Kökler ve Kanatlar: Çocuklarınıza Verebileceğiniz En İyi İki Hediye

Kökler ve Kanatlar: Çocuklarınıza Verebileceğiniz En İyi İki Hediye

Son Güncelleme: 11 Aralık, 2018

Çocuklarınıza verebileceğiniz en iyi iki hediye kökler ve kanatlardır. Maddi şeyler gelir, geçer ve yıllar geçtikçe önemini yitirir.

Ama doğduğumuz günden itibaren gördüğümüz sevgi ve şefkat, sonsuza dek bizimle birlikte kalacaktır. Bu iki paha biçilmez mirası asla unutamayız.

Şüphesiz, sevdiğiniz kişilere bırakabileceğiniz dünyadaki en iyi miras budur. Onlar için bundan daha büyük bir hazine olamaz.

Hayatları boyunca alabilecekleri en iyi hediye, olabildiğince yüksekten uçmalarına yarayan kanatlar ve kim olduklarını ve her zaman geri dönebilecekleri yeri bilecekleri kökler olacaktır.

İlk başta çocuklarımız büyüyeceği ve yuvadan ayrılacağı için üzülebiliriz. Zamanla hasret, bütün duygularımızı ele geçirir ve bize onların yuvadan çok erken gittiğini düşündürür.

Ancak, hazır olduklarında, gittikleri gibi size geri döneceklerini de göreceksiniz. Kökleri ve kanatları onlara ömür boyu eşlik eden iki şey olacak.

Sana uçman için kanatlar ve unutmaman için kökler vermek istiyorum

–Rolando Yñigo–

Sonuçta, çocuklarınızın mutlu bir şekilde büyüdüğünü görmek paha biçilemez bir şeydir. Sadece en derin annelik içgüdülerini değil, aynı zamanda içten gelen bir endişe ve büyük bir sorumluluğu da içerir.

Çocuklarınıza insani değerleri öğretmek, duygusal zekasını, özsaygısını, bağımsızlığını ve güvenliğini beslemek hayatınızın en önemli misyonu olacaktır.

Kökler ve kanatlar: en iyi iki hediye

Bu ufaklıklara verilebilecek en iyi hediye, herhangi bir oyuncak mağazasında bulunmaz. Ayrıca bu hediyeler için büyük paralar harcamanız da gerekmez.

Bu hediyeler, göz açıp kapayıncaya kadar bütün evinizi dağıtmazlar. Çocuklarınızın sonsuza dek kalplerinde taşıyacakları bir şeydir.

Bu hediyeler çocuklarınızın ruhlarına işler. Sonsuza dek sürmelerinin yanında oldukça yararlıdırlar. Çocuklara hayat yolculukları boyunca eşlik eder.

Ve onların kişilikleri üzerinde silinmez izler bırakırlar. Kökler ve kanatlar, tam da onların ihtiyaç duydukları şeydir.

Çocuklarınıza köklerini verin. Ancak o zaman kim olduklarını ve nereden geldiklerini bilebilirler. Ve yine ancak o zaman güçlü bir şekilde büyüyebilirler.

Ayrıca, ayakları yere daha sağlam basacaktır. Hiçbir korku veya dış tehdit onları yerinden oynatamaz. Bu şekilde tamamen yıkılmaz ve olabildiğince çabuk toparlanabilen bir yapıya sahip olurlar.

Ayrıca kanatları da çok küçük yaşlardan itibaren şekillenmeye başlar. Hayal edebileceğiniz en büyük ve en dayanıklı kanatlara sahip olurlar.

Bu şekilde, herkesten çok daha ileri gidebilir ve herkesten yüksekte uçabilirler. Çocuğunuz, muhtemelen siz kanatlarını şekillendirmeyi bitirmeden kısa bir süre önce ya da bitirdikten hemen sonra sizden ayrılacaktır.

