Doğum Sancısını Tetikleyebilecek Yiyecekler

Doğum Sancısını Tetikleyebilecek Yiyecekler

Son Güncelleme: 07 Mart, 2018

Bu konu başlığı etrafında dönen bir sürü efsane vardır. Birçok insan, bazı yiyeceklerin doğum sancısını başlatabileceği konusunda emindirler.

Ne yazık ki, bu fikri destekleyen yeterli ölçüde bilimsel bulgu bulunmamaktadır. Bununla birlikte, bebeğinin doğum zamanı çok yaklaşan hamile anneler, doğumu hızlandırmak adına bazı yiyecekleri deneyebilirler.

Peki, bazı yiyeceklerin gerçekten doğum sancısını tetikleme ihtimalleri var mıdır?

Bebek sahibi olmuş birçok kadın buna “evet” cevabını veriyor. Henüz bebek sahibi olmayan diğerleri ise bu konunun doğru olmasını dileyip zamanı geldiğinde deneyeceklerini söylüyorlar.

Eğer siz de konu hakkında meraklandıysanız ve zamanı geldiğinde işinize yarayabilecek ekstra destekler arıyorsanız, konu hakkında hazırladığımız “tarifler” ilginizi çekecektir.

 1. Aromatik bitki ve baharatlar

Aromatik bitki ve baharatlar birçok defa test edilmiş bir fikirdir. Birçok insan fesleğen, keklik otu, kekik, maydanoz, adaçayı, anason ve kırmızı biberin, rahmin kasılmalarını tetikleyebileceklerini düşünür. Ne var ki bu saydığımız otların birçoğu, düşüğe neden olabileceklerinden dolayı hamilelik boyunca yasaklı yiyeceklerdir.

Bu otların doğum kasılmalarını başlatabilmeleri mümkün olsa da hangi miktarda kullanılacakları mutlaka konunun uzmanı tarafından belirlenmelidir.

 1. Hint yağı

Bu yiyeceklerin bazılarını tüketmekten korkmanız gayet anlaşılabilir bir durumdur. Mesela, hint yağı etrafında dönen efsaneler çok eski zamanlardan günümüze ulaşmışlardır. Bu yağ, zehirli bir tohumdan medikal amaçlarla üretilir.

Hint yağının doğum sancılarını tetiklediğine inanılır. Bu yağ, bağırsak kaslarının kasılmasını sağlamasıyla bilinir. Bağırsak kaslarının kasılması rahim kramplarına sebep olabilir ve bu nedenle hint yağı doğum sancısını tetikliyor olabilir.

hamile karnını tutan anne
 1. Baharatlı yiyecekler

Hamilelik süresince baharatlı yiyecekler, mide asidi oluşturmak gibi gastronomik problemlere neden olabildiklerinden dolayı tavsiye edilmezler.

Baharatlı yiyecekler, her ne kadar elimizde bir kanıt bulunmasa da, “doğum sancısını tetikleyen yiyecekler” listesinde bulunurlar.

 1. Ananas

Bu meyvenin birçok özelliği bulunmaktadır. Bazı anneler, ananasın doğum sürecinin hızlanmasına yardım ettiğini söylerler. Taze ananasın içeriğinde bulunan bromelayin enziminin, rahim boynunu (serviks) yumuşattığına inanılıyor.

Bununla birlikte, ananasların içeriğinde bulunan bromelain miktarının aslında son derece az olduğu bilinmelidir. Rahim boynunun yumuşamasını deneyimlemek isteyen bir annenin çok ciddi miktarlarda ananas tüketmesi gerekebilir.

 1. Ahududu yaprakları

Ahududu yaprakları genel olarak rahatlatıcı ot çaylarının hazırlanmasında kullanılırlar. Doğum sırasındaki stresinizi azaltmaya yardım edebileceklerine inanılır. Belki de bu rahatlama rahime bile yansıyor olabilir.

