Çocuğunuzun Evde Eğlenmesi İçin Oluşturulabilecek 5 Alan

Bu yazıda çocuklarınızın evde eğlenebilmesi için kullanabileceğiniz bazı harika fikirleri sizinle paylaşacağız. Okumaya devam edin!
Çocuğunuzun Evde Eğlenmesi İçin Oluşturulabilecek 5 Alan

Son Güncelleme: 16 Ekim, 2020

Çocuğunuzun güzel vakit geçirmesine ve eğlenmesine yardımcı olmak için yeni yollar aramak her zaman iyi bir fikirdir. Bu yazıda size çocuğunuzun evde eğlenceli vakit geçirmesi için ailece uygulayabileceğiniz bazı eğlenceli fikirler önereceğiz.

Bu fikirleri uygulamaya geçirmek için halihazırda evinizde olan bazı nesnelerden ve biraz da hayal gücünden başka hiçbir şeye ihtiyacınız yok. Hazırsanız haydi hayal gücünüzü harekete geçirmeye başlayalım!

Çocuğunuzun evde eğlenmesi için alanlar oluşturmak

Çocuklarımızla birlikte her zaman sahile, sinemaya, hatta parka gidemeyebiliriz. Yine de, her zaman bu mekanları eve getirme imkanımız var. Nasıl mı? Yukarıda bahsettiğimiz gibi, tek ihtiyacınız olan biraz hayal gücü ve her mekana özgü bazı unsurlar.

1. Sinema

Sinemalar çocuklar arasında oldukça popüler olan yerler. Bu alanı evinizde yaratmak için sadece birkaç şeye ihtiyacınız var:

  • Ailece güzel vakit geçirebileceğiniz bir çocuk filmi.
  • Sinemaların vazgeçilmezlerinden olan patlamış mısır ya da şekerleme.
    çocuğunuzun evde eğlenmesi için sinema

Bu deneyimi daha konforlu hale getirmek ve çocuğunuzu şaşırtmak için yere halı ya da kilim serip etrafına minderler de yerleştirebilirsiniz. Böylece sinemaya daha yakın bir deneyim yaşamasını sağlamış olursunuz.

2. Havuz ya da plaj

Pek çok çocuk suda vakit geçirmekten keyif alır ve güzel havalar gelir gelmez plaja ya da havuza gitmeye can atarlar. Çoğu çocuk, kışın bile ısıtmalı kapalı havuzlarda yüzmeye gitmekten hoşlanır. Bu ortamı olduğu gibi yeniden yaratmanın mümkün olmadığının farkındayız. Ama eğer hayal gücünüzü kullanırsanız benzer bir ortam yaratmanız oldukça mümkün.

Banyonuzda küvetiniz varsa, içini su ile doldurup çocuğunuzun havuzdayken oynadığı oyuncakları koyabilirsiniz. Öte yandan, evde kumunuz varsa çocuğunuzun plajların olmazsa olmazı kova ve kürekle oynaması için bir kum köşesi oluşturabilirsiniz.

Çocukların bu alanlardan daha çok keyif alması için bazı eklemeler yapmayı unutmayın:

  • Plaja ya da havuza giderken yanınıza aldığınız havluları kullanın.
  • Eğer plaj şemsiyeniz varsa onu da kullanmaktan çekinmeyin.
  • Şişme havuzunuz ya da buna benzer bir ürününüz varsa kurduğunuz alana onu da ekleyin.

3. Kütüphane, çocuğunuzun evde eğlenmesi için bir başka alan

Çocuğunuzun kitap okuması için onu cesaretlendirmek önemlidir. Çocuğunuza onun ilgisini çekebilecek kitaplar önermelisiniz. Bunu yaparken çocuklara ücretsiz kitaplar sunan çeşitli dijital platformları da kullanabilirsiniz.

anne çocuk kitap okuyor

Eğer evde çokça kitabınız varsa hepsini bir araya getirerek gerçek bir kütüphane yaratabilirsiniz. Böylece çocuklarınızın kütüphanecileri olarak onlara kütüphanede okumaları ya da “eve götürmeleri” için kitap seçmelerine yardımcı olabilirsiniz.

4. Spor ve fiziksel aktiviteler

Çocukların enerjileri oldukça fazladır. Bu yüzden ev içinde de dışında da sürekli hareket halindedirler. Çocuğunuzun eğlenceli vakit geçirmesi için evde küçük bir spor salonu yaratabilirsiniz.

Bunu yapmak için çeşitli aletlere ve egzersiz ekipmanlarına ihtiyacınız yok. İhtiyacınız olan tek şey spor kıyafetlerinizi giymek! İşte çocuğunuza enerjisini boşaltması için yardımcı olacak bazı fiziksel aktiviteler:

5. Özel müzenize hoşgeldiniz!

Resim yapmak çocukların favori aktivitelerinden biridir. Bu yüzden, çocuğunuzun evde eğlenmesi için son önerimiz çocuğunuzun yaptığı resimleri değerlendirmekle ilgili  olacak. Çocuğunuzun resimlerini sergilemek için evinizde küçük bir müze kurabilirsiniz.

Bu etkinlik için bütün aile üyeleri bir ya da daha fazla resim yapabilir. Ardından herkesin yaptığı resimler evin koridorunda ya da odalardan birinde sergilenir. Sergi tamamlandıktan sonra müzeyi ailece ziyaret edebilirsiniz. Hatta aranızda bir oylama yaparak en iyi resmi seçebilirsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.