Hamilelik Sırasında Sırt Ağrısını Rahatlatmak için İpuçları

Hamilelik Sırasında Sırt Ağrısını Rahatlatmak için İpuçları

Son Güncelleme: 09 Eylül, 2018

Hamilelik sırasında oluşan bel ağrısı oldukça sık görülen sinir bozucu bir durumdur. Sırt ağrısını önlemek neredeyse imkansız olsa da, bazı hilelerle her zaman hafifletebilirsiniz.

Aşağıdaki ipuçları yaşam kalitenizi arttırmaya yardımcı olacak ve umarız hamileliğinizi biraz daha rahat hale getirecektir:

Sırt Ağrısı için Bazı İpuçları

Çok Uzun Süre Oturmaktan Kaçının

Oturduğunuz zaman kalçanız, omurganız ve alt sırt kaslarınız aşırı yüklenir. Bu yüzden uzun süre oturmamanız gerekir. Dinlenme ve ayağa kalkma arasında geçiş yapın. Etrafta yürüyün, uzanın ya da işlerinizi yapın…

Hareket Edin

sırt ağrısını hafifletmek

Aktif kalmaya ve tüm vücudunuzu hareket ettirmeye çalışın. Herhangi bir sebepten dolayı fiziksel egzersiz yapamıyorsanız, günde en az iki kez esneyin.

Duruşunuza Dikkat Edin

Otururken, ayakta dururken ya da uzanırken, duruşunuzun sırt kaslarınızı zorlamadığından emin olun. Uzanırken, dik ve mümkün olduğunca düz durun.

Aynı şekilde yürürken göğsünüzü ve karnınızı yukarı kaldırmaya çalışın. Gövdeniz ileride yürürseniz, sırtınızı zorlarsınız.

Sert Bir Yatakta Uyuyun

Yattığınız zaman içine gömüldüğünüz çok yumuşak bir yatakta uyumak, kambur olmanıza neden olur. Öte yandan daha sert bir yatakta uyursanız, dik duruşunuzu korurken omurganızın ve kalçanızın dinlenmesini sağlarsınız.

Ağır Kaldırmayın

Hamilelik sırasında çok fazla ağır kaldırmanın “yasak” olduğunu bilmelisiniz, ancak bu tıbbi uyarıyı bir an bile ihmal ederseniz, hamilelik rahatsızlıkları listesine bir madde daha eklemiş olursunuz. Ağır kaldırırsanız belinizi incitebilirsiniz.

Eğilmek Yerine Çömelin

Ne zaman yerden ya da belinizin aşağısından bir şey almanız gerekse, sırtınızı düz tutmak için çömelin.

Bir şey kaldırırken öne doğru eğilmekten kaçının çünkü karnınızın ağırlığı sırt kaslarınıza fazla yüklenecektir.

Doğru Ayakkabı Giyin

bel ağrısı

Düşme riskini arttırdığından hamilelik sırasında yüksek topuklu ayakkabı giymek tehlikelidir.

Tüm hayatınız boyunca topuklu giyemeye alışık olsanız da hamileyken topuklu ayakkabılarınızı bir kenera bırakmalısınız.

Bu narin, şık ve kadınsı ayakkabılar risk oluşturmanın yanında sırt ağrısını da arttırır. Bu sebeple, topuklu ayakkabılar yerine düz ya da rahat ayakkabı tercih edebilirsiniz.

Kahraman Olmayın

Hamilelik sırasında pek çok kadın ev içindeki sorumluluklarını üstlenmeye ve daha önce yaptıkları gibi çocuklarıyla ilgilenmeye devam eder. Ancak hamile kadınlar kahraman olmaya çalışmamalıdır. Bu onların rolü değildir.

Anneler, hayatınızın özel bir döneminden geçtiğinizi anlamalısınız.

İçinizde, tıpkı çocuklarınız gibi hayatınızı aydınlatacak bir insan taşıyorsunuz.

Hayatınızın geri kalanında seveceğiniz bu varlığa hayat vermenin tadını çıkarın.

-Anonim-

Çocuklarınızın sağlığını ve bakımını üstlenmek sizin sorumluluğunuzdur, ancak hamileliğiniz sırasında kendinize bakmak, kendinizi korumak ve yaşayabileceğiniz kadar iyi yaşamak da sizin görevinizdir.

Her şeyle ilgilenen kişi sizseniz, bazı ev işlerini ailenin diğer üyelerine paylaştırın.

Herkes bu yeni dönemin başlangıcına katkıda bulunmalı ve uyum sağlamalıdır.

Omurganızı çok çalıştırırsanız, size söyleyecektir.

Hamilelik Sırasında Sırt Ağrısını Rahatlatmak için İpuçları

Son olarak, sırt ağrınızı hafifletmek için deneyebileceğiniz bir takım ipuçları vereceğiz.

  • Havuza girin. Su, ağırlığınızı kaldırır ve desteklerken omurganızdaki gerginliği hafifletir. Yapabildiğiniz an kendiniz için bir kaçamak planlayın. Doktorunuza danıştıktan sonra havuza girin ve bir süre suda kalın.
  • Yoga yapın. Yoga, ağrıya hafifletmek için çok iyi gelebilir. Jinekoloğunuz onaylıyorsa, hamileler dahil olmak üzere pek çok insana yararı dokunan bu bin yıllık egzersizi hafife almayın.
  • Sırt masajı yaptırın. Hamilelik sırasında bacaklarınıza, omuzlarınıza, kalçanıza ve sırtınıza masaj yaptırmak sizi canlandırabilir. Bu hizmetin tadını çıkarmak için sol tarafınıza yatın ve uzmanın kendi işini yapmasına izin verin. Ne kadar iyi hissettiğinizi göreceksiniz.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.