Bir Kadının Karın Şekli Bebeğinin Cinsiyetini Gösterebilir mi?

14 Ekim 2019
Uzun yıllardır, hamilelik sırasında bir kadının karnının şekli ile ilgili inanışlar bulunmaktadır. Bu inançlarda herhangi bir gerçek payı var mı? Yoksa onlar gerçekten sadece kocakarı masalları mı?

Kuşkusuz, bir kadının karın şekli için bir kız mı yoksa bir erkek çocuk mu doğuracağını gösterdiğini söyleyenler olmuştur. Fakat bu gerçekten güvenilir bir teknik midir?

Bunu daha önce hiç duymadıysanız, geçmişe ait bir şey gibi görünebilir. Ama kesinlikle değildir. Birçok hamile kadın ve anne, günümüzde bile, hamilelikteki karın şeklinin bir erkek veya bir kız çocuğu doğurup doğurmayacağınızı tahmin edebileceğini öne sürer.

Hatta, kadınların kaç aylık hamile olduklarını sadece karınlarının büyüklüğünü gözlemleyerek tahmin edebildiklerini bile iddia ediyorlar. Bu tür onaylamalar, şehir efsanesinden başka bir şey değildir.

Bu tahminlerin doğru olduğunu gösteren hiçbir bilimsel kanıt yoktur. Günümüzde, doğumdan önce bir bebeğin cinsiyetini belirlemenin tek yolu ultrasondur.

Ancak bunlar hamile kadınların karınlarıyla ilgili var olan tek efsane değildir. Bir başka efsane, göbek deliğinden kasık kemiğine doğru giden çizgi ile ilgilidir. Bu efsaneye göre, çizgi göbek deliğine kadar uzanırsa, bir kız çocuğu taşıyorsunuzdur. Çizgi göbek deliğini geçiyorsa, bir erkek çocuğu doğuracaksınızdır.

Gerçek şu ki, kadınların hamilelik sırasında yaşadıkları hormonal değişiklikler cilt renginde değişikliklere neden oluyor. Bu çizginin ortaya çıkışının nedeni de budur. Çizgi her zaman oradadır, ancak hamilelik bu çizginin birdenbire daha belirgin olmasını sağlayabilir.

Hamilelik sırasında bir kadının karın şekli hangi faktörler tarafından belirlenir?

Hamilelik sırasında bir kadının karnının şeklini etkileyen birkaç faktör vardır. Bu faktörler bağımsız bir şekilde veya birlikte hareket edebilir. Aşağıda, bu faktörlerin bazılarından bahsedeceğiz ve size bunlar hakkında daha fazla bilgi vereceğiz:

Fetüsün boyutu

Elbette ki, bebeğinizin büyüklüğü, göbeğinizin büyüklüğü söz konusu olduğunda belirleyici faktörlerden biridir – ancak tek faktör değildir. Daha küçük bir göbeğe sahip olmanız mutlaka bebeğinizin de küçük olduğu anlamına gelmez. Aynı şekilde, büyük bir göbek, büyük bir bebek doğuracağınız anlamına gelmez.

hamilelikte karın şekli

Fetüsün hamile kadının karnındaki pozisyonu

Bebeğin sırtının annesinin sırtına paralel olması durumunda annenin karnı daha düz görünebilir. Aynı zamanda, bebek dönerse, annenin karnı daha belirgin ve sivri hale gelecektir.

Bu efsanelere inanan bazı insanlar, eğer bir kadının karın şekli sivriyse, bir erkek çocuğun gururlu annesi olacağına şiddetle inanıyor. Bununla birlikte, karnı daha yuvarlak ve eşit bir şekilde dağılmışsa – aynı efsaneye göre – bir kız bekliyor.

Bebekler anne karnında gelişirken bir pozisyondan diğerine geçerler. Sonuç olarak, hamile kadınların karınlarının şekli sürekli değişir ve bu nedenle karın şekli bebeğin cinsiyeti için bir gösterge değildir.

Önceki gebelikler

Daha önce çocuk sahibi olduysanız, rahim kasınız önceki gebelikleriniz sayesinde daha uzundur. Bu, karnınızın ilk hamileliğinizden daha geniş görüneceği anlamına gelir.

Her kadının vücudunun benzersiz olduğunu hatırlamak önemlidir. Bu nedenle, her kadının vücudunun hamilelik sırasında davranış şekli bir vakadan diğerine değişecektir. Aslında, aynı kadın bile bir hamilelikten diğerine farklı deneyimler yaşayabilir.

“Günümüzde, doğumdan önce bir bebeğin cinsiyetini belirlemenin tek yolu ultrasondur.”

Plasentanın yeri ve amniyotik sıvının miktarı

Bir kadının fazla miktarda amniyotik sıvısı varsa, karnı çok daha büyük görünecektir. Karnının şekli ve boyutu da plasentanın bulunduğu yere bağlı olacaktır.

Annenin benzersiz fiziksel özellikleri

Bazı kadınlar karnının şeklini belirleyebilecek fiziksel özelliklere sahiptir. Bunlardan biri skolyozu olmasıdır. Hamile bir kadının deviye bir omurgası varsa, bu karnının daha belirgin görünmesine neden olabilir.

banyoda hamile kadın

Bir kadının vücut yapısı da belirleyici bir faktördür. Çok zayıf kadınların muazzam karınları nedeniyle vücut yapılarıyla çeliştikleri görülecektir. Bununla birlikte, daha geniş yapıdaki kadınlar karınlarını daha fazla gizleme eğilimindedir ve annenin yapısına kıyasla daha küçük görünmesine neden olur.

Kadınların karın şeklini ve boyutunu etkileyen pek çok faktör olduğu açıktır.

Hamileliklerinin fiziksel özellikleri “normal” görünmediği için endişelenen kadınlar vardır. Bazı kadınların bunu düşünmesinin sebebi hamileliği eşit derecede ilerlemiş ancak göbeği farklı görünen bir arkadaşının olmasıdır. Belki de hamileliği daha az ilerlemiş bir arkadaşı vardır, ancak karnı daha büyüktür.

“Şişmanlık hissi dokuz ay sürer, ancak anne olma sevinci sonsuza kadar sürer”
-Nikki Dalton –

Her şey göz önünde bulundurulduğunda, göbeğinizin görünümü gerçekten de önemli değildir. En önemli şey, sağlıklı olmanız ve bebeğinizin 9 ay boyunca gelişmesi için mükemmel bir yere sahip olmasıdır. Hiçbir vücut tam olarak bir diğerine benzemez, bu nedenle hamileliğinizin başkalarınınki gibi görünmesini beklemeyin.

Benzerlikler olabilir, ancak bir vücudun hamilelik sırasında yaşadığı değişiklikler bir kadından diğerine değişecektir.