İkinci Hamilelik

İkinci Hamilelik

Son Güncelleme: 22 Şubat, 2018

Hamilelik her seferinde zordur ama ilki bilinçsizce referans olarak alınır. İkinci hamileliğin güvenle gelişimi ve bebeğinizin sağlıklı doğumu için ilk hamileliğinizde yaşadığınız deneyimlerden pozitif bilgiler almaya çalışmalısınız.

Eğer ilk hamileliğimiz normal geçtiyse çoğunlukla ikincisinde kendimizi sakin ve güvenli hissederiz. Yalnız bu sağlığımızı ihmal etme anlamını taşımamalı.

Aynı ilk hamileliğimizde olduğu gibi doğum öncesi egzersizlerimizi yapmalı, sağlıklı beslenmeli, sıvı alımına dikkat etmeli, uyku düzenimize özen göstermeliyiz ki bebeğimizin doğumu zamanında ve sağlıklı gerçekleşsin.

Özellikle ilk bebeğin hala ufak yaşta olduğu durumlardaki ikinci hamilelikler yorucu olabilir. Beklediğimiz bebeğimizin doğumunun detayları ile evdeki küçük çocuğumuzun aile hayatına pozitif katılımı arasındaki dengeyi doğru ayarlamalıyız.

Neden strese kapılmamalısınız

Eğer ilk hamileliğiniz problemli ve travmatik geçtiyse kendinizi endişeli hissedebilirsiniz ama sakin kalmak doğmamış bebeğinizin gelişimine olumlu katkı sağlar.

Stres uykusuzluğa, bir dolu gereksiz endişeye, yetersiz ya da dürtüsel beslenmeye ve hatta akut depresyona sebep olabilir

Stres erken doğum yapmanıza ve sağlığınızı tehlikeye atmanıza sebep olabilir. Bu nedenle zihinsel olarak ne kadar dengede kalabilirsek problemsiz bir doğum yapma şansımız da o kadar artmış olur.

hamile kadın yoga

Duygusal kontrol

Önceki hamileliğinizde problemler yaşadıysanız ikinci hamileliğiniz sırasında kendinizi endişeli hissetmeniz normal ve neredeyse kaçınılmazdır. Bu nedenle medikal ya da psikolojik desteğe ihtiyaç duymanız son derece makuldür.

Bu adıma yeteri kadar dikkat etmemek endişelerinizin devamı anlamına gelebilir. Ne yapmanız gerektiğiyle ilgili sorularınız varsa, güvenilir bir arkadaşınıza ya da bir aile üyenize konuyla ilgili fikrini sormak bir profesyonelden yardım almaktan daha motive edici olabilir.

Profesyonel yardım hem hamileliğiniz sırasında hem de sonrasında ihtiyacınız olan zihinsel sağlamlığa ulaşmanızda size yardımcı olabilecek araçları ve tavsiyeleri almanızı sağlar.

Bir profesyonelin tavsiye ve öğütlerinin uygulanması zihin sağlığınızın ve aile uyumunuzun sağlanmasını garanti altına alır.

mandalla asılmış bebek kıyafeti

Doğum için hazırlanma

Genellikle ikinci hamilelikte sürenin daha hızla geçtiği hissi oluşur. İşte tam da bu yüzden ilk bebeğimizde yaptığımız gibi hazırlanmalı ve dikkatli olmalıyız.

Son dakikada ihtiyacımız olabilecek şeyler nedeniyle strese girmememizin anahtarı bir liste oluşturmak olabilir. Böylece hiçbir detayı gözden kaçırmamış oluruz.

Bebeğinizin doğumuyla ilgili yapabileceğiniz günlük hazırlıklar ile bebeğinizin doğumunda her şeyin hazır olmasını garanti altına alabilirsiniz.

İkinci hamilelikteki karın bölgesindeki büyüme hızlı ve çok daha belirgindir; mide bulantısının sıklığı azalır ve idrar tutamama problemi çoğalır.

Doğum öncesi sağlık

Pelvis eklemi acısı ilk hamilelikte olasıdır. İkinci hamileliğinizle birlikte eklem baskısı artabileceği için hamileliğin özellikle son aylarında vücut pozisyonunuza dikkat etmeniz sağlığınız için çok önemlidir.

Eğer ilk hamileliğiniz sırasında tıbbi bir problem yaşadıysanız ve ikinci hamileliğinizde farklı bir doktor tarafından muayene ediliyorsanız, ilk hamileliğinizle ilgili tüm bilgileri ve size konmuş olan teşhisleri yeni doktorunuza tam olarak aktardığınızdan emin olun, her türlü önlemi almasına yardım edin.

Eğer preeklamsi (gebeliğin ikinci yarısında hipertansiyon ve proteinüri ile kendisini gösteren rahatsızlık) şüpheniz var ise kan basıncınızın her seferinde ölçülmesi için doğum öncesi bütün konsültasyonlara mutlaka gidin. İdrar testleri yaptırmanız gerekebilir, baş ağrısı ya da kaburgalarınızdaki ufak sızlamalara karşı her zaman tetikte olun.

Her türlü rahatsız edici deneyimde mutlaka doğum uzmanınıza danışın, kullanmanız gerekebilecek ilaçlar konusunda rehberlik alın.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.