemi hakkındaki makalemizi okuyun.

Bu noktada, hiç kimse, bir annenin bebeğine sunabileceği en iyi gıdanın anne sütü olduğu konusunda şüphe duyamaz. Hem anne hem de çocuk için sayısız faydası vardır. Ama emzirmenin önleyebileceği hastalıklar olduğunu biliyor muydunuz?

Emzirmek ya da emzirmemek kararı üzerine yapılan tartışmalara girmeyeceğiz, çünkü her kadının bunu serbestçe ve suçluluk duymadan seçme hakkı vardır; ancak gerçek şu ki, tüm bilimsel çalışmalar emzirmenin olumlu sonuçları olacağını destekler.

Dünya Sağlık Örgütü, bir çocuğun hayatının ilk 6 ayı boyunca sadece anne sütü ile beslenmesi gerektiğini belirtiyor. Bu süre, mümkünse, diğer gıdaların kombinasyonu ile 2 yaşına kadar uzatılmalıdır.

Anne sütü nelerden oluşur?

Anne sütünün canlı bir sıvı olduğunu öğrenmek sizi şaşırtabilir. Bu sıvı, bebeğin büyüme sürecindeki beslenme ve immünolojik gereksinimlerine adapte olabilme yeteğine sahiptir.

Doğumdan sonraki ilk üç ya da dört gün boyunca, anne kolostrum üretir. Bu besin açısından zengin, yoğun, sarımsı bir sıvıdır. Doğumdan 15 ila 30 gün sonra, anne “olgun süt” üretir.

Kulağa şaşırtıcı gelebilir ama anne sütünün içeriği henüz tamamen bilinmemektedir. Sadece her kadına bağlı olarak değişmekle kalmaz, aynı zamanda her memeye, bebeğin alımına ve emzirmenin farklı aşamalarında göre de değişkenlik gösterir.

Ancak, anne sütünün aşağıdaki özelliklerini tanımlayabiliriz:

 • Bebeğin ihtiyacı olan karbonhidrat, protein ve yağları içerir.
 • Sindirim proteinleri, mineraller (demir, kalsiyum, çinko, sodyum), vitaminler (E, A, D, K) ve bebeğin ihtiyacı olan hormonları sağlar.
 • Anne sütü, bebeğin hasta olmasını önlemeye yardımcı olan antikorlar taşır. Örneğin, bebeğin mukoza zarlarını koruyan immünoglobulinler; dış etkenlere karşı bariyer olarak görev alan lenfositler ve makrofajlar; mikroplar ve bakterilere karşı koruma ve demir emilimine katkı sağlayan lactoferrin içerir.

Tüm bunlar göz önüne alındığında, emzirmenin hastalıklara engel olması şaşırtıcı değildir. Ama bunun gerçekleşmesi için özellikle hangi koşullar gerekir?

emzirmenin önemi

Emzirmenin önleyebileceği bazı hastalıklar

Emzrime sırasında, bebeğin aldığı besinler belli başlı hastalıklarla savaşmaya yardımcı olur:

 • Kolostrumda yer alan antioksidanlar ve kinonlar, hemorajik hastalığa karşı koruma sağlar.
 • İmmunoglobulinler, sindirim yollarını (olgunlaşmamış olanları da) kaplar ve E. coli, rotavirus, Salmonella, pneumococcus, Staphylococcus vb. gibi virüsler, bakteriler ve parazitleri önler.
 • Akciğerlerin olgunlaşmasına yardımcı olduğundan, bronşit veya zatürre gibi solunum yolu enfeksiyonları riskini azaltır.
 • Ani bebek ölümü sendromu riskini azaltır.
 • Alerjileri önler.
 • Cilt sorunlarına karşı koruma sağlar.
 • Konjonktivit riskini azaltır.
 • Kulak enfeksiyonlarını önler.
 • İshal ve kabızlığa karşı etkilidir.
 • Nöral bağlantıları ve beyin gelişimini artırır.
 • Anemi riskini azaltır.
 • Görsel yeteneği artırır.

Yukarıdakilerin tümüne ek olarak, emzirme fonksiyonu, yaşamının ilk yıllarında bebeği korumanın ötesine geçer. Aynı zamanda, astım, diyabet, arterioskleroz, kalp krizi vb. gibi yetişkinlik döneminde oluşan hastalıklara karşı savunma kazandırır.

“Doğum yaptıktan sonra ilk üç veya dört gün boyunca, anne kolostrum üretir. Doğumdan 15 ila 30 gün sonra, anne olgun süt üretir.”

Anneye faydaları

Emzirme, bebekte hastalıkları önlemenin yanı sıra, anneye de faydalıdır.

Bu aşamada, anne ve bebek arasında oluşturulan bağ hayal ettiğimizin ötesindedir. Bu, tekrarlanamaz ve gerçekten açıklanamaz bir bağlantıdır.

Ayrıca, beyin fiziksel temas sayesinde emzirme sırasında oksitosin üretimini artırır. Bu anne üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir çünkü doğum sonrası depresyon riskini azaltır.

Bu hormonun artmasıyla, annenin güven seviyesi de artar. Kortizol seviyesi (stres hormonu) de azalır. Böylece anksiyete azalır, ağrı hissi yumuşar ve süt üretimi uyarılır.

Bir kadın bebeğini emzirirken, oksitosin kendi sindirimi için gerekli olan tüm hormonları etkinleştirir. Mide ve bağırsakların işlevi, annenin aldığı tüm gıdaları daha verimli kullanmasını sağlayacak ölçüde gelişir.

Aynı şekilde, doğumdan sonra emzirme rahmin sıkılaşmasını ve doğal haline daha hızlı dönmesini sağlar.

Emzirme aynı zamanda meme ve yumurtalık kanseri ya da servikal kanser riskini azaltır. Son olarak, emzirme lehine ekstra bir nokta da annenin daha hızlı iyileşmesine yardımcı olmasıdır.

emzirmenin önleyebileceği 20 hastalık

Sağlığın ötesinde

Belli ki, emzirme birçok hastalığı önleyebilir ve anne ile çocuk için büyük faydaları vardır. Yine de, faydaları sağlığın ötesine geçer. Örneğin, bebeğe sürekli besin sağlaması gibi başka yönlerine de ışık vurabiliriz.

Bir yönden, sütün her an hazır ve doğru sıcaklıkta olduğunu biliyoruz. Onu ulaştırmak için herhangi bir malzemeye ihtiyaç duyulmaz.

Bunlar yetmezmiş gibi, bebek için tamamen hijyenik ve güvenlidir. Şüphesiz, anne sütü bebekler için en ideal gıdadır.

 • Office of the Surgeon General (US); Centers for Disease Control and Prevention (US); Office on Women’s Health (US). The Surgeon General’s Call to Action to Support Breastfeeding. Rockville (MD): Office of the Surgeon General (US); 2011. The Importance of Breastfeeding. [Online] Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK52687/
 • UNICEF. Breastfeeding: major factor in preventing chronic diseases. (2011). [Online] Avaiable at: http://www.unicef.cn/en/press-release/international/116.html