Hamileliğin Muhteşem Anları: 5 Örnek

Hamileliğin Muhteşem Anları: 5 Örnek

Son Güncelleme: 07 Şubat, 2019

Hamileliğin muhteşem anları, sonsuza dek zihninize kazınacak müthiş hatıralar olacaktır.

Yıllar geçtikçe, bu anlar, en sevdiğiniz filmlerde detaylı şekilde hatırladığınız sahneler gibi olacaktır.

Gebelik, özveri, sabır ve çaba gerektiren hassas bir dönemdir. Fakat aynı zamanda birçok rahatsızlık yaşayabileceğiniz bir zamandır.

Yine de karşılaştığınız rahatsızlıkların hiçbiri doğum yapma sevincini yok edemez.

Hamileliğin muhteşem anları

Hamile olduğunuzu öğrenmek

Bir bebek beklediğiniz haberini almak, hayatınız boyunca yaşayabileceğiniz en muhteşem anlardan biridir.

Bu bir belirsizlik, yeniden doğrulama ve çelişkili duyguların karıştığı bir an. Özellikle de anne olma arzunuz yoğunsa, şaşkınlıktan diliniz tutulacaktır. Eğer yıllardır bu haberi bekliyorsanız, aynı şekilde mutluluğunuz ve şaşkınlığınız tarif edilemez olacaktır.

Bebeğinizi bir ultrasonda gördüğünüzde

Bebeğinizi ilk kez bir ultrason görüntüsünde gördüğünüzde, yaşadığınız yoğun duygu sizi ağlatacaktır.

Sonuçta, bu bebeği görebileceğiniz ve içinizde gerçekten büyüyen bir canlının olduğunu gösteren ilk “fotoğraf”.

Hamilelik testleri veya semptomları hiçbir şey. Bir ultrasonla, nihayet içinizdeki yaşam mucizesini en dürüst ve doğrudan şekilde görme şansını yakalarsınız.

Bebeğinizin ilk fotoğrafı oldukça bulanık olacaktır. Görüntü kalitesi düşüktür, ancak duygusal değeri muazzamdır.

hamileliğin muhteşem anları

Bebeğinizin cinsiyetini öğrendiğiniz an

Ultrason teknisyeni size bebeğinizin cinsiyetini söylediği an, şaşkınlıktan bayılabilirsiniz. Özellikle de istediğiniz cinsiyetteyse, bu sizi duygusal olarak çok etkileyecektir.

Ayrıca bebeğinize bir isim verme hayalinizi gerçekleştirebilir ve içinde taşıdığınız insanın yüzünü hayal edebilirsiniz.

O andan itibaren, bebeğin kime benzeyeceğini, hangi özelliklerinin size benzeyip hangilerini babasından alacağını düşünmeye başlayacaksınız.

Karnınızdaki ilk “elektrik çarpması”

Hamileliğin muhteşem anları arasında bir diğeri de bebeğinizi ilk kez hissettiğiniz anlardır.

Hamileliğinizin 16. ve 20. haftaları arasında karnınızda “patlama” veya “şok” (daha sonra da olabilir) adı verilen hareket olacaktır. “Düşük frekanslı” olsa da bu durum kısa bir korku yaşamanıza neden olur ve çocuğunuzun size verdiği ilk işarettir

Bebek stimülasyonunuza cevap verdiğinde

Hamilelik ayları geçtikçe bebeğinizin dikkatini çekmeye çalışmayı seveceksiniz. Bu nedenle bebeğinize cevap vermesini umarak, karnınıza sık sık “bir dokunuş” uygulayacaksınız.

Bu umutla, kullanabileceğiniz tüm araçları kullanacaksınız: sesiniz, şarkı söylemeniz, karnınızı okşama, yumuşak dokunuşlar, öpücükler… ve uyaranlarınız her zaman farklı olsa bile çocuğunuzun tepkileri küçük tekmeler, dirsek atmalar ve kafa vuruşları şeklinde kendini gösterecektir.

Bazen sert, bazen hafif olan bu hareketler, bebeğin orada olduğunu ve bunların asla unutamayacağınız harika hamilelik anlarından biri olacağına dair güvence verir.

hamileliğin muhteşem anları

Hamileliğin muhteşem anları: Diğer hatıralar

Tüm hamilelik süresi yoğun bir deneyim olsa da, daha önce belirtilenlere ek olarak, bebek bekleyen bir annenin yaşayacağı diğer önemli ve özel anlar da vardır. Bunların arasında, asla unutamayacağınızdan emin olduğunuz anlar şunlardır:

  • Kasılmalar
  • Doğum uzmanınızın sezaryen olacağınız tarihi açıkladığı gün
  • Epidural anestezi
  • Doğum anı ve onunla birlikte gelen tüm acılar ve duygular
  • Bebeğinizi rahminizden çıkardıkları ve sağlık görevlilerinin onu tuttuklarını gördüğünüz an
  • Bebeğinizin ilk ağlaması
  • Bebeğinizi yanınıza verdikleri ve onu ilk defa görüp öptüğünüz an

Bir çocuğun doğumu, her zaman hatırlayacağınız bir yaşam sürecinin doruk noktasıdır. Başka bir insana hayat verme fırsatı, her anneyi duygulandırır.

Hamile olduğunuzu öğrendiyseniz, tüm bu harika hamilelik anlarını kucaklama ve tadını çıkarma fırsatını kaçırmayın. 


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.