Tek Çocuk: Tek Çocuğa Kardeş Ne Kadar Gerekli?

Tek Çocuk: Tek Çocuğa Kardeş Ne Kadar Gerekli?

Son Güncelleme: 27 Nisan, 2018

Tek çocuğunuza, kız kardeş ya da erkek kardeş yapmanız, ona ömür boyu sürecek bir arkadaşlık vermek demektir.

Tek çocuğunuza, kız kardeş ya da erkek kardeş yapmanız yeniden anne olmanın verdiği duyguları ve tatmini yeniden hissetmeniz anlamına gelir. Ancak hamileliğin getirdiği avantajların yanında, daha fazla faydaları da vardır. Bu faydalar genellikle size ışıl ışıl gözleriyle bakmakta olan ilk çocuğunuzla ilgilidir.

Tek çocuğunuza verebileceğiniz en iyi hediyelerden birisi, erkek ya da kız kardeştir. Tabii çocuklar oyuncak için kavga ederlerken, bu söylediğimiz cümle çok gerçekçi görünmez ancak kavgalar gelip geçici, kardeş sevgisi ise kalıcıdır.

Ben Anneyim’in bu yazısında, dünyaya yeniden bir başka bebek getirmenin ne demek olduğunu ve değip değmeyeceğini açıklayacağız.

Kardeş sahibi olmanın kıymeti

Kız/Erkek kardeşe ne kadar değer verilir?

suda oynayan kardeşler

Bu sorunun cevabı tek olarak büyümüş bir çocuk için ve kardeşler arasında büyümüş olan başka bir çocuk için aynı anlamda değildir.

Eğer tek çocuk olarak büyüdüyseniz, muhtemelen büyürken kardeşe ihtiyaç duymuşsunuzdur. Bazen size yardımcı olacak, bazen size öğüt verecek, bazense size yaptığınız herhangi bir konuda destekçi olacak aileden birisi. 

Eğer erkek ya da kız kardeşiniz varsa ve pek de iyi geçinemiyorsanız, yine de bilirsiniz ki, kardeşinizin başarısı aynı zamanda sizin başarınızdır. Kardeşiniz de sizin başarınızı ve hissettiğiniz duyguları kendilerininmiş gibi paylaşırlar.

En kötü anlarınızda kardeşinizin her zaman yanınızda olduğunu bilirsiniz. Ne zaman ihtiyacınız olursa, sizin için oradadırlar.

Kardeşiniz varsa, onun sizin görüşlerinize saygı göstermediğini, sizin fikirlerinizle ilgilenmediğini düşünebilirsiniz. Bu konuda belki de onlar size katılmayacaktır.

Eğer aileniz sizi bir kardeşle yetiştirmişse, hayatınız kardeşiniz gibi hayatın ayrılmaz bir parçasıyla geçiyorsa, siz çocuğunuza kardeş yapma konusunda neden çok düşünüyorsunuz? Eğer kardeşinizin hayatınıza kattığı değerler konusunda bilginiz varsa, böyle bir duyguyu ve hissiyatı çocuğunuzdan esirgememeniz gerekir.

Kardeşin gerekli olduğunu gösteren nedenler

okulda kız kardeşler

Aileye yeni bir bireyin katılması birçok güzel şeyi de beraberinde getirir.

Not alın, eğer çocuğunuza kız ya da erkek kardeş yaparsanız:

  • İki birey arasında oluşacak saf, kardeşlere özgü muhteşem bir ilişkiye tanıklık etme fırsatınız olacak.  
  • Yeri gelecek sizin ilginiz için birbirleriyle kavga edecek kadar sizi kıskanacaklar, yeri gelecek küçük bir oyuncak ya da oda yüzünden kavga edecekler. Ancak evde kardeşlerinin olması, birbirleriyle büyümeleri onlara paylaşmanın önemini anlatacak.
  • Çocuğunuzun en çok ihtiyacı olduğu anlarda oyun oynayabileceği, vakit geçirebileceği bir arkadaşı olacak. 
  • Çocuklarınız birlikte nasıl sosyal olunması gerektiğini öğrenecekler. Yaşıtları arasında gerçekleşen zıtlaşmaları, anlaşmazlıkları çözme konusunda tek çocuklara kıyasla daha yetenekli olacaklar. Duygusal anlamda tek çocuklara kıyasla daha olgun bireyler olurlar. 
  • Takım olarak nasıl çalışılması gerektiğini öğrenecekler. Aksi takdirde, bireysel bir kişi olup topluma ayak uydurmakta zorluk yaşarlar.

Tek çocuk: Kardeşe ihtiyaçları var mı gerçekten?

Evet, ihtiyaçları var. Ne kadar sizin onu sevmenize, onu dinlemenize, ona destek vermenize, öğütler vermenize ve zafer kazandığında heyecanını paylaşmanıza ve başarısız olduğunda destek olmanıza ihtiyacı varsa, kardeşe de o denli ihtiyacı var.

Bugün, çocuğunuz sizin çatınız ve korumanız altında. Ancak aklınızda tutmanız gereken bir şey var, siz her zaman onun çevresinde olamayacaksınız. Sizin kaçınılmaz yokluğunuzda, çocuğunuza destek olacak ve onunla birlikte olacak bir kişinin olması daha iyi olmaz mıydı? 

Şimdi, başka çocuk yapma konusunu düşünürken, ilk önce eşinizle birlikte oturup başka bir çocuk isteyip istemediğinize karar vermeniz ve emin olmanız gerekli.

Ailenizin ekonomik durumu stabil olmalı. Eğer tek çocuk sahibiyken bile ekonomik sıkıntı yaşıyorsanız, iki tane bebeğiniz olduğu zaman, ayın sonunu edebilmeniz için mucizeye ihtiyacınız olabilir. Mucizeler de pek kolay kolay olmaz.

Bu sebeple, hamile kalmadan önce, olabildiğince ekonomik refaha sahip olmanız ve ekonomik durumunuzun stabil olması gereklidir. Şu anda para biriktirmeyi düşünmeniz, ileride karşılaşabileceğiniz zorluklar için oldukça önemlidir.

Sonunda, eğer hala çocuğunuza kardeş yapma fikrini düşünüyorsanız ve herkes bu konuda hemfikir ve mutluysa, tebrik ederiz!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.