Bu İnanılmaz Kısa Animasyon Bize Çok Önemli Dersler Öğretiyor

Bu İnanılmaz Kısa Animasyon Bize Çok Önemli Dersler Öğretiyor

Son Güncelleme: 19 Temmuz, 2018

“Bulutlu bir ders”, bize çok önemli dersler öğreten harika bir kısa animasyon. Örneğin, bir şeyleri doğru yapmak için tek bir yol yoktur ve hata yapmak harika sonuçlar doğurabilir. Aynı zamanda, çocukların inisiyatif almalarına, kendi yeteneklerine sahip olmalarına ve güvenmelerine izin verirsek, inanılmaz şeyler başarabileceklerini göstermektedir.

Bu kısa filmi çocuklarınızla izlemenizi tavsiye ediyoruz. Kaç yaşında oldukları önemli değil. Görsel mesaj, büyülü içerik ve sürükleyici anlatım, çocuğunuzun dikkatini çekmekle kalmayacak kendini ana karakterle özdeşleştirecektir.

Hikaye, yeni şeyler denemeye çekinen bir çocuğun bakış açısının ötesine geçen değerler hakkında. Aynı zamanda anneler, babalar veya eğitimciler tarafından anlaşılması gereken bir dizi gizli mesaj da içeriyor.

Ben Anneyim ekibi olarak sizi bu mesajları keşfetmeye davet ediyoruz.

Çocuklara güvenmenin ve onlara inisiyatif vermenin önemi

bulutlu ders

Maria Montessori, bizim yükümlülüğümüzün çocuklarımıza bir “ışık” sunmak olduğunu ve böylece yolumuzu takip edebileceklerini söylüyor. Bizler, onların eğitiminin müttefikleri, büyücüleri, zanaatkârları ve oryantörleriyiz. Asla obsesif, şiddetli veya çok yönlendirici olmamalıyız.

Çocuklar bir şeyleri kendi başlarına yapacak kadar maceracı ve güçlü olana kadar onlara güvendiğimizi, sevildiklerini ve değer gördüklerini bilmeliler. Çünkü bir çocuk için zihninin uyanmasını ve parlamasını, animasyonun ana karakteri gibi yıldız şeklinde bulutlar yaratabilmesini ve özgür hissetmesini kolaylaştıran bir ortam gibisi yoktur.

Hikaye

Bu hikayenin kelimelere ihtiyacı yok. Anlatım mükemmel ve anında izleyiciyi büyülüyor ve hayrete düşürüyor.

Bahsettiğimiz kısa animasyon 2010 yılında yönetmen Yezi Xue tarafından ve Ringling College of Art Design tarafından üretildi. Konu basit: Bir büyükbaba ve torunu, ilginç bir cihazla beraber bulut yapıyorlar.

Büyükbabası, torununa kullanması uzmanlık gerektiren özel bir cihazı olduğunu söyler. Torunu cihazı eline aldığında büyükbabası gibi büyük ve kabarık bulutlar yapamaz.

Ancak çocuk, bulut yapmak için çok farklı bir yol bulur. Büyükbabası, torununun düşündüğü her şeyi yapmasına izin verir. Ayrıca sabırlı bir gözlemci ve bazen de yardımcı olur. Çocuğun nihayet başardığı şey büyüleyicidir…

Her şeye olumlu tarafından bakın: Hatalar harika şeylere dönüşebilir.

dede torun

“Bulutlu bir ders” in öğrettiği başka bir düşünce de; hepimiz yanılabiliriz ve bu hayatta hiç kimse birkaç kez hata yapmadan öğrenemez.

Çocuklarımıza hata yapmanın normal olduğunu, başarısızlığın veya hayal kırıklığının üstesinden gelinebileceğini ve tekrar denemek için cesaret ve özgüven geliştirmek gerektiği gibi öğretmemiz gereken bazı şeyler de var. Hedefinize ulaşmak için yüz kez başarısız olmakta bir sakınca yoktur.

Bir çocuk yeteneklerini bu sayede geliştirir. Hepimizin inanılmaz yetenekleri var, hepimiz yaratıcı, yetenekli ve harika bir potansiyele sahibiz. Yine de, onlara kendi yaratıcılığını geliştirmek için yeterince yer ve özgürlük tanımalıyız. Çocukların içinde bulundukları bu istisnaî güç, her zaman beslenmeli, uyandırmak için güven ve ideal durumlar tarafından harekete geçirilmelidir.

Çocuklara inisiyatif tanımak, onların sorumluluk duygusu ve büyük şeylere ulaşma kabiliyetlerini geliştirmeye yardımcı olmak için harika bir yoldur.

Ekip çalışması: harika sonuçlar elde etmenin mükemmel yolu

Büyükbaba ve torun arasında kurulan özel pek fazla bağ yoktur. Bu özel bağ; güven, sevgi ve saygı sayesinde her zaman en iyi hikayeleri yaratır.

dede torun 2

“Bulutlu bir ders” de, büyükbabasının bulutlarını geleneksel olarak kendi ebeveynlerinden miras kalan bir cihazla yaptığını görüyoruz.

B üyükbabanın torununa verdiği inisiyatif sayesinde, küçük çocuğun hata yaptıktan sonra yeni bir şey denemeye nasıl karar verdiğini görüyoruz. Yeni bir şey denemeye karar verir ve büyükbabası ona yardım etmekte tereddüt etmez. İşbirliği ve güven bulutları yıldız ya da hayvan şeklinde yapmak gibi harika şeyler yapmanın tek yoludur.

Görebileceğiniz en özel kısa animasyon filmlerinden olacağından şüphemiz yok. Siz ve arkadaşlarınız için şiddetle tavsiye ediyoruz. Onlar da çocuklarıyla paylaşabilir, böylece hep birlikte güzel şeyler yaratabiliriz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


    • Yezi Xue. (2010). A cloudy lesson. Cortometraje. Estados Unidos. Ringling College of Art and Design

Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.