Ninelerimizin de Kullandığı Bebeğinizin Cinsiyetini Tahmin Etme Yöntemleri

Ninelerimizin de Kullandığı Bebeğinizin Cinsiyetini Tahmin Etme Yöntemleri

Son Güncelleme: 11 Nisan, 2018

Anneannenizin ya da babannenizin bebeğin cinsiyetini tahmin ederken kullandığı gizli yöntem aslına bakarsanız biraz mitolojik. Bu tür inanışlar bilimsel olarak kanıtlanmamış da olsa, halen nesilden nesile aktarılmaktadır. 

Bu tür yöntemlere inanın ya da inanmayın, bebeğinizin cinsiyetini hiç merak etmediğinizi söylerseniz biraz yalan söylemiş olursunuz.

Aslında toplumumuzda bulunan bu tür yaygın inanışlar genellikle insanlara zarar vermezler, bu sebeplerden dolayı da halen aktarılmaya devam etmektedir. Durum böyle olunca, geleceğin anneleri de bu tür yöntemlere ister istemez kulak kabartırlar.

Bu tür yöntemler merak ve oyun gibi bilimsel olmayan yolları da içerir; ancak hiçbir zaman anne ve bebeğin sağlığına tehdit edici olmazlar.

hamile güneşe bakan kadın

Önceki nesillerde ninelerimiz, aslına bakarsanız baya yakın biraz zamana kadar, sadece anneye birazcık baktıkları zaman anlayabildiklerini düşünmüşlerdir.

Hamile kadının göbeğinin boyutu, karnının şekli, nasıl yürüdüğü, ve hamile kadının genel itibariyle dış görünüşü, bebeğin cinsiyetinin erkek mi yoksa kız mı olduğunu anlayabilmek için yeterli ipucu olarak sayılmıştır.

Çok Yaygın Bir İnanış

Bu tür aslı olmayan yöntemlere rağmen, birçok yöntem bugün de ultrasona gitmeden bebeğin cinsiyetinin tahmin edilebileceğini öne sürmektedir. Böyle bir iddianın olabilmesinin sebebi, zaman içerisinde birçok kez başarılı tahminlerde bulunulmasıdır.

En yaygın inanışların bazıları gerçek anlamda mantık dışı, kabul etmek gerekiyor ancak bazılarının ise bilimsel temellere dayandığını bir nebze söyleyebiliriz. Ancak bu teknikleri bu kadar popüler yapan içindeki oyun ve bunun yanı sıra, insanların bu tür mitlere verdiği önem.

Başka bir deyişle, babaanneminizin ya da anneannemizin inandığı bu tür inanışlar yeni gelen nesillerinde zamanla inandığı şeyler haline geldiği için popüler olmakta. Her ne nedenlerden dolayı bu tür yöntemler bu kadar popüler olduysa, galiba benzer nedenlerden dolayı halen günümüzde de varlıklarını koruyor.

beyaz giyinmiş yatakta oturan hamile kadın

Ninenizin Bebeğin Cinsiyetini Tahmin Ederken Kullandığı Gizli Formül

Önceden bebek doğana kadar cinsiyet kestirilemediği için, doğum anına kadar bu sayacağımız yöntemler kullanılırdı.

Ne kadar çılgınca olduğu çok hesaba katılmadan bu yöntemler yaygın biçimde kullanılageldi. Bugün de bilimsel bir dayanağı olmadan devam etmekte. 

İşte bu yaygın inanışlardan bazıları:

 • Hamile kadının karnının pozisyonu bebeğin cinsiyetinin bir göstergesidir: eğer hamilenin karnı yukarıyı gösteriyorsa bebek kız olacaktır; eğer ki hamilenin karnı aşağıya bakıyorsa bu erkek olacağının bir göstergesidir.
 • Hamilenin karnının şekli de erkek ve kız bebeğe göre farklılık gösterebilir. Eğer çıkıntılı ya da bir yöne eğilimi olan bir karnınız varsa, bu erkek olacağının bir göstergesidir. Eğer ki karnınız daha yuvarlak şekildeyse bu bebeğinizin kız olacağının göstergesidir.
 • Eğer kokular hoş geliyor ve tadı yoğun yemeklere aşeriyorsanız, bu erkek bebeğinizin olacağına işarettir. Sürekli tatlı aşeriyorsanız, kız bebek daha muhtemeldir.
 • Kız annesi olacak hamile kadının hamilelik boyunca daha da güzelleşeceği öngörülür. Yüzü daha parlak ve dolu olur. Ancak eğer ki yüzünüzde noktacıklar, sivilce ya da kuruluk hissederseniz, bu erkek olacağını işaret eder. 
 • Ninelerimizin dediklerine göre: bel yerine kalçalarda toplanmış kilo bir erkek bebeğin işaretçisidir, eğer ki belinizden kilo alıyorsanız bu da kız bebeğiniz olacağı anlamına gelir.
 • Eğer rüyanızda bebeğinizin erkek olduğunu gördüyseniz, bu kız bebeğiniz olacağına işarettir. Bunun tam tersi durum da geçerlidir. Bu kuram, ninelerimize göre, benzer rüyalar gören aile üyeleri için de geçerlidir.
 • Annenin karnının üzerinde ya da annenin avuç içinin üzerinde zincire bağlanmış bir altın yüzüğün çizdiği yön de bebeğin cinsiyetinin habercisi olabilir. Eğer zincir yuvarlak çiziyorsa bu kız olacağının bir belirtisidir. Ancak zincir saat pendulumu gibi bir sağa bir sola gidiyorsa bu erkek olacağının habercisidir. 
 • Ninelerimizin metodlarından bir başkası da şunu söyler: hamilelik boyunca eğer hamile kadın daha belirgin semptomlar gösteriyorsa bu kız bebeğin işaretçisidir. 
 • Hamile kadının göbeğine damlatılan birkaç damla yağ da bebeğin cinsiyetini belirleme de kullanılabilir. Eğer ki yağ göbekten aşağıya hızlı bir biçimde iniyorsa, bu bebeğin erkek olacağını söyler.
 • Bir başka cinsiyet tahmin yöntemi ise kalp alış hızınızdır. Eğer bir dakika içerisinde 140’dan fazla atıyorsa bu sizin kız bebek annesi olacağınızı söyler.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Kooper, A. J. A., Pieters, J. J. P. M., Eggink, A. J., Feuth, T. B., Feenstra, I., Wijnberger, L. D. E., Rijnders, R. J. P., Quartero, R. W. P., Boekkooi, P. F., van Vugt, J. M. G., & Smits, A. P. T. (2012). Why do parents prefer to know the fetal sex as part of invasive prenatal testing? ISRN Obstetrics and Gynecology2012, 524537.Consultado el 22 de marzo de 2023. https://doi.org/10.5402/2012/524537
 • Larsson, M., Berglund, M., Jarl, E., & Tydén, T. (2017). Do pregnant women want to know the sex of the expected child at routine ultrasound and are they interested in sex selection?. Upsala journal of medical sciences122(4), 254-259. Consultado el 22 de marzo de 2023. https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/03009734.2017.1408723
 • McFadzen, M., Dielentheis, D. P., Kasten, R., Singh, M., & Grundle, J. (2017). Maternal Intuition of Fetal Gender. Journal of patient-centered research and reviews, 4(3), 125–130. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6664344/

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.