Yılbaşında çocuk odası dekore edebilmek için fikirler

18 Eylül 2019
Çocuğunuzun odasını yılbaşında süsleyemeyeceğinizi kim söyledi? Sıraladığımız önerilerle parti ruhunun evin her köşesine sinmesini sağlayabilirsiniz.

Yılbaşı geliyor ve bu sebeple bizler de yalnızca oturma odanızı ya da evin girişini değil evinizin her köşesini yılbaşı ruhuyla doldurmanız için mükemmel bir fikre sahibiz. Bu fikrin en çok tadını çıkaranlar küçük çocuklarınız olacak bu yüzden bizler de çocuk odasını yılbaşında nasıl dekore edebileceğinize dair bu yazıyı hazırladık. Fikir hoşunuza gitti mi?

İlk bilmeniz gereken şey şu ki yılbaşı dekorasyonunda kırmızı, yeşil ve simli pulların ötesine geçebilirsiniz. Şanslısınız ki moda yılbaşı kutlamalarını da yakalamayı başardı; bu sebepten yılbaşı süslerimizi kendi zevkimiz ve moda anlayışımıza göre istediğimiz gibi yerleştirebiliriz.

Şölen havasında bir yatak odası

Kuşkusuz ki yılbaşı partileri çocukların en çok hoşlandıkları partiler arasında yer alıyor. Bütün sene çocuklar bugün gelsin diye bekler ve evi dekore etme konusunda oldukça heyecanlıdırlar. Çocuklar yılbaşı ağacının yerleştirilmesine yardım ederler.

Eğer yılbaşı partisi keyif almak demekse neden birbirinden farklı fikirleri kişisel zevkinize uygun hale getirerek çocuk odası dekore etmek istemeyesiniz ki?

Yılbaşı öncesi dört hafta

Çocuklarınız Aralık ayı başından itibaren sabırsızlaşırlar. Onlar için Aralık ayı 1 Aralık itibariyle her gün farklı bir hediye anlamına gelir. Bu hediyeler şekerden, kişiselleştirilmiş bir hediyeye veya motive edici sözlerden oyunlara ve bulmacalara kadar değişiklik gösterebilir. Hayal gücünüzü serbest bırakın ve sadece objelere ya da maddelere odaklanmak yerine eğlenmenin en önemli şey olduğunu unutmayın.

Kendi kişisel mührünüzü kullanarak objeler de tasarlayabilirsiniz. Burada önemli olan şey yaptığınız objeyi odanıza koyup onu özelleştirmeniz ve çocuk odası girişinde bu objenin dikkat çekici olduğundan emin olmaktır.

Beyaz ışıklar

Aydınlatma asla sizi yarı yolda bırakmasın! Bir seri beyaz ışık çocuk odası için oldukça sıcak ve kutlamalı bir hava yaratacak. Beyaz ışıkları duvara yapıştırabilirsiniz ya da bir yılbaşı ağacını bu ışıklarla süsleyebilirsiniz. Karyolanın başucundaki tahta da bir diğer seçenek.

Her gece yatağa gitmeden önce bu ışıkları açarak loş ve güzel bir ortam yaratabilirsiniz. Bu ışıkları isterseniz çocuklarınızın en sevdikleri hikayeleri barındıran raflara da asabilirsiniz. Böylece çocuğunuz kitap okumak için motive olur.

Hayvanlar

Çocuklar her tür hayvanı sever; bu sebeple içi doldurulmuş pelüş hayvanlar, yastıklar ya da kış hayvanları figürleri onları mutlu edecektir. Ren geyiği, deve, geyik veya kutup ayıları yılbaşı ruhunu bize hatırlatan hayvanlardır.

yılbaşı bebeği

Kurabiye kalıplarını kullanarak kendi yapacağınız (DIY) yılbaşı çelengi

Yılbaşında çocuğunuzun odasını dekore ederken duvardan duvara kullanabileceğiniz çelenk süsleri oldukça dikkat çekici olur. Bu örnekte ailenizle bir DIY(kendin yap) projesi üzerinde keyifli vakit de geçirmiş olursunuz.

