Doğumu Kolaylaştırma Teknikleri

Doğumu Kolaylaştırma Teknikleri

Son Güncelleme: 02 Mart, 2018

Bazı hamile kadınlar, bebeğin doğum tarihi yaklaştıkça, doğumu kolaylaştıracağı tavsiye edilen çeşitli ipuçlarını uygulamaya çalışırlar.

Süreci üç aşama (öncesinde, sırasında ve sonrasında) şeklinde ele alıp, bu önceden belirlenmiş teknikleri siz de uygulayabileceksiniz.

Yalnız, doğum sancısının ne kadar süreceğini belirlemek, bu süreç her kadında farklı olduğu için son derece zordur.

Doğum sancısının süresini etkileyen bebeğin rahimdeki pozisyonu ve boyutu gibi etkenlerin yanı sıra, kasılmaların şiddeti ve sıklığı gibi etkenler de önemlidir.

Doğum sancıları,bazen kasılmalar saatlerce sürdüğü halde, bebeğin doğumunun başlangıcı olarak kabul edilir. Her hamileliği birbirinden ayıran küçük farklar bulunur.

Aşağıda, bebeğin normal doğumunu sağlayacak, doğumu kolaylaştıracak bir takım tavsiye ve tekniği bulacaksınız:

Doğum öncesi teknikler

Daha hızlı ve acısız bir doğum için uygulayabileceğiniz bazı teknikler var. Hamileliğinizin gelişimine bağlı olarak bazı fiziksel aktiviteleri yapmaya çalışın.

Aynı zamanda da dengeli bir diyet uygularken, bol sıvı (günde en az 8 su bardağı) almaya ve günde en az 8 saat uyumaya dikkat edin.

karnına bakan hamile kadın

Görsel: Teresa Rodriguez

 • Fiziksel aktivite: Hamilelikte düzenli yapılan egzersizlerin çabuk ve ağrısız doğumlara katkısı vardır. Bu fayda serviksin (rahim boynunun) düzenli uyarılmasıyla ortaya çıkar. Pilates, Kegel egzersizleri, yoga, yüzmek, yürüyüş yapmak ve cinsel aktivitede bulunmak doğum sürecini kolaylaştıran egzersizlerden bazılarıdır.
 • Dengeli beslenme: İyi beslenmek hamilelikte yeni sorunlar ortaya çıkmasını engelleyebilir. Kendinizi bol meyve ve sebze tüketmeye adamalısınız. (tükettiklerinizin “olgun” meyveler olmasına dikkat edin ve onları yıkamadan yemeyin). Tercihen ızgarada, yağsız etler pişirin ve sıvı eksikliği çekmemek adına günde en az 1 litre su içmeye özen gösterin.
 • Dinlenme: Günde 8 saat uyumak bebeğin karında sağlıklı gelişimini sağladığı ve ani ruh hali değişikliklerini engellediği için idealdir
 • Doğal uyku düzeni huzursuzluğu azaltır ve büyüme hormonları salgılanmasına yardımcı olur.

Kasılmalar sırasında doğumu kolaylaştırma teknikleri

Aşağıdaki tekniklerin uygulanması doğumu kolaylaştıracak ve doğum süresini kısaltacaktır:

 • Müzik dinlemek, bir film ya da video izlemek doğum süresinin daha hızlı ve daha keyifli bir şekilde geçmesini sağlar.
 • Ilık bir duş almak gergin kasları rahatlatır, kasılmaların meydana getirdiği rahatsızlığı azaltır ve doğum sırasında size yardımcı olur.
 • Gerinme ve esneme hareketleri sinirlerinizi gevşetir ve aşerme isteğinizi azaltır.
 • Göğüs uçlarınızı sıkarak uyarmak, rahim kasılmaları sağlayan oksitosin hormonu salgılamanıza yardımcı olur.
 • Yavaş solunum sürecin daha rahat geçmesine yardım eder. Bu uygulama şiddetli kasılmalar sırasında rahatlamanıza yardımcı olur.
 • Masaj, rahatlamanızı sağlayacak ve endorfin salgılamanızı arttıracak.
 • İster eşiniz ister akrabanız olsun, doğumda size eşlik edecek doğru kişinin yanınızda olması süreci hızlandırıp kolaylaştırmak adına son derece faydalı olacaktır.
hamile kadın ve eşi

Görsel: David Martin

Doğum sırasında her hamile kadının, eşinin ya da en yakın aile bireylerinin desteğini alması tavsiye edilir. Doktorunuzun, sizin seçtiğiniz insanlarla beraber göstereceği ilgi yaşayacağınız süreci daha tahammül edilebilir kılacak ve bebeğinizin doğumunu daha hoş bir anı haline getirecektir.

Kasılma aşamasından sonraki teknikler

Doğumun başladığı andan itibaren kalçalarınızı dengeleyin ve öne doğru kaykılın. Bu uygulama bebeği dışarıya doğru itmenizi ve dolayısıyla da doğumu kolaylaştıracaktır. Uygulamayı kontrollü nefes alışlarınızla beraber yapmanız bebeğin doğumuna yardımcı olacaktır.

Son olarak, olup bitenin farkında olmanız endişelerinizi giderir. Doktorunuza, süreç boyunca olanları ve yaşayacaklarınızı sormaktan çekinmeyin.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.