İntraüterin Gelişme Geriliği Nedir?

11 Eylül 2019
İntraüterin gelişme geriliği, fetüsün olması gerektiği gibi gelişmesini engelleyen bir durumdur. Bu yazımızda intraüterin gelişme geriliği ve muhtemel sebepleri hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Buna ek olarak, daha başarılı bir gebelik dönemi geçirmek için yapabileceklerinizden bahsedeceğiz.

Hamilelik, kadınların hayatındaki en keyifli anlardan bir tanesidir. Bununla birlikte, bu süreçte birtakım riskler ve endişeler de ortaya çıkar. İntraüterin gelişme geriliği, oluşabilecek komplikasyonlardan bir tanesidir.

Çok sık görülmese de, bu durum hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir. Bu komplikasyon, fetüsün boyutunun ortalamanın altında kalmasına sebep olur.

Aşağıda, bu duruma neden olan faktörlerden ve intraüterin gelişim geriliğinden muzdarip bebeklerde hastalığın seyrinin nasıl olduğundan bahsedeceğiz.

İntraüterin gelişim geriliği nedir?

Bu, bebeğin gelişiminin ortalamanın altında olduğunu gösteren tıbbi bir durumdur. Bu durumdan muzdarip bebekler, hem boyut olarak küçüktür hem de rahim içerisindeki gelişim hızları yavaştır.

Intraüterin gelişim geriliğinin sonucunda bebek zayıf doğabilir ve doğumda bazı komplikasyonlar gelişebilir. 2,5 kilonun altı, düşük doğum ağırlığı olarak bilinir.

İntraüterin gelişim geriliğinin türleri

İntraüterin gelişim geriliğinin sınıflandırılması, anomalinin kökenine bağlı olarak değişiklik gösterir. Bu nedenle, bebekler simetrik veya bazı kromozom kusurlarından kaynaklanan yapısal gelişim geriliklerinden muzdarip olabilir.

fetüs gelişimi

Bu durumda, tüm vücutta, eller ve ayaklarda, karında ve kafada gelişim geriliği meydana gelir. Ekstrinsik veya asimetrik gelişim geriliği, genellikle plasentadaki bir bozukluktan kaynaklı olarak meydana gelebilir. Bu durumda, bebeğin kafası normal şekilde gelişirken, vücudu, elleri ve ayakları küçük kalacaktır.

Aynı zamanda, karma olarak adlandırılan bir başka intreüterin gelişim geriliği daha vardır. Bu türde, durumun sebebi bilinmez. Zayıf doğan her bebeğin intraüterin gelişim geriliğinden muzdarip olduğunu düşünmek yanlıştır.

Bu nedenle, genetik faktörleri göz önünde bulundurmak gerekir. Eğer ebeveynden bir tanesinde gelişim geriliği varsa, bebekte de gelişim geriliği olma riski yüksektir. Aynı şekilde, bebekteki gelişim bozukluğu diğer patolojilerin bir sonucu da olabilir.

İntraüterin gelişim geriliğinin sebepleri

Bu komplikasyonun pek çok sebebi olabilir ancak genellikle, plasentadaki işlev bozuklukları ile ilişkilidir.  Bu organ, anne ve bebek arasında bağlantı kurarak bebeğe ihtiyacı olan besin maddelerini ulaştırır.

Bununla birlikte, eğer plasentada bir işlev bozukluğu meydana gelirse, intraüterin gelişim geriliği meydana gelir. Bu duruma sebep olan diğer faktörler aşağıdaki gibidir:

Çevresel Sebepler

Uzmanlara göre, yüksek bölgelerde yaşayan hamile kadınlar, gelişim bozukluğu olan bir çocuk doğurmaya daha yatkınlar. Bunun sebebi, yükseklik arttıkça havadaki oksijen miktarının azalmasıdır.

Buna benzer şekilde, giderek kirlenen şehirlerde yaşayan anne adayları için de bu tür durumlar geçerli olabilir.

“İntraüterin gelişim geriliği, bebeğin gelişiminin ortalamanın altında olması anlamına gelen tıbbi bir durumdur.”

Zararlı alışkanlıklar

İntraüterin gelişim geriliğinin bir diğer sebebi ise, hamilelik boyunca annenin alkol, uyuşturucu veya sigara gibi zararlı maddeler tüketmesi olabilir. Bu tür bağımlılıklar, düşük doğum kilosu da dahil olmak üzere bebek için ciddi sonuçlar doğurabilir.

Hastalıklar

Arteriyel hipertansiyon, kalp kusurları ve metabolik değişimler bu soruna yol açabilir. Bunlar, plasentaya giden mineralleri, vitaminleri ve oksijen miktarını azaltabilir. Bunun sonucunda ise, fetüs düzgün bir şekilde gelişemez ve intraüterin gelişim geriliğinden muzdarip olur.

Buna ek olarak, eğer anne bu tür hastalıkları için ilaç kullanıyorsa, bu ilaçlar da intraüterin gelişim geriliğini artırabilir. Aynı şekilde, yetersiz beslenme, yorucu işler yapma ve bilgi eksikliği de, bebeğin normal kilonun altında doğmasına yol açabilir.

Diğer sebepler

Bu duruma yol açan diğer sebepler, Down sendromu ve Turner sendromu olabilir. İntraüterin gelişim geriliği, fetüsün organlarındaki malformasyonun, rahimdeki enfeksiyonların ve çoklu doğumların bir sonucu da olabilir.

İntraüterin gelişim geriliğinin teşhisi

Bu durumu tespit etmek için, anneler düzenli olarak doğum öncesi kontrollere gitmeli ve ultrason yaptırmalıdır. Böylece doktorlar plasentanın işlevini yerine getirip getirmediğini ve kan akışının doğru olup olmadığını gözlemleyebilir.

Bu prosedürler oldukça basittir ve hiçbir risk teşkil etmez. Ayrıca, daha ciddi komplikasyonların gelişmesini önlemek açısından da oldukça gereklidir.

ultrason kontrolü

İntraüterin gelişim geriliğinde sağ kalım oranı nedir?

Pek çok vakada, bu sorunu yaşayan bebekler doğumdan sonra kısa sürede düzelir. Bebeğin kilosuna göre, emebilecek ve kilo alabilecek duruma gelene kadar doktor bebeği bir kuvözde tutmak isteyebilir.

Özetlemek gerekirse, intraüterin gelişim geriliği hamileliğin herhangi bir döneminde görülebilecek bir durumdur. Sebepleri oldukça çeşitlidir ve hastalık öngörülebilir. Anne adayları, doktor kontrollerini aksatmamalı ve gerekli tetkikleri yaptırmalıdır.