Zehirli Ebeveynler: Onları Tanımanın Yolları

Zehirli Ebeveynler: Onları Tanımanın Yolları

Son Güncelleme: 14 Aralık, 2018

Ebeveynlik zor bir görevdir ve çoğu zaman çocuklarımız için yaptığımız her şeyin onların mutluluğu için mi, yoksa bizim için mi olduğunu düşünmek yerine, nasıl yaptığımızı merak ederiz. Zehirli ebeveynler söz konusudur bu durumda.

Zehirli ebeveynler çocuklarına yardım ettikleri veya onları koruduklarına inanan ancak bunun yerine aslında onlara zarar veren kişilerdir.

Ebeveyn olduktan sonra, tek endişemiz çocuklarımızın iyiliği olur. Bizim elde edemediğimiz tüm fırsatlara sahip olmalarını isteriz. Çoğu kez çocuklarımız ihtiyaç duydukları her şeyi sağlamanın zorluğundan ve bunun için harcanan emekten habersizdir.

Diğer zamanlarda ise çok ciddi ve katı olma hatasını yaparız, bu da olumsuz olabilir. Aynı şey kendi gereksinimlerimizi daima kendi önümüze koyduğumuzda ya da her ne pahasına olursa olsun yapmak istediklerini yapmak istediğimiz zaman gerçekleşir.

Bu yüzden kendimize şu soruyu sormamız gerekiyor. Toksik bir ebeveyni nasıl tanımlayabiliriz?

Toksik ebeveyn tipleri

Helikopter

Bunlar, çocuklarının tüm görev ve sorunlarına dikkat ederek aşırı koruma sağlayan ebeveynlerdir. Bu, öğretmenleriyle çocuklarının arkadaşlarını seçmeye kadar uzanıyor.

B u durum çocukların anksiyete ve stres bozukluklarından muzdarip olmasına neden olur.

Kendi bağımsızlıklarını geliştirmelerini önler ve belirli durumlara karşı koyamazlar.

Rekabetçi Ebeveynler

Bunlar, çocuklarına duyduları hayal kırıklıklarını ve onlardan istediklerini yansıtan zehirli ebeveynlerdir.

Genellikle, her alanda en iyi dereceleri elde etmek için çocuklarını zorlayan otoriter insanlardır, bu da inanılmaz çalışma saatleri anlamına gelir. Çoğu durumda, çocuklarına gerçekten ne istediklerini sormazlar.

Bu tip bir ebeveyn, büyük olasılıkla stres sorunları olan çok rekabetçi yetişkinler yaratır. Büyüdüklerinde, düşük benlik saygısı veya kabullenme ve tanıma ihtiyacı da olabilir.

Mantar ebeveynler

İlk bakışta, bir çocuğun gözünden ideal prototip ebeveynler olarak görülürler: Müsamaha gösterir, cömert ve hoş davranırlar.

Çocuklarına hiçbir zaman sınırlar koymazlar ve çocuklarının rastgele kaprislerinin ardı ardına gelmesine izin verirler. Bunun çocuklarını mutlu ettiğine inanırlar, ancak gerçekte bencil ve güvenilmez olacak şekilde büyüyen çocuklar yetiştirirler.

Bu ebeveynler genellikle, çok sıkı bir eğitimle yetiştirilmiş ya da evde çok fazla zaman geçirmeyen kişilerdir. Hediyeler ve aşırı özgürlük ile eksik varlıklarını telafi etmeye çalışırlar.

Manipülatörler

Bunlar, çocuklarından kendi istediklerini yapmalarını isteyen ebeveynlerdir. Genellikle duygusal şantaj, psikolojik taciz (ağır vakalarda fiziksel olarak da) ve manipülasyon kullanırlar.

Aşağılık ve suçluluk duygusundan muzdarip çocukları yetiştirirler.

Bunlar kurban rolü oynayan, kendi çıkarları için konuşmaları yalanlayan ya da çarpıtan insanlardır. Temel olarak bencillikle karakterize edilirler.

oyuncaklarıyla mutsuz çocuk

Çocuklarının Yanında Olmayan Ebeveynler

Adından da anlaşılacağı gibi, çocuklarının hayatlarında neredeyse hiç bulunmazlar. Bazen işten dolayı olabilir veya ayrılık nedeniyle çocuklarının yanında olmayabilirler.

B u durumda çocuklar, terk edilme duygusu ve önemli duygusal destek eksikliğinden muzdariptir. Birçoğu bir ebeveyne karşı nefret ve diğerine hayranlık duyar.

Bu tür bir zehirli ebeveyn, çocuklarını bir öncelik olarak düşünmeyebilir.

Arkadaş Anne Babalar

Bu tip ebeveynler ç ocuklarının en iyi arkadaşları olmaya çalışır. Aşırı müsamahakar anne babalar gibi, daha çok sevileceklerini düşündükleri için sınırlar koymazlar. Genellikle başkalarının “çocuksu” olarak kabul edebilecekleri ifadeleri kullanırlar. Genellikle uygunsuz davranışlar sergilerler ve aşırı derecede rahat davranırlar.

Bu tür davranışlar, çocukların arkadaşları önünde de sergilenir. Bu genellikle çocuğu utandırırır.

Bu tutum onların ciddiye alınmasını önler. Otorite figürleri olarak görülmezler veya saygı görmezler. Bu da ebeveynler ve çocukları arasında yabancılaşma yaratır.

“Eğitim dünyayı değiştirmek için kullanabileceğiniz en güçlü silahtır.” – Nelson Mandela

Bu ebeveynlik tarzları için çözüm var mı?

bağıran baba

Bu ebeveyn gruplarından herhangi birinin sizi tanımladığını hissettiyseniz, davranışınızı değiştirmek için hala zaman var. Kendini cezalandırmaya ya da suçlu hissetmeye gerek yoktur. En önemli şey sorunun farkında olmaktır. Bazen zehirli ebeveynler olabiliriz çünkü çocuklarımız için en iyisini istiyoruz. Sorun şu ki, düşündüğümüz her şey iyi değildir.

Sadece bir çocukluk dönemi var ve çocuğunuzun bunu sizinle geçirmesi gerekiyor. Onlarla etkileşime giren kaç anne baba figürü olursa olsun, referansları daima siz olacaksınız. Her zaman onların ihtiyaçlarına dikkat etmeli ve onlarla mümkün olduğunca empati kurmaya çalışmalısınız. Kimse onları sizden daha iyi bilemez.

Çocukların da kendi korkuları, arzuları ve hislerine sahip insanlar olduğunu ve bu duyguların en az yetişkinlerinki kadar önemli olduğunu unutmayın. Onlara saygı göstermeliyiz zira bu aşama, hayatlarının geri kalanını etkileyecektir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.