Çocukların Topluluk Önünde Konuşma Korkusunu Yenmelerine Yardım Etmek

10 Haziran 2020
Utangaç veya içe dönük çocukların ebeveynlerinin kendilerine sordukları sorulardan biri, çocuklarının topluluk önünde konuşma korkusunu aşmalarına yardımcı olmak için ne yapılması gerektiğidir. Herkes bu korkulara sahip olabilir, ancak etkili çözümler var.

Topluluk önünde konuşma korkusu, sahne korkusu olarak bilinen şeyin bir tezahürüdür. Herkes buna sahip olabilir. Çocuklar ve gençler için, bunun üstesinden gelmek optimal kişisel gelişimi garanti eder.

Aşağıda, çocukların topluluk önünde konuşma korkusunu aşmalarına yardımcı olacak bazı önerilen yöntemlere bakacağız.

Topluluk önünde konuşma korkusu yaşamak gerçekten bir sorun mu?

Çocukların, gelişimleri boyunca, toplum içinde konuşmalarını gerektiren çeşitli durumlar vardır – örneğin, okul sunumları, profesyonel durumlar veya çeşitli eğlence aktiviteleri.

Sorunu herhangi bir şekilde ele almadan önce aklınızda bulundurmanız gereken ilk şey yaştır. Çocuklukta bu konuyla uğraşmak, ergenlik döneminde uğraşmaktan farklıdır.

Küçük çocuklar için topluluk önünde konuşma korkusu normal bir davranıştır. Sosyal dünyayla ilk kez yüzleştiklerini unutmayın.

Kaçamak davranışın gerçekten bir sorun olup olmadığına dikkat edin. Aşırı utangaçlık mı, altta yatan bir korku mu ya da arkasında daha ciddi bir şey olup olmadığını belirlemek için yakından izleyin.

Güvensizlikten kaynaklanan utanç duygusu varsa, aşağıdaki tavsiyeler size yardımcı olabilir.

Arkasında daha karmaşık bir neden varsa, profesyonel yardım istemenin zamanı gelmiş olabilir. Herhangi bir psikolojik sorun söz konusu olduğunda, ciddi ya da hafif olsun, kendine güvenin bu sorunun üstesinden gelmek için çok önemli olduğunu unutmayın.

Çocukların topluluk önünde konuşma korkusunu yenmelerine yardımcı olacak ipuçları

Bu ipuçları çocuğunuzun topluluk önünde konuşma korkusundan kurtulmasında büyük bir yardımcı olabilir:

Erken stimülasyon

Bazı çocuklar erken yaşlardan itibaren arkadaşlarınız ve ailenizle oldukça fazla etkileşime girer. Dışa dönük, eğlenceli ailelerden gelme eğilimindedirler. Büyüdükçe toplum içinde konuşmayı korkutucu veya yeni bir şey olarak görmezler. Onlar için doğal görünür.

topluluk önünde konuşma korkusu yaşayan çocuk

Onlara gülmeyin ya da onlarla dalga geçmeyin

Genç bir insanın kınanması veya dalga geçmesi yalnızca kötü davranışı güçlendirir. Çocuk veya genç değişmeye çalışmaz.

Çocukları farklılarmış gibi hissettirmeyin; aksine, en iyi fikir onları herkesin korkabileceği ve bunun üstesinden gelebilecekleri konusunda ikna etmektir.

Destek ve yardım

Çocukları güvensizlikleriyle yalnız bırakmak onları daha savunmasız hale getirecek ve ilerleyememelerine neden olacaktır.

Ebeveynlerin rollerinden biri, çocuklara büyüdükçe eşlik etmek ve onlara destek vermektir. Bu, zor anlarda yanlarında olmak ve onlarla etkileşim kurmak ve iyi aile iletişiminin olduğundan emin olmak anlamına gelir.

Onları çözümün bir parçası haline getirin

Çocukların kendi başlarına bir sorun olduğunu fark etmeleri gerekir. Bunu tanımak işin yarısıdır. Çocuklar, toplum içinde konuşurken duydukları rahatsızlığın rasyonel olmadığını fark etmelilerdir. Bu şekilde bundan kaçınmak için harekete geçmek daha kolaydır.

Topluluk önünde konuşmayı değerli kılın

İnsanların önünde konuşmak kendi başına bir değere sahip değildir. Aksine, diğer hedeflerin, projelerin ve faaliyetlerin bir parçasıdır. Etkinliği eğlenceli ve keyifli hale getirin ve olumlu, değerli içeriklerle doldurun.

Çocuklar gençken, ödüller, notlar veya övgüler gibi olumlu pekiştirmeler, onlara toplum içinde eyleme geçmenin veya konuşmanın iyi bir şey olduğunu öğretecektir. Topluluk içinde konuşmak kendilerini daha da yetişkin hissetmeleri için de yararlıdır.

“Ebeveynlerin rollerinden biri, çocuklara büyüdükçe eşlik etmek ve onlara destek sağlamaktır.”

Onları zorlamayın veya onlara baskı uygulamayın

Çocukları zorlarsanız, korktukları şeyi daha olumsuz duygularla ilişkilendirileceklerdir ve bu da büyümelerini engelleyecektir. Aynı şekilde, değişikliğin aniden olmasını beklemeyin. Her şey kendi hızında ilerleyecektir.

Alıştırma

Topluluk önünde konuşma için yararlı bir öneri, süreci tüm detayları ile uygulamaktır. Bunu birkaç kez yapın. Bu şekilde, bir dahaki sefere bu zorlukla başa çıkmak zorunda kaldıklarında çocuklarınız kendilerini daha güvende hissedeceklerdir.

Rol modellerini örnek olarak kullanın

Çocuklar ve gençler hayran oldukları idollere sahiptir. İyi bir strateji onları örnek olarak kullanmaktır, böylece çocuklar daha özgüvenli olurlar.

çocuk ve anne

Gözünüzde çok büyütmeyin

Bazen, çocuklar çok fazla olumsuz düşünceye sahip olabilirler çünkü aktivite üzerine çok fazla beklentileri olabilir. Bu stres yaratır.

Bir şeyleri farklı açıdan görmelerine ve ölüm kalım meselesi olmadığını ve onlara zarar vermeyeceğini anlamalarına yardımcı olun. Bir başka iyi fikir de korkuyu yaratıcı enerjiye yönlendirmeye çalışmaktır.

Profesyonel yardım alma zamanı

Bu fikirler, çocuklarınızın topluluk önünde konuşma korkusunu yenmelerine yardımcı olmakta işe yaramazsa, arkasında başka bir şey olabilir.

Bu durumda, bir profesyoneli arama zamanı gelmiş demektir. Bu, net bir teşhis, kişiselleştirilmiş bir yaklaşım ve uygun tedavi almanıza yardımcı olacaktır.