Anne olmak, Bir Seçimdir: Annelik İçgüdüsü İse Bir Efsane

Annelik, çocuklarını korumak ve onları yönlendirmek amacıyla doğuştan gelen bir içgüdü olarak kabul edilir. Ancak, bazı kadınlar için, annelik içgüdüsü bir efsanedir.
Anne olmak, Bir Seçimdir: Annelik İçgüdüsü İse Bir Efsane

Son Güncelleme: 20 Mayıs, 2018

İçgüdü mü? Seçim mi?

Bir anne, çocuklarının bakımını ve onların nasıl korunacağını doğal olarak bilir. Bu sözler, anne içgüdüsü olarak bilinen şeyin temelini özetler. Bununla birlikte, her gün bu inançtan uzaklaşmamızı ve bunun bir efsane olduğuna inanmamızı sağlayan yüzlerce eylem görüyoruz. Bunun sonucunda da “Anne olmanın bir seçim” olduğunu inanmaya başlıyoruz.

Kültürel olarak, çoğu kadın bir eş bulmak, evlenmek ve çoğalmak için eğitilir. Ancak günümüzde, kaderlerini kendi ellerine almış önemli bir grup kadını gözlemleyebiliriz. Birçok farklı nedenden ötürü, bu önemli “sevgi rolünü” yerine getirmek için gerekli motivasyona, isteğe ya da zamana sahip değiller.

Anne olmak için; yeni doğacak bebeğini sevmek, onun için zorlu birçok görevi gerçekleştirmeye istekli olmak ve bu sorumluluk için belirli bir duygusal olgunluğa sahip olmak gereklidir.

Anne adayının, kendi annesiyle ve partneriyle olan ilişkisine bağlı olarak, bu deneyim ya daha zevkli bir deneyim ya da büyük bir ikilem ve fedakarlık kaynağı haline gelebilir.

Deneyimler, duygular, eğitim ve sosyal çevre, kadının anne olup olmama konusundaki kararını etkileyebilecek faktörlerdir.

kucakta pembe bereli yenidoğan

Çocuk sahibi olma kararı, bir annenin kendi başına vermesi gereken bir karardır. Bu kararı verebilmek için anneliğin ne anlama geldiğini bilmek önemlidir. Bu farkındalık bebeğin geleceği için vazgeçilmezdir.

Bir kadın ve anne olarak, kendi beklentilerimizi karşılamak için ne istediğimize dair net bir plan yapmak çok önemlidir.

Bazı kadınlar, anne olmadan önce sağlam bir ekonomik güce sahip olmak için profesyonel kariyerini ilk plana almayı tercih eder. Finansal gücüyle birlikte, kariyerinde yükselmeye devam ederken, çocuklarına bakma görevinde onlara yardımcı olabilecek birini arayabilirler.

Diğer kadınlar için anne olmak onların başlıca öncelikleridir. Yeni doğan çocukları hayatlarına girdiği andan itibaren çocuklarının doğal olarak bakım ve koruma görevini üstlenirler.

Anneye, diğer aile üyelerinin ve eşinin desteği bu noktada çok önemlidir. Anne, yeni çocuğuna güzel bir başlangıç sunabilmek için gerekli duygusal araçlara ve maddi desteğe ihtiyaç duyar.

Anne olmadan önce akılda tutulması gereken hususlar

Anne olmak, benzersiz ve mutlu edici bir deneyimdir. Anne olmak için, hayatta mükemmel bir an yoktur. Yine de, buna sorumlu bir şekilde karar vermeden önce güvenliği sağlamak ve düzgün bir şekilde karar verebilmek için bir dizi faktörü göz önünde bulundurmak gerekir:

  • Eşinizin fikrini alın. Buna karar vermek için ilişkinizde uygun ve doğru bir zaman olduğundan emin olun. Eşiniz de bir çocuk dünyaya getirmek istiyor mu?
  • Çocuğuna bakmak için yeterli kaynağa ve olanaklara sahip her kadın anne olmaya karar verebilir.
  • Bir sağlık uzmanına danışmak anne olmadan önce atılması gereken en önemli adımlardan biridir.
  • Çocuk sahibi olmayı değerlendirmeden önce, bebeğinizin sağlığını bozabilecek zararlı alışkanlıklardan uzak durmak önemlidir. Sigara, içki, yüksek oranda yağ ve şeker içeren diyetle beslenme gibi.

Bazı tavsiyeler

Anne olma kararını vermeden önce aklınızda bulundurmanız gereken bazı ek öneriler:

  • Kaç çocuk sahibi olmak istediğinizi ve ne kadarlık bir zaman dilimi içerisinde bunu gerçekleştirmeyi planladığınızı düşünün.
  • Ne düşündüğünü görmek için eşinize de danışın. Hazır olup olmadığını öğrenin ve çocuğun bakımı konusunda işbirliği yapmak için uygun koşullara sahip olduğunuzdan emin olun.
deniz kenarında çift
  • Çocuk sahibi olmaya karar veren bekar bir kadın olmanız durumunda, önceden bir yedek fon bulundurmayı düşünün. Beklenmedik olaylarda size yardımcı olacaktır.
  • İyi bir anne olmak için yeterli olmadığınızı düşünüyor, ancak yine de bir bebek sahibi olmak istiyorsanız, korkularınız ve şüphelerinizden en iyi şekilde nasıl kurtulabileceğiniz konusunda sizi yönlendirecek bir uzmana danışın.

En önemlisi, bunun hayatınızda alacağınız çok önemli bir karar olduğunun bilincinde olun. Ayrıca bunun için istekli ve açık fikirli olmanız önemlidir. Bunlar, çocuklarınızı sevgi ve özveri ile büyütmenizi sağlar.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.