Babalar bebeklerini daha iyi hissedebilsinler diye bir kemer icat edildi

Bildiğiniz üzere, annelik; anne açısından babayla karşılaştırıldığında oldukça güçlü ve duygusal bir süreçtir. Bunun ana sebebi hamileliğin getirdiği kendine özel koşullarla ilgili. Bir kadın gebelik döneminde eşsiz bir hissiyat dünyasında olur. Bu gebelik dönemini ve hamilelik sürecini bir diğer kadın daha iyi anlayabilirken, erkekler bu noktada yeterince empati kuramayabiliyorlar.
Babalar bebeklerini daha iyi hissedebilsinler diye bir kemer icat edildi

Son Güncelleme: 30 Ocak, 2019

Fakat günümüzde babalar da artık rahimdeki bebeklerini hissedebilecekler. Çünkü tanınmış marka Huggies; bebeğin duygularını babasına aktarabilmesi için bir elektronik cihaz geliştirdi.

Bu bir kemer ve size baba olarak bebeğinizin hareketlerini hissetme imkânı tanıyor. Bu yüzden, siz kadınlar, eşinizin çocuğuyla mükemmel bir deneyim yaşamasını istiyorsanız, bu geliştirilen kemere bir göz atın.

Çoğu zaman annenin yaşadığı hisleri bebeğin hareketlerinin yarattığı hisler belirler. Peki, bebeğimizi anne karnında nasıl hissedebiliriz? En önemli yollardan birisi annenin göbeğine dokunarak küçük de olsa bir nabız ölçümü yapmak. Ya da tıbbi muayene esnasında bebeğin kalp atışlarını ölçebilirsiniz.

Bu icat nasıl çalışıyor?

Huggies tarafından üretilen bu cihaz insanları teknolojiyle bir araya getiren yaratıcı ürünlerden biri. Mobil bağlantılı cihazların hamilelik monitörü olarak kullanılabildiğini biliyoruz: taşınabilir ultrason. Bu sefer sizlere bir kemeri tanıtıyoruz. Bir tanesi anne için diğeri ise baba için fakat iki kemer de birbiriyle bağlantı ve iletişim içerisinde.

Anne tarafına bakarsak eğer; kemer, rahimdeki bebeğin hareketlerini tespit edebilen duyaçlarla tasarlanmıştır. Bu duyaçlar elektroniktir ve kablosuz bağlantı taşır. Bu bağlantı ile babanın giydiği diğer kemerle iletişim haline geçebilirler.

Bir hareket tespit edildiğinde, bebekten gelen titreşim öncelikle anne üzerinden babanın göbeğine doğru titreşir. Anneye bebek tekme attığında, tekmeyi baba da hisseder.

hamile kadın ve gülen eşi

Net bir his yaşatabilmek amacıyla baba için tasarlanmış kemer bir seri LED ışık içerir. Bu ışıklar bebekten gelen titreşimle birlikte aktive olup bir görsel model yaratır. Bu sayede hareketin tam olarak vücutta nerede hissedildiğini biliriz. Bu titreşimler küçük de olsa annenin gerçek zamanlı olarak hamilelik sürecinde neler hissettiğini anlamamız konusunda yardımcı olur.

Bahane yok!

Bazı erkekler doğumdan önce bebeklerini hissetmek isteyebilirler. Ama eminiz ki erkeklerin büyük bir çoğunluğu rahimdeki çocuğunun farklı hareketlerini ayrıştırabilmenin ne denli güzel bir his olduğunu algılayamaz. Bir grup erkek ise eşlerinin duygusal ihtiyaçlarına destek olarak onların değişken duygusal süreçlerinde onlara yardımcı olmaya çalışırlar.

Fakat bu icatla beraber artık bahaneye yer yok; şimdi babalar da hamile eşinin neler hissettiğini daha iyi anlamak için eşsiz bir fırsata sahipler. Bu onlar için de aile bağlarını güçlendirmeleri açısından iyi bir deneyim olacak; bu aile içindeki tüm ilişkilerin iyileşmesine katkıda bulunabilir ve yaşadığınız ana yeni bir değer katabilir.

Hamilelik ne kadar iki kişinin (anne-baba) sorumluluğunda olsa da anneler en büyük sorumluluğa sahiptir ve belki de en zor süreci onlar geçirir. Bu babaların birçok problemden kaçmalarını sağlar fakat babalar aslında annenin hamilelik döneminde yaşadığı tatmin duygusundan geri kalırlar.

hamile kadın ve eşi piknikte

Ürün henüz piyasada satılmıyor, sadece bir konsept videosu var.

Bu icat Babalar gününde tanıtıldı. Bu proje Huggies markası ve reklamcılık şirketi Ogilvy & Mather of Argentina işbirliğiyle geliştirildi. Beraber bu iki dev marka 4 ay kadar bu projeye vakit ayırdı ve yakın zamanda çocuk sahibi olmak isteyen ya da olacak anne ve babaları hedef aldı.

Araştırma yaparlarken, bir video hazırladılar ve bu videoda projenin uygulanmasını gözlemlediler ve ebeveynlerin kemeri kullanarak ilk kez bebeklerini bu şekilde hissetmelerine karşı verdikleri heyecanlı tepkiler kayıt altına alındı.

Videoda geçen ilk örnek model aslında sadece bir reklam projesi olarak tasarlandı ve bu reklam fikri ticari bir amaç gütmüyor. Ürünün satışa sunulup sunulmayacağı belli değil çünkü yüksek üretim maliyetlerinden ötürü müşteriler arasında çok popüler bir ürün olmayabilir.

Kuşkusuz ki böyle harika bir icat ebeveynlere danışmanlık yapan uzmanların da profesyonel anlamda sıkça kullandığı cihazlardan biri haline gelebilir. Bakacak olursak kimi uzmanlar 3 boyutlu ultrason kullanırlar ki bu sayede bebeği rahim içerisinde oldukça net bir şekilde görebiliriz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.