Doğum Sırasında Yaşanabilecek 5 Utanç Verici An

Doğum Sırasında Yaşanabilecek 5 Utanç Verici An

Son Güncelleme: 10 Mayıs, 2018

Doğum yapmak, bir kadının hayatındaki en zor ve önemli deneyimlerden biridir. Ama itiraf edelim, herkesin başına gelebilecek bazı utanç verici anlar da vardır.

Daha önce doğum yapmışsanız, neden söz ettiğimi bilirsiniz. İlk kez anne oluyorsanız, muhtemelen doğum sırasında meydana gelebilecek bazı şeyleri duymuşsunuzdur. Ve ben sadece nefes almaktan ve ıkınmaktan bahsetmiyorum.

Doğum sırasında meydana gelebilecek utanç verici anlardan bazılarına bakalım. Zaten bir anneyseniz, belki de size küçük sevinçlerinizin bir demetini, doğurduğunuz anı hatırlatabilirler.

1. Suyunuz herkesin içinde gelebilir

Suyunuz geldiğinde, sıvı her yere dağılır. Peki ya herkesin içinde olursa? Kıyafetleriniz ıslanır, sanki çişinizi yapmış gibi hissedersiniz.

Ama endişelenmeyin. Hamileliğinizin ileri dönemindeyseniz, bu tür bir kaza herkesin aklındaki son şey olacaktır. Yanınızdakiler size yardımcı olmak için koşacak. Artık doğum anı gelmiştir ve en kısa zamanda bir hastaneye gitmeniz gerekir!

bebeğini kucağına almış anne

2. Doktor sizi muayene ederken suyunuz gelebilir

Evet, bu yaygın bir durum. Rutin bir muayene sırasında veya doğum uzmanınız doğum sırasında yanınızdayken bunu yaşayabilirsiniz. Ama dünyanın sonu değil; doktorunuz bu duruma tamamen alışkındır. Her tarafa yayılan suları görünce siz ondan çok daha endişeli olabilirsiniz.

3. Tuvaletinizi yapabilirsiniz

Bu konuda stres yapmayın. Hayal edebileceğinizden çok daha yaygındır: birçok kadın doğum sırasında bu doğal ihtiyacı gidermek zorunda kalır. İtmeye başladığınızda, çok fazla acı duyabilir ve neler olduğunu farkına bile varamayabilirsiniz. Ama tuvaletinizi yapmanız gerektiğini hissediyorsanız, yapın.

Hiçbir hemşire tuvaletinizi tutmanızı söylemez. Doğuruyorsunuz, her şey yolunda. Zamanınız geldiğinde bunun endişelerinizin sonuncusu bile olmayacağından emin olabilirsiniz. Personel sizi hemen temizleyecek ve itmeye devam edeceksiniz.

4. Aynaya bakarsınız

Bebeğin başı vajinal doğum sırasında ortaya çıktığında, sağlık ekibi size bir ayna yardımıyla bebeğinizi görme fırsatını sunabilir.

Eğer epidural iğne yapıldıysa, muhtemelen göz atabileceksiniz; çünkü itmeler nedeniyle çok fazla acı çekmeyeceksiniz. Fakat epidural olmadan vajinal doğumu tercih ederseniz, çocuğunuzu ilk kez görmeyi ne kadar isteseniz de ağrı odaklanmanızı engelleyebilir.

Bebeğiniz yakında kollarınızda olacak ve her şey bitecek. Aynaya bakmak kötü bir fikir değil, bir şey göremiyorsanız endişelenmeyin.

gebe kadın ve kocası

5. Epidural iğne yapıldığında doğumun acısız olacağı söylenir ama yine de acı çekersiniz

Epidural ile doğum daha yavaş ve duyum kaybı nedeniyle itmek daha zor olmakla birlikte, ağrı yoktur ve doğum kolaydır; tabi bazı kadınlar için.

Ama bazen, epidural işe yaramaz ya da acıyı tamamen uyuşturmaz. Bu durumlarda, elbette, doğum yapmak anestezi olmadığı zamanki kadar zarar verir.

Yani bir ağrı kesici veya bir epidural verildiyse ve acının tekrar ortaya çıktığını fark ederseniz, bu konuda bir şey söyleyin. Her zaman işe yaramaz, bu yüzden epidural iğnenin sihirli bir değnek gibi olduğunu söyleyenlere inanmayın, çünkü böyle değildir.

Çocuğunuzun doğumu hakkında anlatacağınız bir anekdot var mı? Bunu paylaşmayı unutmayın; komik, şapşallık dolu ve utanç verici anlarınız hakkında okumayı seviyoruz.


Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.