Şımarık Çocuklar: Neden İstedikleri Her Şeyi Almamalıyız?

Çocuklarınıza sürekli istedikleri şeyleri satın mı alıyorsunuz? İstedikleri zaman istedikleri şeyi yapmalarına izin mi veriyorsunuz? Eğer durum böyleyse onları çok şımartıyor olabilirsiniz. 
Şımarık Çocuklar: Neden İstedikleri Her Şeyi Almamalıyız?

Son Güncelleme: 02 Temmuz, 2019

Çocuklara istedikleri her şeyi vermek onların gelişimlerinde sandığınızdan daha fazla etkiye sahiptir. Hüsrana uğramalarını önlemeye çalışmak onların şımarık ve küstah çocuklar olmalarına yol açabilir.

Ebeveynler “Tüm öğleden sonra oyun oynamak istiyorum.”, “Banyo yapmayacağım.”, “Bana onu al…” gibi isteklere çocuğun gözyaşlarına veya öfke nöbeti geçirmesine tanık olmaktan kaçınmak veya başkalarının önünde olay çıkarmasını engellemek için boyun eğebilirler.

Bazı çocuk doktorları ailelere çocuklarının istedikleri zaman uyumalarına ve yemek yemelerine ve bunları istedikleri kadar yapmalarına izin vermelerini söylerler. Ancak bu çocukların, ebeveynlerinin onların her isteğine teslim olmasına alışmalarına yol açabilir.

ağlayan küçük kız çocuğu

Böyle bir yetiştirmenin sonucu olarak çocuklar hiçbir çaba göstermeden istedikleri her şeye sahip olacaklarını düşünebilirler.

Bencil ve derinliği olmayan zorba yaratıklara dönüşebilirler. Çocuğunuzun yüzüne bir gülücük kondurmak istiyorsanız yapabileceğiniz en iyi şey onları iyi bir şekilde yetiştirmektir. İyi değerlere sahip olan başarılı insanlar olmalarına yardım edin.

Çocuklarınıza istedikleri her şeyi almanın tehlikeleri

Çocuklar istedikleri her şeye sahip olurlarsa hayal kırıklığını deneyimleme şansını bulamazlar.

Hayal kırıklığı onların gelecekteki olası zorluklarla yüzleşmelerini sağlayacak önemli ve gerekli bir duygudur. Ayrıca çocuklarına istedikleri her şeyi alan aileler hizmetçiye dönüşürler.

Bu çocuklar ebeveynlerinin onların her talebine uymaları gerektiğine inanırlar. Bunun sebebi ise yine ebeveynlerdir.

Sonuç olarak kendi kendilerine bir şey kazanmaları gerektiğini düşünmezler. Böyle bir sorumluluk hissetmezler çünkü hiç böyle hissetmeleri gerekmemiştir. Ebeveynlerini istedikleri her şeye uymak zorunda olan hizmetçiler gibi gören küçük diktatörlere dönüşürler.

Son olarak bu çocuklar büyük ihtimalle bencil, otoriter, agresif, hoşgörüsüz, materyalist, zorba ve empatisiz bireylere  dönüşeceklerdir. Ne çabanın değerini bileceklerdir ne de hayatta herhangi bir sorumluluk almaları gerektiğini düşüneceklerdir.

Peki, gerçekten de kendiniz ve çocuklarınız için istediğiniz şey bu mu?

Çocuklarınızı çok şımartmaya ve onlara istedikleri her şeyi vermeye karar verirseniz onlara iyilik etmiş olmazsınız. Onların büyümelerine ve olgunlaşmalarına kesinlikle yardımcı olmamış olursunuz.

Çocuklarınız önceleri elde edilmesi kolay şeyler isteyecekler. Ancak hızla büyüyecekler ve sizden almanızı isteyecekleri şeyler daha karmaşık hale gelecek.

Çocukları şımartmanın yaratacağı riskler

Hoşgörüsüzlük

Çocuklar istediklerini elde edemediklerinde özellikle de 2 -4 yaşları arasında hayal kırıklığını deneyimlemeye başlarlar. Bu öğrenme sürecinin çok önemli ve değerli bir parçasıdır. Ebeveynler çocuklarını şımartırlarsa, hayal kırıklığıyla başa çıkamayan bireyler yetiştirmiş olurlar.

Çocuklar istedikleri gibi gitmeyen durumlarla ilgili ne yapacaklarını ve istediklerini elde etmek için nasıl çaba göstereceklerini bilemezler. Uzun vadede bu, toplumun içinde var olmayı başaramayacakları anlamına gelir.

Depresyon

Çocuklar büyüdükçe bir şeyi isteme şiddetleri de artar. Onlara istedikleri şeyleri almadığınız takdirde agresifleşebilirler çünkü duygularını kontrol edemezler. Ergenlik çağına geldiklerinde ise bu, depresyona dönüşebilir.

Anksiyete

Çocuklar istedikleri her şeye sahip olduklarında, onları kullanacak kadar zaman bulamazlar. O yığının içinde kaybolurlar. Bu oldukça boğucu bir hale gelebilir ve endişeli hissetmelerine bile yol açabilir.

Öfke nöbeti

Çocuklar öfke nöbeti geçirirken onları tehdit etmekten kaçınmalısınız. Şefkatli bir şekilde onlarla konuşun ve öfkenizi belli etmeyin. Sakin kalın ve fiziksel mesafenizi koruyun.

Onlara değil yaptıkları davranışa kızdığınızı ve bu nedenle canınızın sıkkın olduğunu anlamalarını sağlayın. Sükunetinizi koruyun ancak sizin de hisleriniz olduğunu ve yaptıklarının hoş olmadığını düşündüğünüzü belli edin.

Şımarık çocuklar yetiştirmekten nasıl kaçınılır

Her şeye evet demeyi bırakın ve çocuğunuz gereksiz şeyler istediğinde ona hayır demeyi öğrenin. Bir şey isterlerse, yaşlarına uygun aktivitelerle istedikleri şeyi nasıl elde edebileceklerini onlara gösterin.

Hayır deme şeklinizle ilgili bilinçli davranmanız önemlidir. Sevgiyle yapın ancak katı olun. Çocuğunuza gerektiğinde “hayır” diyebilmeyi öğrenmek onların sağlıklı bir şekilde gelişmelerine çok büyük katkı sağlayacaktır.

oğluna kızan baba

Sabırlı olun. Çocuğunuz bir şey isterse ve ona istediği şeyi vermezseniz öfke nöbeti geçirebilir. Ancak bu geçicidir. Sakin kalın ve her zaman kendinizi kontrol etme pratikleri yapın.

Kontrolünüzü kaybederseniz çocuğunuz sizi manipüle edip istediğini elde etmenin yolunu bulduğunu düşünebilir. Ancak kontrolü elden bırakmamayı başarırsanız, çocuklarınıza, öfke nöbetlerinin istediklerini elde etmelerini sağlamayacağını öğretmiş olacaksınız.

Son olarak kendinizi kötü hissetmeyin. Yaptığınız şey önemli ve çocuğunuzun karakterini inşa etmesine katkı sağlayacak.

Hayır demeyi öğrenmek onlara istedikleri her şeyi vermekten çok daha faydalıdır. Çocuklarınız gelecekte size bunun için teşekkür edecekler. Siz de onları şımartmama kararının ne kadar doğru olduğunu göreceksiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.