Doğum Sancısını Doğal Yoldan Tetiklemenin 5 Yolu

Farklı nedenler ile de olsa birçok kadın doğum sancısını tetiklemenin yollarını aramaktadır. Bebeğinizi doğuracağınız gün ile ilgili endişeleniyorsanız bu makalede anlattığımız doğum sancısını hızlandıracak yolları deneyebilirsiniz.
Doğum Sancısını Doğal Yoldan Tetiklemenin 5 Yolu

Son Güncelleme: 12 Ağustos, 2018

Doğum sancılarını kolaylaştıran ve hızlandıran doğal yollar bebek bekleyen müstakbel anneler arasında son derece popülerdirler. Kadınlardaki bebeklerine bir an önce kavuşma isteği onların bu özel anı çabuklaştıracak yolları denemelerine neden olmaktadır.Bunun ile birlikte aşağıda detaylı bir şekilde anlatacağımız bu yöntemlerin bazılarını hamileliğinizin 36. haftasından önce denememelisiniz. Bebeğinizin karnınızdaki gelişimini tamamlamadan erken doğmasına sebep olmak istemezsiniz.

Ayrıca şunu da belirtmeliyiz ki bahsedeceğimiz yöntemlerin birçoğunun işe yarayıp yaramadığı kanıtlanamamıştır. Bu neden ile seçeceğiniz bir yöntemi uygulamadan önce doktorunuza danışmanız iyi bir fikir olur.

Doğum sancısını başlatmak adına yapacağınız her türlü müdahalenin sezaryen yöntemi ile doğum yapmak zorunda kalmanıza ya da acil müdahaleye ihtiyaç duymanıza sebep olabileceğini aklınızdan çıkarmayın. Aşağıdaki yöntemlerden herhangi birini beğenip denemeye karar verirseniz gerekli önlemleri aldığınızdan emin olmalısınız.

Doğum Sancılarını Doğal Yollardan Tetikleyecek 5 Yöntem

Aşağıda sizler için doğum sancısını hızlandırmak adına en çok kullanılan 5 doğal yolu listeledik:

  1. Kırmızı Böğürtlen Yaprağı Çayı

Kırmızı böğürtlen yaprağı çayı içmek hormon dengenizi düzenlemeye ve rahminizin doğuma hazırlanmasına yardımcı olur. Bu doğal çay A,B,C ve E vitaminleri açısından zengin olduğu gibi aynı zamanda da magnezyum, potasyum ve kalsiyum gibi mineraller içerir.

Bu çayın içilmesi doğum sancılarının süresini kısaltır ve doğumda tıbbi müdahale ihtimalini azaltabilir. Hamileliğinizin üçüncü üç aylık döneminde günde 3 ya da 4 fincanı aşmayacak şekilde içilmesini tavsiye ediyoruz.

Doğum Sancısını Doğal Yoldan Tetiklemek
  1. Çuha Çiçeği Yağı

Çuha Çiçeği yağı (farekulağı ya da primula yağı olarak da bilinir) doğum zamanı geldiği halde hâla doğurmayan ya da bir önceki bebeğini geç doğurmuş olan kadınların kullanması tavsiye edilen bir yağdır.

Bu yağ linolenik asit açısından son derece zengindir. Linolenik asit serviksin (rahim boynunun) doğum öncesindeki haftalarda yumuşamasına ve renginin açılmasına yardımcı olurken prostaglandin (düzenleme enzimleri) üretimine de neden olur.

Çuha çiçeği yağını kapsül şeklinde oral yol ile alabileceğiniz gibi doğrudan vajina içerisine de yerleştirebilirsiniz. Vajina içerisine yerleştirmeyi tercih ederseniz serviksin (rahim boynunun) yakınına yerleştirildiğinden emin olmalısınız.

“Doğum anının bu kırılgan, kısa ömürlü ve tarifi zor kutsallığına saygı duymayı öğrenin.”

–Frederick Leboyer–

  1. Hintyağı Otunun Yağı

Hintyağı otunun yağının kullanımı konu doğum sancılarını tetiklemek olduğunda bir klasik haline gelmiştir. Bu yöntemi son derece dikkat ederek ve sadece doktorunuzun onayını aldıktan sonra denemelisiniz. Bu yağın kullanımı bağırsaklarınızın kasılmasına sebep olurken bağırsağınızdaki kasılmalar da rahminizdeki kasılmaları tetikler.

Bunun ile birlikte bağırsak kasılmalarının ishal rahatsızlığına neden olacağını da bilmelisiniz. Bu, son derece rahatsız edici bir durum olabileceği gibi doğum öncesinde sıvı kaybına uğramanıza da neden olabilir.

Bu yöntemi uygulamayı seçerseniz bol bol hindistancevizi suyu içmeyi ihmal etmeyin. Bu şekilde sıvı kaybınızı önleyeceğiniz gibi elektrolit seviyenizi de düşürmemiş olursunuz. Hintyağı otunun tadı pek hoş bir tat olmadığı için bir kaşık hintyağı otunun yağını bir bardak smoothie (buzlu ve meyveli içecek) ya da portakal suyuna karıştırıp içmeyi deneyebilirsiniz.

  1. Ananas

Ananas, rahim boynunun (serviks) açılmasını sağlayan bromelayin enzimi içerir ve bu nedenle de doğum sancılarını tetikler. Bu enzimin çok küçük bir miktarının bile proteolitik (proteinleri parçalama yeteneği) hareketlenmeye neden olacağını bilmelisiniz.

Bunun ile birlikte yüksek miktarda ananas tüketimi bağırsakları tetikler ve aynı hintyağı otunun yağının kullanımında olduğu gibi rahim hareketlenmelerine neden olur. Bu yöntem, konserve haline getirilmiş ya da suyu sıkılmış ananasların bromelayin enzimlerini kaybetmelerinden dolayı sadece taze ananas tüketimi ile gerçekleşebilmektedir.

Doğum sancısı
  1. Yürüyüş

Doğum sancılarınızı tetiklemek adına önereceğimiz son doğal yöntem yürüyüş yapmaktır. Yürüyüş yapmak, müstakbel anneler için son derece faydalı bir egzersiz olmanın yanı sıra hamileliğin son dönemlerinde rahimdeki bebeğin rahim boynuna (servikse) doğru ilerlemesini sağlayan bir aktivitedir.

Ayrıca, yürüyüş yapmak vücudun oksitosin hormonu salgılamasına neden olurken bu hormon rahim kasılmalarını tetiklemeye ve kasılmaları bir düzene oturtmaya yardımcı olur.

Son olarak söylemek istediğimiz şey ise doğumu tetikleyecek bu yöntemlerden herhangi birini denemeden önce mutlaka doktorunuzun onayını almanız gerektiğidir.

En iyi yol, bu bazen daha çok beklemeniz anlamına gelse bile, bebeğinizin kendi istediği zamanda doğmasını beklemektir. Sabredin, bebeğiniz göz açıp kapayıncaya kadar doğmuş olacak!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Neri I, Dante G, Pignatti L, Salvioli C, Facchinetti F. Castor oil for induction of labour: a retrospective study. J Matern Fetal Neonatal Med. 2018 Aug;31(16):2105-2108.
  • Lu JH, He JR, Shen SY, Wei XL, Chen NN, Yuan MY, Qiu L, Li WD, Chen QZ, Hu CY, Xia HM, Bartington S, Cheng KK, Lam KBH, Qiu X; Born in Guangzhou Cohort Study Group. Does tea consumption during early pregnancy have an adverse effect on birth outcomes? Birth. 2017 Sep;44(3):281-289.

Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.