Y Kuşağı (Milenyum Öncesi Doğan) Anne Babaların Genel Özellikleri

Y Kuşağı (Milenyum Öncesi Doğan) Anne Babaların Genel Özellikleri

Son Güncelleme: 16 Kasım, 2018

Millenial yani milenyum öncesi nesilden olan ebeveynler 80’ler ve 90’lar arasında doğan kişilerdir. Bunlar, Y kuşağı olarak da bilinirler. Aşağıdaki makalede, eşsiz kültürel kimliklerinin ortak özelliklerini ele alacağız.

Genel olarak, Y kuşağından kişiler, kendilerini ifade etme hakkına değer veren düşünceli insanlardır. Bu nedenle, çeşitli sosyal medya türleri aracılığıyla interneti son derece aktif kullanırlar.

Aynı zamanda, farklı teknolojik atılımlar ve deneyimlerle yaşamış insanlardır. Sonuç olarak, verimli bir şekilde değişime adapte olabilirler.

En son teknolojiyle çok ilgilenmektedirler.

Y kuşağı ebeveynler ayrıca çok yönlü ve proaktif insanlar olma eğilimindedir. Sosyal gerçekliklerine çok bağlılar. Bu nedenle yanlış bilgilendirmeyi ve pasifliği reddediyor.

Y Kuşağı Anne babaların Genel Özellikleri

anne kız fotoğraf çekiyorlar
 1. Yaş gruplarının 25-30 yaş arasında olduğu düşünülmektedir.
 2. Genellikle bir üniversite derecesi veya bir tür teknik eğitimleri var. Bazıları hala eğitimini sürdürüyor olabilir.
 3. Y Kuşağı diğer dilleri öğrenmeye karşı ilgilidir.
 4. Vatandaş olarak hakları ve görevleri hakkında iyi bilgilendirilmişlerdir.
 5. Birçoğu bağımsız olarak evden çalışmayı tercih ediyor. Bu onların zamanlarını daha iyi bir şekilde organize etmelerine ve en iyi şekilde kullanmalarına olanak tanıyor.
 6. Popüler kültür hakkında çok bilgililer ve güncel konulara ve olaylara dayanan dizi ve filmlerden zevk alıyorlar.
 7. Sağlıklarına çok dikkat ediyorlar. Y kuşağı mümkün olduğunca aktif olmak için egzersizle ilgileniyor.
 8. Y Kuşağı, okuldaki çocuklarıyla cep telefonu mesajları aracılığıyla bağlantı kuruyor.
 9. Sosyal medya aracılığıyla çocuklarıyla etkileşim kurar ve paylaşırlar. Bu, aynı yerde olmadıklarında özellikle geçerlidir.
 10. İyi ebeveynler olmak için çalışmaktan korkmuyorlar. Çocuklarıyla ve sevdikleriyle kaliteli zaman geçirebiliyorlar.

Y Kuşağı bir ebeveyn olmanın avantajları

 • Y kuşağı ebeveynler, duygusal bağların önemine değer verir ve her detayın önemli olduğunu bilir. Özenli ve sorumludurlar.
 • Yeni ufuklar keşfetmekten korkmazlar. Bu onların çocuklarıyla daha fazla zaman geçirmelerini sağlar.
 • Teknolojiyle ilgili mükemmel bilgiye sahip oldukları için ihtiyaçları doğrultusunda bilgi arayabilirler. Örneğin, bebeğinizin mide kramplarını nasıl hafifleteceklerini bilmeleri gerekiyorsa, bebeğin acısını hafifletmenin en iyi yolunu bulmak için bu bilgiyi internetten aramaktadırlar.
 • Y kuşağı ebeveynler çok şıktır. Bu mutlaka modayı takip ettikleri anlamına gelmez. Ancak eşyalarının görsel olarak çekici görünmesini severler.
 • Ayrıca çocuklarıyla birlikte selfie çekmeyi de seviyorlar. Dijital albüm yapmak veya farklı sosyal medya platformlarında paylaşmak için bunu yapıyorlar.
 • Y kuşağı önemli şeyleri hatırlamak veya bir alışveriş listesi yazmak için takvimler veya not defterleri gibi uygulamaları kullanmaktan korkmaz.
 • Çocuklarının ev ödevine yardım ederken, konu hakkında daha fazla bilgi edinmek için internette arama yaparlar. Hazır olduklarında, çocuklarına yardım etmeye devam ederler. Ve elbette, bütün bunlar çabuk olur.
 • Birçok Y kuşağı anne baba, yeni trendleri takip etmek ya da uygulamaktan korkmuyor. Bu saçlarını farklı renklerde boyamak veya minimalist bir yaşam tarzını tercih etmek gibi daha önemli şeyler ile küçük şeyler için geçerlidir.
kızını öpen anne

Y kuşağı ebeveynleri için öneriler

İnternet’i uygun şekilde kullanın. Çocuklar için iyi bir örnek oluşturmak için bu özellikle önemlidir. Bu şekilde gizliliklerini koruyacak ve başka birçok problemi önleyeceklerdir.

Her ne kadar teknoloji birçok açıdan harika olsa da, cep telefonları ve diğer araçlar olmadan biraz zaman geçirmek için bağlantının nasıl kesileceğini öğrenmek önemlidir.

Bu şekilde zaman geçirmeyi kolaylaştırmak için masa oyunları ve teknolojinin kullanımını gerektirmeyen başka etkinlikler önerilir.

Y kuşağı ebeveynler deneyimlerini forumlarda, kişisel bloglarda ve diğer platformlarda paylaşmanın tadını çıkarır. Genellikle yeni bir şeyler öğrenmek veya tavsiyeleri, fıkraları ve deneyimleri paylaşmak istiyorlar.

Bu bilgi alışverişi ve bilgi araması çok kullanışlı bir araç olabilir, ancak aynı zamanda kafa karıştırıcı ve bunaltıcı da olabilir.

Bu nedenle içeriğin kalitesini değerlendirmek ve çeşitli kaynakları arayarak bilgilerin geçerliliğini onaylamak önemlidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.