Şekillendirilebilir Kum: Duyulara Hitap Eden Bir Oyun

Çocuklar için şekillendirilebilir kum son derece eğlenceli bir gereçtir ve bundan kolaylıkla farklı nesneler yapılabilir. Bu oyuncağın faydalarını keşfedin.
Şekillendirilebilir Kum: Duyulara Hitap Eden Bir Oyun

Son Güncelleme: 08 Ekim, 2020

Çocuklar için şekillendirilebilir kum duyulara hitap eden oyunlar kurabilmek adına kullanılabilecek harika bir materyaldir. Islak kum ile oyun hamuru arasında bir hissi vardır.

Bir şeyler inşa etmek ve şekillendirmek için harika olmakla birlikte, çocuklar için duyusal anlamda müthiş bir deneyim sunar.

Duyuları harekete geçirdiği ve beyin gelişimini desteklediği için, bu tarz oyunlar çocuklar için son derece önemlidir. Şekillendirilebilir kum ile bir şeyleri toplayabilir, kesebilir, düzleştirebilir ya da kumdan kaleler inşa edebilirler.

Aynı zamanda, bu oyunlar sayesinde el ve parmaklarındaki küçük kasları da kullanabilirler.

Bundan ötürü, şekillendirilebilir kum çocuk gelişimi için son derece önemli bir gereçtir. Anksiyete, stres ya da depresyondan muzdarip yetişkinler de şekillendirilebilir kum ile uğraşabilirler.

Çocuklar İçin Şekillendirilebilir Kum

Şekillendirilebilir kum yumuşak ve elastik bir materyaldir. Suya karşı hassas bir materyal olduğu için nem seviyesinin %60’ı aşmadığı bir yerde ve evin içinde oynanmasını öneririz.

Islanırsa tekrar eski haline dönmesi için kurumasını beklemeniz gerekecektir.

Şekillendirilebilir kumla oynamak çocuklar için büyüleyici ve mest edici bir deneyimdir. Onlara unutulmaz ve rahatlatıcı anlar yaşatır.

Kum ve polimerden elde edildiği için çocukların önceden oynadığı materyallere kıyasla daha farklıdırlar.

Dokusu, kuru kuma kıyasla daha az kumlu bir his verir ve ıslak olmamasına rağmen ıslak kum gibi kolay şekil verilir. Hatta yumuşaklığı ve şekil almasından ötürü oyun hamurlarına benzer.

Şekillendirilebilir kum ile yapılmış kale

Çocuklar İçin Şekillendirilebilir Kumla Oynamanın Faydaları

Şekillendirilebilir kumun faydaları şu şekildedir:

  • Çocukların sıkması, ezmesi, kesmesi, itmesi, mıncıklaması, yuvarlaması ya da düzleştirmesi kolay olduğu için şekillendirilebilir kum çocukların motor gelişimleri için oldukça faydalı bir materyaldir.
  • Daha dağınık olmaya meyilli oyunlara karşı hassas olanlar ya da yeni şeyler denemeyi sevenler için harika bir oyuncaktır.
  • Yazı yazmayı öğrenme konusunda da epey fayda gösterir.
  • Yaratıcılığı canlandırabilecek bir oyundur. Şekillendirilebilir kum ile çocuklar bilişsel becerilerini ve pratik zekalarını geliştirebilirler.
  • Yaratımları ile iletişim becerilerini geliştirebilirler.
  • Bu oyunu oynarken huzur bulabilirler. Garip bir şekilde bu durumu hem çocuklar hem de yetişkinler hissedebiliyorlar.

“En önemli öğrenme deneyimleri hayatın başlarında oyun aracılığıyla edinilir. Dolayısıyla bu yaşlarda oyun oynamak ve özgürlüğün keşfedilmesi son derece önemlidir.”

-Francesco Tonucci-

Şekillendirilebilir Kum: Duyulara Hitap Eden Bir Oyun

Şekillendirilebilir kum duyulara hitap eden bir oyun kurma imkanı sağlar. Çocukların oynadıkları oyunların şu hislerden bir ya da birkaçını canlandıracağına şüphemiz yok: görme, duyma, dokunma, tat alma, koklama. Fakat şekillendirilebilir kum gibi oyuncaklar diğerlerine kıyasla daha fazla uyarıcı özelliğe sahiptir.

Benzer şekilde, duyusal aktiviteler motor becerilerin gelişimini destekler, hayal gücünü geliştirir ve otokontrolü artırır.

Ayrıca çocukları bir şeyleri yaparak ve deneyerek öğrendiklerini de aklımızdan çıkarmayalım. Dolayısıyla şekillendirilebilir kuma benzer oyunlarla beyin gelişimleri desteklenir ve yaratıcı düşünmeyi öğrenirler.

Elinde kovayla koşan kız

Bunun yanı sıra duyusal aktivitelerin her çocukta aynı etkiyi yaratmadığını da belirtelim. Yani bir çocuğun uyarıldığı bir aktivite diğerine aynı etkiyi yaratmayabilir.

Çocukları yeni şeyler denemeye teşvik etmek olumlu bir davranış olsa da onları güvenli alanlarından çıkmalarına neden olacak aktivitelere de zorlamamak gerekir. Çünkü böyle bir durumda rahatsız hissedebilir ve bunu reddedebilirler.

Son olarak, şekillendirilebilir kumun temizliğinin de çok kolay olduğunu belirtelim. Bu yüzden evin içinde oynanabilir.

Çocuklarınıza duyulara hitap eden oyunlar oynatmayı seviyorsanız ya da yeni bir şeyler arıyorsanız bunun harika bir seçenek olduğunu söyleyelim. Buna bayılacaklarına eminiz!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.