Gebelikte Parasetamol Almak Tehlikeli midir?

Gebelikte Parasetamol Almak Tehlikeli midir?

Son Güncelleme: 14 Mart, 2019

Son zamanlara kadar gebelikte parasetamol almak tehlikesiz olarak görülüyordu fakat son araştırmalar bu gerçeği sorguluyor.

Hamilelik sırasında ne yediğimiz konusunda çok dikkatli olmalıyız. Bazı ilaçlar, alkollü içecekler ve hatta bazı yiyecekler bile fetüsün sağlığı için tehlikeli olabilir.

Parasetamol konusuna gelirsek (ayrıca asetaminofen olarak da bilinir), bu ilaç plasentayı geçme ve dolayısıyla bebeğe ulaşma kabiliyetine sahiptir. Sonucunda ise bebek bu ilacı metabolize edemez. Eğer hamilelik sırasında dikkatsiz kullanılırsa sonuç gerçekten felaket olabilir.

Edinburgh Üniversitesi’ne göre, bu ağrı kesicinin uzun süreli alımı erkek bebeklerde geri dönüşü olmayan sorunlara neden olabilir.

Norveç Halk Sağlığı Enstitüsü ise cinsiyeti ne olursa olsun fetüsün psikomotrikliğinin de etkilenebileceğini öne sürüyor.

Testis kanseri, kısırlık, ya da anormal nöronal gelişim çocuğumuzu farkında olmadan maruz bırakabileceğimiz risklerden sadece birkaçı. Doktorunuz size ne zaman ve nasıl almanız gerektiğini söyleyecek kişidir. Onun tavsiye ve önerileri en uygunu olacaktır.

Gebelikte parasetamol almanın diğer riskleri

Parasetamolün yanlış kullanımını, gelecekte oluşabilecek davranış bozuklukları ile ilişkilendiren başka çalışmalar da vardır. Kaliforniya Üniversitesi ve Aarhus Üniversitesi gibi kurumlar, bu bilgileri 64.000’den fazla anne ve çocuğundan alınan örnekleri test etmiş ve onaylamışlardır.

hamilelikte parasetamol

DEHB’in Gelişimi

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu, ilacın aşırı alımının sonuçlarından biri olabilir. Yukarıda belirtilen örneklerin sonuçlarına göre bebekte DEHB olma olasılığı yüzde 13 ila 37 arasındadır.

Erken doğum

Erken doğum, özellikle preeklampsili kadınlarda da görülebilir. Bununla beraber, özellikle hamile kadın bunu daha önce yaşamışsa derin toplardamar pıhtılaşması ya da pulmoner tromboembolizmden muzdarip olma riskini arttırır.

Bu gibi durumlarda annenin sağlığı ciddi bir tehlike altında olabileceğinden ilacın kullanımının kesinlikle bir doktor tarafından kontrol edilmesi gereklidir.

Çocukluk çağı astımı ve diğer alerjiler

Prenatal dönemde, devamlı parasetamol kullanımına bağlı astım riski yüzde 35 daha yüksektir. Eğer gebeliğin son iki çeyreğinde parasetamol alındıysa bu olasılık artar.

Hangi ilaçları alabileceğimi nasıl bilebilirim?

Doktorunuzun, alabileceğiniz ve alamayacağınız ilaçlar hakkında sizi bilgilendirecek nihai kişi olması ile birlikte hangisinin güvenli olduğunu belirlememize yardımcı olacak bir dizi sınıflandırma mevcuttur.

En iyi bilinen sınıflandırma Gıda ve İlaç İdaresi tarafından yayınlanmıştır. İlaçları, bebek için düşük riskten yüksek riske kadar beş farklı kategoride gruplandırır.

uzatılan ilacı alan hamile kadın

1. A Kategorisi

Eğer bir ilaç bu kategoriye dahilse bu ilacı alabilirsiniz. Ne sizin için ne de fetüs için bir riski yoktur. Çok sayıda insan bazlı çalışma bu ilaçların tamamen güvenilir ve emniyetli olduğunu kanıtlamıştır.

2. B Kategorisi

Bu grup için hayvanlar üzerinde çalışmalar yapıldı, ancak bunlar olumsuz etki göstermedi. Gebelikte parasetamol almak için doktorunuza danışmanız daha iyi olmasına rağmen oldukça güvenlidir.

Gebelikte parasetamol kullanımının dikkatsiz olması çok feci sonuçlara yol açabilir.

3. C Kategorisi

Bu tip ilaçların kullanımı hakkında henüz yeterli bilgi yoktur. İyi ya da kötü bir etkiye sahip olup olmadığı bilinmemektedir. Bu yüzden bu ilaçları almamanız önerilir.

4. D Kategorisi

D kategorisi, fetüslerde zararlı bir reaksiyona neden olan ilaç kategorisini temsil eder. Hamile kadınlar bu ilaçları kesinlikle gerekli olmadığı sürece almamalıdır.

Örneğin, annenin hayatının ilaca bağlı olduğu durumlar vardır ve başka seçenek yoktur.

5. X Kategorisi

Bu ilaçların kullanılması fetüsler için kesinlikle çok zararlıdır. Çok sayıda deney ve çalışma zararlı etkileri göstermektedir. Bu nedenle hamilelik sürecinde asla alınmamalıdır. Alınması durumunda fetüs üzerinde geri dönüşü olmayan bir hasara sebep olabilir.

Saçma gibi görünse de, doktorunuzun tavsiyesi olmadan gebelikte parasetamol almak çok tehlikeli olabilir. Aynı durum ciddi sorunlara neden olabilecek çoğu ilaç için de geçerlidir.

Söz konusu hem annenin hem de bebeğin sağlığı olduğundan geri dönüşü olmayan etkileri olabilecek kararlar vermeden önce durup düşünmeliyiz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.