Evde Kitap Okumayı Teşvik Etmenin 4 Yolu

Çocukların kitap okuma alışkanlığını küçük yaşta edinmesi gerekir. Peki, bu süreçte anne babalar nasıl bir rol oynar? Evde kitap okumayı teşvik etmek için neler yapabilirsiniz?
Evde Kitap Okumayı Teşvik Etmenin 4 Yolu

Son Güncelleme: 12 Ağustos, 2020

Okumak, kişinin hayatı boyunca edinebileceği en önemli becerilerden bir tanesidir. Okuma kabiliyeti, öğrenmenin farklı alanlarından her türlü bilgiyi almamıza olanak tanır.

Bu yüzden, bu kapasiteyi hem aile içerisinde hem de okulda en üst seviyeye çıkarmak önemlidir. Bu durum göz önünde bulundurulduğunda, bu yazımızda evde okumayı teşvik etmenin dört yolunu sizinle paylaşmak istiyoruz.

“ Okumak için kapasite ve haz, başkaları tarafından çoktan keşfedilmiş şeylere ulaşım imkanı sunar. Okumak, zaten çözülmüş olan problemlere giden anahtar veya anahtarlardan biridir.”

– Abraham Lincoln –

Evde okumayı teşvik etmenin 4 yolu

kitap okuyan çocuk

Okuma köşesi oluşturmak

Evde okumayı teşvik etmenin iyi bir yolu, çocuk odasında okuma için ayrı bir köşe yaratmaktır. İhtiyacınız olan tek şey, çocuğunuzun okuma isteği hissedeceği bir ortam hazırlamak.

Bu okuma köşesi çekici olmalı,  iyi ışık almalı ve çeşitli masal ve okuma kitapları içermelidir. Çocuğunuzun kitaplara tek başına ulaşabileceğinden ve kitapların yaşına uygun olduğundan emin olun. Bu çocuğu okuyabilmenin tadını çıkarması için cesaretlendirir.

Uyumadan önce kitap okuma alışkanlığı oluşturun

Küçük yaşlardan itibaren uykudan önce kitap okumak, çocuklara pek çok farklı fayda sağlar. Bunlardan ilki, gündelik hayatta kitap okumak için bir zaman ayırma alışkanlığını benimsemektir.

“Kitap okuyan çocuk, düşünen bir yetişkin olur.”

– Anonim –

Dört-altı ay arası bebeklere, ebeveynler kitap okumaya başlayabilir. Bebekler bir yandan dinlerken bir yandan da kitaptaki çizimlere ve renklere bakar. Ancak yavaş yavaş, hikayeleri anlama becerisi geliştirmeye başlayan bebekler, en ummadığınız anda kendi kendine okumaya başlayabilir.

Böylece, çocuklara kitap okumayı tanıtmış ve kitap okumanın önemini bilen küçük okuyucular yaratmak için gerekli olan okuma kabiliyetini geliştirmiş olursunuz.

Yerel bir kütüphaneye ailece üye olun

Evde kitap okumayı teşvik etmenin bir diğer harika yolu ise, çocuğunuzu bir kütüphaneye götürüp oraya üye olmaktır. Üye kartı ile, çocuğunuz kendi zevkine ve ilgi alanına uygun sınırsız kitap arasından seçim yapabilir.

Kütüphanede kitap okuyarak zaman geçirebilir veya kitabı eve götürebilir. Bu, ayrıca çocuğa sorumluluğu öğretmenin harika bir yoludur.

Olumlu örnek olun

Çocuklarda iyi okuma alışkanlığı geliştirebilmek için, ebeveynin evde kitap okuması önemlidir. Ebeveyn olarak, çocuklarımızın en büyük rol modeli olduğumuzu ve çocukların bizim davranışlarımızı taklit ettiğini unutmamak gerekir.

Bu yüzden, çocukların ebeveynlerini kitap okurken gözlemlemesi önemlidir. Kitap dışında dergi, gazete ve benzeri şeyler de okuyabilirsiniz.

“Beden için egzersiz neyse, okumak da zihin için odur.”

– Joseph Addison –

annesiyle kitap okuyan kız

Evde kitap okumayı teşvik etmenin önemi

Aileler kitap okumaya çok önem vermeli ve bu kabiliyeti geliştirmek ve okumaya teşvik etmek için çeşitli olanaklar sunmalıdır. Daha önce de bahsettiğimiz gibi, okuma becerisinde ustalaşmak hayatımız boyunca sürekli yeni şeyler öğrenmemize imkan sağlar.

Dahası, düzenli olarak kitap okuma alışkanlığının faydaları aşağıdaki gibidir:

  • Sözlü ve yazılı ifadeyi geliştirir.
  • Kelime haznesini genişletir.
  • Telaffuz kurallarının daha iyi öğrenilmesini sağlar ve yazmayı geliştirir.
  • Hayal gücü ve yaratıcılığı teşvik eder.
  • Öğrenme zorluklarının ortaya çıkmasını önler.
  • Konsantrasyon ve dikkati en üst seviyeye çıkarır.
  • Eleştirel düşünme yeteneğini artırır.
  • Empatiyi ve başka bakış açılarına değer verebilme yeteneğini teşvik eder.
  • Çocukların kendilerinin ve başkalarının duygularını daha iyi anlamalarına yardımcı olur.

Sonuç olarak, çocuklar küçükken evde okuma alışkanlığı geliştirmenin pek çok faydası vardır. O halde, yukarıda bahsettiğimiz tavsiyeleri uygulamaya başlamak için beklemeyin. Çocuğunuz bunun için size teşekkür edecek!

“Tahmin edilmeyecek kadar çok maddi varlığınız, kutular dolusu mücevheriniz ve altınlarınız olabilir. Ancak asla benden daha zengin olamazsınız. Benim, bana kitap okuyan bir annem vardı.”

— Strickland Gillian —

İlginizi çekebilir ...
6 Yaşından Küçük Çocuğunuz İçin Okumanızı Önerdiğimiz 5 Kitap
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
6 Yaşından Küçük Çocuğunuz İçin Okumanızı Önerdiğimiz 5 Kitap

Kitap okumaya erken yaşta başlamak çocukların gelişimi ve bunu bir alışkanlık olarak edinmeleri açısından önemlidir. Kendilerine yol gösterebilecek...


Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.