 1. Sarımsak

Önceki saydığımız bitkilerle beraber sarımsağın, doğum öncesinde fetüsün doğmaya hazır bir pozisyona geçmesine yardımcı olduğu düşünülür. Yeterli miktarda sarımsak tüketmenin doğum sancısını tetikleyebileceği de hala kanıtlanamamış bir bilgidir.

 1. Karayılan otu olarak adlandırılan bitki

Kuzey Amerika’da çay olarak tüketilen bu ot, çok bilinen bir ot değildir. Karayılan otundan yapılmış çay içerek, orta ya da kuvvetli derecede kasılmaları tetikleyebilirsiniz.

Bu sonucu kanıtlayan herhangi bir bilimsel veri olmadığından dolayı doktorunuzla irtibat halinde olmanız ve gerekli önlemleri almanız tavsiye edilir.

Doğum sancısını tetiklemeden önce göz önünde bulundurmanız gerekenler

Önceden de bahsettiğimiz gibi, doğum öncesi sancılarını tetikleyeceği düşünülen yiyecekler ve tamamlayıcı yiyeceklerin (otlar, vs…) çoğuyla ilgili herhangi bir bilimsel kanıt bulunmamaktadır. Yine bu yiyeceklerin, hamilelikte tüketilmesinin güvenli olduğuna dair de bir veri yoktur.

yatakta yatan hamile kadın

Sonuç olarak, potansiyel bir risk taşıyan bu teknikleri (ya da bu ürünleri) denemeyi göze almadan önce verebileceğimiz en doğru karar, bu ürünlerin miktarını son derece kısıtlı tutmak ya da kullanmaktan kaçınmak olabilir.

Alternatif tıp , genellikle hamile kadınlar için tavsiye edilen bir yöntem değildir. Uzmanlarla iletişim halinde olmak ve gereksiz riskler almamak her zaman en iyi yöntemdir.

Bu ürünlerin, doğum sancısını tetiklemek amaçlı kullanılıp kullanılmaması kişisel bir tercihtir. Biz, güvenilirliği tescillenmiş bildiğimiz yiyecekleri tüketmenizi tavsiye ederiz.

Örnek olarak ananası ele alalım; rahim boynunuzu yumuşatacak miktarda ananas tüketme ihtimaliniz yoktur. Çikolata gibi diğer ürünlere çok daha az miktarlarda izin verilmiştir.

Sağlığımızı ya da bebeğimizin sağlığını riske atmamamız çok önemlidir. Sizin de doğurma vaktiniz eninde sonunda gelecektir. Sadece rahatlayın ve huzur içinde doğumu bekleyin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Artal Mittermark R. Trabajo de parto Manual MSD. Marzo 2021.
 • Faezeh M., Ganesan AP., Lang CL., Abrar Al Mahmood S., Baharudin BS., et al., Role of the serotonergic pathway in uterotonic activity of ananas comosus (L.) Merr. an in vitro and in vivo study. Phytomedicine, 2018. 48: 32-42.
 • Johnson J. E, Makaji E, et al. Effect of maternal raspberry leaf consumption in rats on pregnancy outcome and the fertility of the female offspring. Reproductive Sciences. Diciembre 2009. 16. 605-609.
 • National Center for Complementary and Integrative Health. Licorice root. U.S. Department of Health and Human Services. Agosto 2020.
 • National Institutes of Health. Office of Dietary Supplements. Black Cohosh. U. S. Department of Health and Human Services. Junio 2020.
 • Razali N, Mohd Nahwari S. H, et al. Date fruit consumption at term: effect on length of gestation, labour and delivery. Journal of Obstetrics and Gyneacology. Julio 2017. 37 (5): 595-600.
 • Ronit G., Hagit H., Bella S., Shay P., et al., Castor oil for induction of labor in post date pregnancies: a randomized controlled trial. Women Birth, 2018. 31 (1): 26-31.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.