Yılbaşı çelenginiz için; kurabiye kalıplarını ve çeşitli materyalleri kullanarak süsler oluşturun. Bunlar renkli kağıtlar, yılbaşına özel kumaşlar ya da başka uygun bir şey olabilir. Çocuklarınıza bu noktada seçim yapmaları konusunda yardımcı olun.

Yılbaşı ağaçlarıyla süslü tebrik kartları

Yılbaşı döneminde aileniz ve arkadaşlarınızdan yılbaşı tatili için tebriklerini ileten birbirinden güzel kartlar alabilirsiniz. Bu kartları bir çekmecede saklamak yerine, bu kartları yılbaşında çocuğunuzun odasını dekore etmek için kullanabilirsiniz.

Ya da bu kartları sergilemek için bir dolabın üzerinde bu kartları bırakabilir ya da ışıklarla süslediğiniz küçük ağaçtan sarkabilecekleri bir şekilde bu kartları yerleştirebilirsiniz. Eğer cesaretiniz yerindeyse bu kartları küçük çerçevelere yerleştirebilir ya da duvara da asabilirsiniz. Yılbaşınız kutlu olsun!

Yılbaşı öncesindeki dört haftayı temsil eden bir süsleme

Çocuk odası aralık ayının her bir gününü temsil eden yani yılbaşı öncesindeki bir ayı ifade eden bir çelenk süslemesi ile dekore edilebilir. Bu aktivite de ailecek beraber yapabileceğiniz bir aktivite olup yılbaşı gibi partiler vesilesiyle odalarınızı eğlenceli ve yapması kolay el işleriyle dekore edebilirsiniz.

“Keşke yılbaşı ruhunu kavanozlara koyup yılın her ayı bir tanesini açıp mutlu olsak”     – Harland Miller-

Hediye olarak yılbaşına özel tasarlanmış yılbaşı çorabı

Şömineyi yılbaşı çoraplarıyla süslemek filmlerden aşina olduğumuz bir gelenek. Eğer evinizde bir şömineniz yoksa siz de yılbaşı çoraplarıyla yatak odanızı donatabilirsiniz. Bu çorapların yeterince geniş olduklarından emin olup çevredeki diğer objeleri boğmayacak tasarımda olmasına dikkat edin. Çorapların çok dikkat çekici olmalarına da gerek yok.

Yatak çarşafları

Yatağınızı tamamen yenilemek için bir takım Nordik (Kuzey ülkeleri) yılbaşı çarşafları kullanabilirsiniz. Binlerce çeşit arasından seçmeniz mümkün ve yatak çarşafı ve nevresim seçimlerinizi büyüleyici detaylarla dolu yastıklarla da zenginleştirebilirsiniz.

Duvara yapışan süs etiketleri

Duvarlarınıza ağaç, yıldız ya da kardan adam şeklinde süs etiketleri yapıştırabilirsiniz. Bunun yaratacağı etki oldukça kışa has ve yılbaşı ruhunu yansıtan bir etki olur. Yılbaşı bittiğindeyse bir sonraki yılbaşına kadar etiketlerinizi kaldırabilirsiniz.

yılbaşı hediyeleri

Boş hediye kutularını dekoratif kutulara dönüştürmek

Kış geceleri eğer sizin için de elişi ile uğraşmak anlamına geliyorsa, boş kutularınızı hediye kutusuna dönüştürebilirsiniz ve bu renkli kutuları evinizin bir köşesine koymanız yılbaşı ruhu yaratmanızda yardımcı olur. Çocuğunuzun odasını da süsleyebilirsiniz ve büyük gece hazırlıkları için bir adım daha atmış olursunuz.

Görebileceğiniz üzere, ailecek yapabileceğiniz birbirinden ilginç şey var. Bunlardan bazıları küçüklerimizin yatak odasına yılbaşı ruhu getirmek için kullanabileceğiniz basit fikirlerden oluşuyor. Ailenizle bu güzel yılbaşı akşamında harika anlar geçirmek için gerekli hazırlığı yaptığınızdan emin olun!