Kitaplardan Uyarlanan Popüler Çocuk Filmleri

Filmler ve kitaplar okumayı öğrenen çocuklar için harika bir eşleştirme olabilir.
Kitaplardan Uyarlanan Popüler Çocuk Filmleri

Son Güncelleme: 10 Ocak, 2020

Kitaplardan uyarlanan çocuk filmlerinin bazılarından haberdar olmayabilirsiniz. Bu popüler çocuk filmleri, çocuklarınızın kitap okumaya ilgisini artırmak için harika kaynaklar olabilirler. Çocukların bu filmler ve kitaplar arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları kıyaslayarak hayal güçlerini ve hafızalarını geliştirmeleri mümkün.

Bu yazımızda, film dünyasının ve ailece bir şeyler okumanın tadına varabileceğiniz kitaplardan uyarlanan popüler çocuk filmlerinden bazılarını sizler için derledik.

Kitaplardan Uyarlanan Popüler Çocuk Filmleri

1. Kitaplardan Uyarlanan Filmler: Tavşan Peter

Tavşan Peter’ın maceraları ünlü yazar Beatrix Potter tarafından yıllar önce yayınlanmış olsa da, öykünün sinema ekranına taşınması 2018 yılını buldu. 

Tavşan Peter, Peter’ın ailesi ve arkadaşlarının maceralarını ve onların insanlarla ilişkisini konu alan film, animasyon ve canlı çekimin buluştuğu bir sinema yapıtı.

Kitabın yayınlanması ve filmin izleyiciyle buluşması arasındaki zaman farkına rağmen, çocuklar Potter’ın öykülerinin bu uyarlamasını heyecanla karşıladı. Öykü o kadar popüler hale geldi ki 25’ten fazla dile çevirilerek pek çok ülkede basıldı.

The Footballest filminde olduğu gibi, çocuğunuz serinin herhangi bir kitabından başlayabilir, herhangi bir sırayı takip etmelerine gerek yok.

2. Ferdinand

Ferdinand  İspanya İç Savaşı dönemine denk gelen 1936 yılında Munro Leaf tarafından yazılmıştır. Resimlendirilmesi ise yıllar sonra Walter Klemke tarafından yapıldı. Arada böyle bir zaman farkının olmasının nedeni, ülkede diktatörlük zamanında uygulanan sansür oldu.

Kitaplardan uyarlanan çocuk filmleri

Kitabın çizimleri büyük bir beğeni ile karşılandı ve Klemke’nin çizimleri Uluslararası Bratislava İllüstrasyon Bienali’nde Altın Elma Ödülü’ne layık görüldü.

2017 yılında, hikayedeki ana kahramanımız olan boğa kitaptan uyarlanan filmin de yıldızı oldu. 7 yaş ve üzeri seyircilere uygun olan filmde, boğa savaşlarının nasıl bir dünyada döndüğü yansıtılıyor.

Hikayede diğer boğalarla savaşmak yerine kırlarda dolaşmayı ve çiçekler arasında mest olmayı tercih eden, çevresindeki dostlarından farklı bir boğa karşımıza çıkıyor.

Filmin de kitabın da hem çocukların hem de anne babaların ilgilerini çekeceğinden eminiz. Şunu da eklemeliyiz ki, filmin temasının Leaf’in hikayeyi kaleme aldığı zamanlardan beri geçerliliğini yitirmediği acı bir gerçek.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.