Hamilelikte Dinlenme İhtiyacınızı Karşılayabilmeniz İçin 4 Uyuma Pozisyonu

Hamilelikte Dinlenme İhtiyacınızı Karşılayabilmeniz İçin 4 Uyuma Pozisyonu

Son Güncelleme: 18 Mayıs, 2018

Eğer hamileyseniz, er ya da geç uyku zorluğu çekmeye başlayacaksınız. Kendiniz ve karnınız için uygun ve rahat bir uyku pozisyonu bulmak oldukça zor olabilir.

Üçüncü üç aylık döneminde olan hamile kadınlar, uykuya dalmadan önce rahat bir pozisyon bulmak için çoğu zaman saatlerce uğraşırlar.

Birçok kadın için, hayatları boyunca alıştıkları uyku pozisyonları, hamilelik sırasında ne yazık ki artık faydalı olmayabilir.

Bu durum, karnımızın sürekli büyümesinden ve bazı pozisyonların rahatsız ya da imkansız hale gelmesinden kaynaklanır.

Uykuya dalmanın zorlaşmasındaki ana sebep karnımızın büyümesi olsa da, tek sebep bu değildir. Uykusuz gecelerinizin suçlusu olarak görülebilecek başka fiziksel ve duygusal değişiklikler de vardır.

Ama size iyi bir haberimiz var, bu durumla başa çıkmanız için size birkaç öneride bulunacağız. Her bebek bekleyen annenin dinlenebilmek için faydalanabileceği birkaç uyuma pozisyonu var.

Anne olacaklar için uyuma pozisyonları

Birçok bebek bekleyen kadın, aşağıdaki uyuma pozisyonlarını önermektedir. Bunların hepsini deneyin ve sizin vücudunuz için hangisinin en rahat olduğunu keşfedin.

Sol tarafınıza doğru yatın

Bu pozisyon, birçok annelik uzmanı tarafından önerilmektedir. Doktorların da sol tarafınıza yatarak uyumanızı önermelerinin belli bir sebebi vardır.

Kan ve besinlerin rahme daha kolay akmasını sağlar, dolayısıyla besinler bebeğinize daha hızlı ulaşmış olur.

Sadece bu değil, ayrıca, bu pozisyonun böbreklerinizin artık ve sıvıları daha kolay atmasını sağladığı da kanıtlanmıştır.

Hamile Uyuyan Kadın

Bacaklarınızın arasında bir yastıkla yana doğru yatarak uyuyun

Bu pozisyonun en önemli faydası, belkemiğinizi dik tutmaya gerçekten yardım etmesidir. Bu şekilde, bir bacağınızın ağırlığını diğerine yüklememiş olursunuz.

Hatta, bunun için, ekstra uzun yastıklar da seçebilirsiniz. Bunu yapmak, maksimum güvenlik sağlayarak sadece bacağınızı değil belinizi de dinlendirmenizi sağlar.

Bacaklarınızı yüksekte tutun

Karnınız git gide daha çok büyüdüğünde, uyumaya çalışırken daha rahatsız hissedebilirsiniz. Bacaklarda kramp ve ayak şişmesi, yaygın olarak görülen ağrı türleridir.

Eğer kan dolaşımınız iyi değilse ve bacaklarınızda şişme varsa, uyurken onları yüksekte tutmayı tercih edin.

Yapmanız gereken tek şey uyurken ayaklarınız altına bir ya da iki yastık yerleştirmektir. Bu kan dolaşımınızın iyileşmesine yardım edecek ve alt vücudunuzdaki kramp ve çekme hissini azaltacaktır.

Bunlara ek olarak, bu teknik, varisli damar oluşumunu da azaltır.

Yarı eğimli pozisyon

Hamilelik sırasında, gastrit, reflü ya da hazımsızlıkla ilgili başka rahatsızlıklar yaşayabilirsiniz. Endişe etmeyin, bütün bunlar tamamen normaldir.

Rahatsızlıktan kurtulmak için, yarı oturur ya da eğimli pozisyonda uyumaya çalışın. Destek için yastık ya da minder kullanabilirsiniz. Bu teknik, acınızı azaltacak ve dinlenmenizi sağlayacaktır.

“Vücudunuzun sol tarafına yatarak uyumak, en çok önerilen uyku pozisyonudur”

Hamileyken hangi uyku pozisyonlarından kaçınmalısınız?

Karnınızın üstünde uyumak

Bu pozisyonun, hamilelik sırasında tercih edilmesinin, lojistik sebeplerden dolayı neden yanlış olduğu size çok açık gözükebilir. Fakat, biz yine de size, bu pozisyonun neden tercih edilmemesi gerektiğini açıklamak istiyoruz.

Öncelikle, yüzüstü yatmak, rahminize, bağırsaklarınıza ve ana toplardamarınıza yaptığı baskıdan dolayı, kan dolaşımının zayıflamasına sebep olur. Bu, aynı zamanda sindiriminizi de etkiler.

Yatan Hamile Kadın

Sırt üstü uyumak

Sırtüstü uyumanın da tehlikeli olduğunu öğrenince biraz şaşırabilirsiniz. Öncelikle, bu pozisyon ağrıya ve hatta ciddi sırt problemlerinin de ortaya çıkmasına neden olabilir.

Ama sırtüstü uyumak, aynı zamanda, nefes alma kalitenizi düşürebilir ve sindirim sisteminize olumsuz etki edebilir. Ayrıca, sırtüstü uzanmak, basur oluşumu ve düşük alt atardamar kan basıncına neden olabilir.

Son olarak, sizin ve bebeğinizin kalbine giden kan dolaşımını bile yavaşlatabilir.

Sonuç

Sizin için en uygun olanın hangisi olduğunu keşfedene kadar bu uyku pozisyonlarını deneyin. Ayrıca, farklı uyuma pozisyonlarının faydalarını ve tehlikelerini öğrenmek için güvenilir bir doktorla konuşun.

Hamileliğiniz sırasında olabildiğince çok dinlenmeye çalışın – hem kendiniz hem de bebeğinizin iyiliği için.


Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.