Bu nedenle, o ana hazırlıklı olmak iyi bir fikir olacaktır. Çünkü çocuğunuz her an kanatlarını kullanmak isteyebilir.

ağaçta çocuk

Bir köke sahip olmanın önemi

Kökleri olmayan bir varlığın bir hayatı ya da geleceği yoktur. Kırılgan olurlar ve onları aşağı çekmek kolaydır. Çocuğunuza verebileceğiniz en iyi hediyelerden biri, kuşkusuz, kökleridir.

Bunu yaparsanız, çocuğunuz kendini daha iyi anlayabilir, bugünün ve yarının getireceği zorluklarla yüzleşebilir.

Her şey “iyi temeller üzerine kurulmuş” olmakla ilgilidir. Kim olduğumuzu ve nereden geldiğimizi anlamak, ayakta durmamızı sağlar.

Nereden geldiğimize ve daha da önemlisi, ne kadar yol kat ettiğimize gururla bakmamızı sağlar. Hedeflerimize ulaşmamıza yardımcı olur.

Çocuğunuz köklerini bilirse asla kaybolmaz ve yalnız hissetmez. Aksine, onu her seferinde daha da güçlendirecek büyük bir memnuniyet duyar.

En önemlisi de, ebeveynleri olan sizler her zaman onları desteklemek için, tıpkı genç bitkileri besleyen kanallar gibi yanlarında olacaksınız. Zaferlerini kutlamaktan ve yenilgilerinden sonra onlarla birlikte üzülmekten bıkmayacak olan sizlersiniz.

Kanatların rolü

kanatlı kız

Çocuklarınıza verebileceğiniz diğer en iyi hediye ise kanatlardır. Ama aklınızda bulunsun, her ne kadar kanatları onlara verecek olan kişi siz olsanız bile, onları nasıl kullanacaklarını öğrenmesi gerekenler kendileridir.

Uçmayı sadece özerklik, bağımsızlık ve özgürlükle birlikte öğrenebilirler.

Çocuklarınız hayatlarının geri kalanı için seçtikleri yolda ilerleyerek kendi rotalarını çizecekler. Onlara destek olarak seçimlerinden mutlu olmalarını sağlayın.

Hayallerini sürdürmeleri ve onlara ulaşmaları yolunda onları teşvik edin. Umutsuz bir vaka gibi görünse bile, imkansızı mümkün yapmak için savaşmalarına yardım edin.

Sonuç olarak çocuğunuza öyle kanatlar verin ki, mümkün olan en yüksekte uçabilsin. Hatta sizden bile daha yüksekte! Bırakın her geçen gün daha da yükselsin. Bırakın büyüsün, kelimenin tam anlamıyla büyüsün!

Ona, hedeflerine nasıl ulaşacağını gösterin. Onun mutlu ve eksiksiz olmasını sağlayın ki, geleceğe dair tüm planlarını gerçekleştirebilsin.

Bunu yapmanız durumunda, kendi ruhunuzu da tatmin etmiş olacaksınız. Çocuğunuza kökler ve kanatlar gibi mümkün olan en iyi hediyeleri vermede ne kadar önemli bir rol oynadığınızı görecek ve gurur duyacaksınız.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Bowlby, J. (1986). Vínculos afectivos: formación, desarrollo y pérdida. Madrid: Morata.
  • Bowlby, J. (1995). Teoría del apego. Lebovici, Weil-HalpernF.
  • Garrido-Rojas, L. (2006). Apego, emoción y regulación emocional. Implicaciones para la salud. Revista latinoamericana de psicología, 38(3), 493-507. https://www.redalyc.org/pdf/805/80538304.pdf
  • Marrone, M., Diamond, N., Juri, L., & Bleichmar, H. (2001). La teoría del apego: un enfoque actual. Madrid: Psimática.
  • Moneta, M. (2003). El Apego. Aspectos clínicos y psicobiológicos de la díada madre-hijo. Santiago: Cuatro Vientos.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.