Hamilelik Belirtilerini Yaşamamak Normal Midir?

Hamilelik Belirtilerini Yaşamamak Normal Midir?

Son Güncelleme: 05 Şubat, 2019

Hamile olabileceğimizi düşünmeye başladığımızda, bunun nedeni genellikle belirli belirtilerdir. Peki ama hamilelik belirtilerini yaşamamak mümkün müdür?

İnanması zor olsa da bazı kadınlar hamileliğinin başlangıcında herhangi bir semptom yaşamaz. Tıbbi muayenede veya karın fark edilmeye başladığında hamile olduklarını keşfederler.

Bu durum, vücudunuzda veya bebeğinizde bir sorun olduğu anlamına gelmez. Hamilelik belirtilerini yaşamamak mümkündür ve sağlık sorunları ile doğrudan bir ilişkisi yoktur.

Hamilelik belirtilerini yaşamamak

Bunun, herhangi bir kadının başına gelebilecek bir şey olduğunu ve sağlık sorunları ile ilgili olmadığını vurgulamak istiyoruz. Gelin, konuya biraz daha ayrıntılı bakalım:

Neden mide bulantım yok?

Bütün kadınların eşsiz olduğunu hatırlamamız gerekiyor. Bazıları, ilk üç ayda aşırı mide bulantısı yaşarken, bazılarında bu sorun hiç olmaz.

Bazı durumlarda, semptomlar o kadar hafiftir ki kadın hamileliği sırasında uzun süre çalışmaya devam edebilir.

Hamilelik belirtilerini yaşamamak: Endişelenmeli miyim?

Semptomsuz bir gebeliğin çok yaygın olmadığını bilmek önemlidir. Bununla birlikte, hamileliği iyice ilerleyene kadar herhangi bir semptom yaşamamış bazı kadınlar var.

Çocuk doğurmuş akraba ve arkadaşlarımız genelde hamilelik sırasında mide bulantısı, kusma, baş ağrısı ve uykulu olma gibi birçok semptomdan bahseder.

Bu semptomları gözlemlemediğimizde endişelenmeye meyilliyiz. Ancak bir kez daha, her kadın benzersiz olduğu için endişelenmenize gerek olmadığını tekrar etmek istiyoruz.

İlginç bir şekilde, kadınların yaklaşık% 50’sinde bulantı ve kusma görülürken,% 25’inde yalnızca bulantı görülür ve diğer% 25’inde hiçbir belirti yoktur.

Amenore nedir?

Amenore, adet döngüsünün geçici veya kalıcı olarak kaybolmasıdır. Doğal olabileceği gibi hastalığın göstergesi de olabilir.

Hamile kaldığımızda, adet döngüsünün durması normaldir. Ancak bu her durumda gerçekleşmez.Bazı anneler birkaç ay boyunca adet görmeye devam eder ve bu da bir kadının hamile olmadığını düşünmesine neden olabilir.

Bir kadın, bir sonraki adet döngüsünün başlangıcına yakın dönemde hamile kalırsa adet görmeye devam edebilir. Bu, hamileliği sırasında her ay adet görmeye devam etmesine neden olabilir.

hamilelik belirtilerini yaşamamak

Herhangi bir semptomunuz yoksa ne yapmalısınız?

 1. Muayene olmak ve huzursuzluk yaratabilecek şüpheleri gidermek için doktorunuzla iletişim kurun. Her şey yolundaysa, herhangi bir semptomunuz olmasa da sakin olabilirsiniz.
 2. Hamileliğin tadını çıkarın. Herhangi bir acı veya rahatsızlık hissetmeyen kadınlardan biriyseniz, tadını çıkarın!
 3. Şiddetli ağrı veya kanama yaşarsanız, doktorunuza danışmak en iyisidir.
  Hamilelik belirtilerini yaşamamak mümkündür ancak şiddetli ağrı veya kanama yaşarsanız hemen check-up yaptırmalısınız.
 4. Yakında bebeğinizin hareket ettiğini hissetmeye başlayacaksınız, endişelenmeyin. Hiç beklemediğiniz anda, bebeğinizin tekme ve hareketlerini hissetmeye başlayacaksınız. Göz açıp kapayıncaya kadar bebeğiniz kollarında olacak.

Bebek, dokuz ay boyunca karnınızda, üç yıl boyunca kollarınızda ve ölünceye kadar kalbinizde taşıdığınız bir şeydir.

-Mary Mason-

Hamilelik hakkında bilmeniz gerekenler

 1. Emzirme döneminde sitrik meyveler tüketmek anne sütünü bozmaz. Tam tersine emzirmenin ilk aşamasında şiddetle tavsiye edilir.
 2. Hamileyken saçınızı boyamayın. Alerjik reaksiyonlara neden olabilir.
 3. Çok fazla su içmek, amniyotik sıvı seviyelerini arttırmaz.
 4. Çok fazla et yemek, çocuğun kocaman bir kafa ile doğmasına neden olmaz. Bu yıllar boyunca birçok kez tekrar edilmiş bir efsanedir.
 5. Annenizin zor bir doğum yapmış olması, sizin de aynı şeyi yaşayacağınız anlamına gelmez.
 6. Orta derecede egzersiz yapmanız tavsiye edilir.
 7. Hamilelik sırasında belli egzersizler yapmak doğum sonrası iyileşmeye yardımcı olabilir.
 8. Diş etleriniz hamilelik sırasında çok hassas olacaktır.
karnında mavi betek patisi duran gebe kadın

İlk görüşte aşk, bebeğini gördüğünde hissettiğin şeydir. O kadar sert düşersin ki bir daha asla ayağa kalkamazsın.
-Anonim-

Gördüğünüz gibi hamilelik belirtilerini yaşamamak, endişelenmenizi gerektiren bir durum değildir.Ancak her şeyin yolunda gittiğinden emin olmak için hamileliğinizi dikkatlice izlemeniz önemlidir.  İlginizi çekebilir ...

Hamilelikte Rahatlamanın Önemi
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Hamilelikte Rahatlamanın Önemi

Hamilelik sürecinde stresli oluruz ve stresin kaynağını bilmeyiz. Bu nedenle hamilelikte rahatlama ve dinlenmenin çok önemli olduğunun bilincinde o...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Gabbe, S.; Niebyl, J.; Simpson, J. et al. (2017) Obstetrics: Normal and Problem Pregnancies (Seventh Edition). Philadelphia, Pennsylvania: Saunders/Elsevier.
 • Brown, H. Fisiología del embarazo. Manual MSD (Versión para profesionales) [En línea].

Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.