Feng Shui İle Dekorasyon

Feng Shui İle Dekorasyon

Son Güncelleme: 09 Ekim, 2018

Evinizde oraya uymayan bir şeyler mi var? Neden Feng Shui ile dekorasyon yapmayı düşünmüyorsunuz? Birkaç detay bile çok büyük değişiklikler yaratabilir. 

Muhtemelen Feng Shui hakkında biraz bilginiz vardır. Çin kökenli olan bu antik felsefe uyum ve harmoniyi korumak için çevremize adapte olmayı tavsiye ediyor.  

Bu makalede ise Feng Shui ile dekorasyon için birkaç tavsiye vereceğiz.

Aslında Feng Shui bir yeri dekore ederken göz önünde bulundurmamız tüm kriterleri kapsayan, bütünleyici bir metod. Mobilyaların konumundan duvar renklerine, aydınlatmaya, aynalara ve aksesuarlara kadar tüm detaylar Feng Shui kapsamında düşünülebilir.

Bazı insanlar Feng Shui’yi bir din gibi düşünüyor, ama bunun gerçeklerle hiç alakası yok. Feng Shui ev sahiplerinden mum yakmalarını istemez, tabii kendiniz yakmak isterseniz o başka.

Feng Shui ile dekorasyon önerileri 

  1. İlk önce temizlik 

Feng Shui enerji akışının önemine dikkat çeker. Eğer evinizde enerji sirkülasyonunu engelleyen herhangi bir eşya varsa, ondan kurtulmalısınız. 

Peki bir eşyanın enerji akışını engelleyip engellemediğini nasıl anlarsınız? Aslında çok basit: İşe hiç kullanmadığınız eşyalarla başlayın. Bunları atmak zorunda değilsiniz ama görmeyeceğiniz bir yere kaldırmalısınız.

Uyum ve dengeye ulaşmak için organizasyon çok önemli bir faktör. Evinizde olmasından hoşlanmadığınız her şeyden kurtulun.

  1. Enerji kaynağı olarak gün ışığı 

Feng Shui felsefesine göre doğal gün ışığı bir enerji kaynağı. Dolayısıyla gün ışığının içeriye girmesi için pencereler, kapı ve perdeler olması çok önemli. 

Ek olarak, geceleri karanlıktan kaçınmak için lambaları, mumları ve diğer aydınlatma ürünlerini yerleştirmek de gerekli. Karanlık sadece uyurken olmalı.

feng shui ile çocuk odası dekorasyonu
  1. Yatak odaları da evin diğer kısımları ile uyumlu olmalı

Yukarıda söylediklerimize ek olarak, dinlenmenize engel olan veya size iyi gelmeyen eşyaları yatak odanızdan da çıkarmalısınız. 

Başka bir deyişle, televizyon, bilgisayar ve cep telefonları yatak odasında tutulmamalı.

Eğer bir sebepten dolayı cep telefonlarınızın gece de yanınızda olması gerekiyorsa, en azından yatağınızın yanındaki sehpada bırakmayın. Aslında en iyisi, sabah kalkmak için eski tip alarmlı saatleri kullanmak. Bunlar hem alarmla sabahları sizi uyandırır hem de elektromanyetik dalgalar yaymazlar.

  1. Renkler

Feng Shui dekorasyon uzmanları pastel tonlar gibi açık renkleri tercih etmenin her zaman daha iyi olduğunu söylüyorlar. Bu renk tonlarını farklı dekorasyon şekilleriyle de uyumlu olduğu için tavsiye ediyorlar.

Ayrıca, koyu renkli duvarlar sizi günlük hayatı daha da zorlaştıran duygulara sürükleyebilirler.

Açık renk tonlarının bir başka faydası da ışığı yansıtmalarıdır. Ayrıca duvar renkleri odanın kullanma amacına göre de uyarlanabilir.

“Feng Shui bir yeri dekore ederken göz önünde bulundurmamız tüm kriterleri kapsayan, bütünleyici bir metod.”

  1. Salon, sosyalleşmenin merkezi

Aile ve arkadaşlarla bir araya gelinen odalarda, koltuk ve sandalyeler en önemli detaylardandır. Bunları birbiri ile karşı karşıya değil, bir açı oluşturacak şekilde yerleştirmelisiniz. Bu şekilde, insanlar arasındaki iletişim daha akıcı olacaktır.

Bu odalarda mum ve şömine ışıkları da çok iyi olur. Hatta isterseniz duvarlara birkaç resim veya fotoğraf da asabilirsiniz. Feng Shui felsefesine göre ateş insanlar üzerinde pozitif duygular uyandırır.

  1. Banyo mahremiyeti 

Banyo bir evdeki en elzem alanlardan biridir ve tamamen görüş alanında olmamalıdır. Banyolar ve tuvaletler kullanan kişinin mahremiyetini korumalıdır.

Banyonuzu düzenli tutun ve enerji akışını engelleyecek eşyaları ortadan kaldırın. Parfüm şişeleri, kremler ve diğer renkli eşyaları göz önünden kaldırabilirsiniz.

feng shui ile dekorasyon - çocuk odası
  1. Giriş holü

Evin girişindeki alan giriş holü diye bilinir  ve hem uyumlu hem de güzel olmalıdır. Bu alanda güzel bir parça mobilya ve dekorasyon objeleri kullanabilirsiniz.

Evinize gelen bir misafirin ilk izlenimi edineceği yerin giriş holü olduğunu unutmayın. O yüzden her zaman düzenli ve temiz olmasına çalışın.

Sonuç olarak, Feng Shui felsefesinin katı kuralları olmadığını belirtmekte fayda var. Tersine, bu metod belirli alanların özelliği ve ihtiyaçlara göre değişikliklere izin verir.

Eğer evinizi Feng Shui ile dekorasyon kriterlerine göre dekore etmek isterseniz, bunun ruh halinizde yaratacağı değişikliği de mutlaka fark edersiniz.


Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.