Hamileyken Saçınızı Boyamak Zararlı Mıdır?

Hamileyken Saçınızı Boyamak Zararlı Mıdır?

Son Güncelleme: 01 Temmuz, 2018

Hamileyken saçınızı boyamak gerçekten zararlı mıdır? Hepimiz, hamilelik sırasında özel önlemler almamız gerektiğini biliyoruz. Çoğu insan, söz konusu kozmetik olunca da dikkatli olmamız gerektiğini düşünüyor.

Her kadın hayatının her aşamasında güzel olmak ister. Birçok kadın için, saçlar, dış görünüşün temel bir parçasıdır.

Öte yandan, bir bebek beklerken saç bakımı hakkında birçok soru ortaya çıkar. Saç boyamak güvenli midir?

Bu yazımızda sizlerle, hamileyken saçınızı boyamak hakkında bilmeniz gereken her şeyi paylaşacağız.

Beslenme, fiziksel aktivite, ev planlaması gibi birçok konu müstakbel annelerin çokça konuştuğu konulardır.

Vücut, sanki yeterince değişmiyormuş gibi, ayrıca fiziksel ve hormonal değişiklikler de yaşar. Bir kadının bu dönemde yaşadığı psikolojik ve duygusal etki de cabası.

Tüm bu sorular arasında her zaman çözülmeyen ve tartışmalı olan birkaç tane soru da vardır. Bunlardan bir tanesi de güzellik ve kozmetik ürünler hakkındadır.

Birçok kadın istediği gibi bir görünüme kavuşmak için saç boyası kullanır. Bununla birlikte, bunun hamilelik sırasında başka sonuçlar doğurabileceğinin farkında olmayabilirler.

Peki, hamileyken saçınızı boyamak zararlı mıdır?

Hamileyken saçınızı boyamanın zararları

Birçok insan en azından dördüncü aydan sonra saç boyamaya karşıdır. İşte bunun birkaç sebebi:

  • Bebeğin hayati organları, hamileliğin ilk birkaç ayında oluşur. Bebeğin vücudu, annenin vücudunda kullanılan ve yan etkileri olan kimyasal maddelere karşı daha savunmasız olabilir.
  • Annenin vücudunda oluşacak bir alerjik reaksiyon ya da istenmeyen bir yan etki, anne karnındaki bebeği de olumsuz olarak etkileyebilir.
  • Bazı saç boyası markaları kurşun asetat gibi maddeler içermektedir, bu da bebeğin beyni için tehlikelidir, ayrıca bu tür maddeler çocuğun sinir sisteminin gelişimini de olumsuz etkileyebilir.

Bebekler için zararlı olabilecek tek ürün saç boyası değildir. Ayrıca benzer kozmetikler arasından perma yaptırmak hakkında da çeşitli uyarılar vardır.

saçını boyayan kadın

Kanıt eksikliği

Öte yandan, bazı insanlar da saç boyası ve fetüsün gelişimi konuları arasında bağlantı kuran kanıtlar olmadığını söylemektedir.

Doğrusu, bu ürünlerin üreticisi olan firmalar, potansiyel zararlı yan etkileri azaltmak için bu ürünlerin formüllerinde değişiklik yaptıklarını açıklamaktadır.

Bununla beraber, bunların hiçbir risk taşımadığının da bilimsel olarak kanıtlanmadığı doğrudur. Bu yüzden tedbirli olmanız önerilmektedir.

Bu da temel önlemleri almak demektir. Öncelikle, kaliteye dikkat edin: kötü ya da ucuz saç boyaları kullanmayın; hamilelik sırasında hem kendiniz hem de bebeğiniz sağlığı için biraz daha fazla harcama yapmayı göze almalısınız.

“Bazı saç boyası markaları kurşun asetat gibi maddeler içermektedir, bu da bebeğin beyni için tehlikelidir”

Buna benzer olarak, bu ürünlerin kullanımını sınırlamalısınız.

Kullanılacak boya miktarını çoğu zaman kuaförler belirlese de, ona durumunuzu açıklamalı ve gerekli önlemleri almasını sağlamalısınız.

Başka önemli bir konu ise, boyama sıklığıdır. Saçınızı boyama sayınızı da minimuma indirmeye çalışmalısınız.

Hamilelikten önce ve sonra saçınızı istediğiniz kadar boyayabilirsiniz, ama hamileyseniz sonradan üzülmektense baştan tedbirli olmanız sizin için daha iyi olacaktır.

Sonuç

Sunduğumuz bilgilerin birçok duruma uysa da her duruma uymadığını belirtmeliyiz.

Bebeğinizin gelişimini etkileyebilecek herhangi bir karar almadan önce her zaman doktorunuza danışmanız çok önemlidir.

Doktorunuz, saçınızı boyamak konusunda size başka alternatifler ya da alabileceğiniz önlemler önerebilir.

Örneğin, bu öneriler, saçınızı dışarıda boyamak, eldiven kullanmak ve gözlerinizi korumayı içerebilir.

kalp yapan hamile

Sonuç olarak, hamilelik, bir kadının birçok özelliğinin ortaya çıktığı çok güzel bir deneyimdir. Kadınlar hamileyken, her zamankinden daha feminen gözükür ve parlar.

Sağlığınız için zararlı olmadığı sürece dış görünüşünüze dikkat etmemeniz için de bir sebep yoktur.

Bununla birlikte, eğer hamilelik sırasında saçınızı boyamakla ilgili rahat hissetmiyorsanız her zaman alternatif çözümler vardır.

Örneğin, organik boyalar, kına ve amonyak içermeyen şampuanlar saçınız için faydalıdır.

Karar sizin, ama yeterince bilgi sahibi olduğunuzdan ve gerekli önlemleri aldığınızdan emin olun.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.