Sezaryenin Kolay Olduğunu Kim Söyledi? 

Sezaryenin Kolay Olduğunu Kim Söyledi? 

Son Güncelleme: 02 Ocak, 2019

Pek çok kadın sezaryen doğumun kolay olduğunu düşünürken kimileri de onları daha az anne yaptığını düşünüyor. Gerçekten çok uzak olduğu için neden böyle düşündüklerinin bir açıklaması yok.

Bazı durumlarda, normal doğum sırasında komplikasyonlar oluşabileceğinden sezaryen doğum en güvenli seçenektir.

Çoğu durumda ise, anne çocuğunu sezaryen doğuracağını önceden bilmez ve bu durum onda korkuya ve acıya sebep olur.

Zihinsel ve fiziksel acı her dakika artar; sezaryen doğum olduğunu öğrenince kimsenin içi rahat etmez.

Sizi korkutan kelimelerle saatlerce sedyenin üzerinde acı ve ıstırapla uzanmak hiç de kolay değil. Ancak, sürecin en kolay kısmı budur. Ameliyathaneye girmek pek de çocuk oyuncağı değildir.
Ne yazık ki, sanki dar görüşlüymüş ya da kolay yolu seçmiş gibi sezaryen doğum yapan kadınlar eleştirilere maruz kalıyor.

Bazı insanlar, doğal yolu tercih edebilecekken daha rahat bir yol olan sezaryeni seçtiğini düşünür, ancak bu doğru değildir.
Yine de durum öyle olsa bile karar, verenindir. Kadın eğer isterse, bıçak altına yatabilir. Bir kadın sezaryen doğum yapmaya karar verdiyse bu karara kimse karışamaz.

Sezaryen Doğum Sizi Daha Az Anne Yapmaz

Kadınlar da dahil olmak üzere çoğu insan, sezaryen doğum yapan kadınları farklı sebeplerle eleştiriyor. Normal doğum sırasında oluşabilecek komplikasyonlar ve çeşitli korkular sebebiyle sezaryen doğumun daha kolay bir seçenek olduğu düşünülüyor.

Bu şekilde doğum yapan anneleri küçük görmek kesinlikle haksızlıktır.

Bazı kadınlar, normal doğum yaptıkları için kendilerini diğerlerinden daha kadın olduklarına inanırlar. Ancak durum böyle değildir, sezaryen doğum daha kolay değildir.

Ameliyatın tüm yönleri riskli, korkutucu ve karmaşık olabilir. Tabii ki stressiz ve rahat bir doğum gerçekleştirmek ister ancak ne yazık ki durum her zaman böyle değildir.

sezaryen

Gerçek şu ki, bir anne bu yolu seçerse, bunu yapmakta özgürdür. Bunun eğitimini alana doktorlar, ameliyatı yapmak için oradadırlar.

Riskler daha fazlaysa bu sadece sezaryen doğum yapacak kadını ilgilendirir ve kimse fikrini kötü bir şekilde dile getirmemelidir.

Sezaryen doğum sonrası iyileşme süreci bir gece bile olabilen normal doğumdan daha uzun sürer. Bebeğinize gereken bakımı sağlamak için toparlanmaya çalıştığınız dönem boyunca eşinizin ve akrabalarınızın yardımı çok önemlidir.

Ayağa kalkmak, öksürmek, hapşırmak ya da gülmek acı verici olacaktır.

Bu yüzden, ensizyonu desteklemek ve dikişlerin açılmasını önlemek için bir yastık olması tavsiye edilir. Hemşire de size yardımcı olacak ve sık sık kontrole gelecektir.

Sezaryen Doğumdan İyileşmek Daha Uzun Sürer

Bazı insanların kolay olduğu için değil daha tehlikeli ve karmaşık gözüktüğü için sezaryen hakkında kötü düşünmelerini anlayabiliyoruz.

Bir kadın vücudunun, sezaryen sonrası iyileşmek için daha fazla zamana ihtiyacı vardır ancak normal doğumun da bazı tehlikeleri vardır.

Pek çok anne bilmese de sezaryen pek çok acıya sebep olabilir. Ameliyattan sonra bağırsaklar inaktif olduğu için gaz birikmesi çok normaldir.

Eğer bu durumdan şikayetçiyseniz, ayağa kalkıp hareket etmek ve banyoya giderken küçük adımlar atmak yardımcı olabilir.

Kendinizi zorlamadan hareket etmek kan pıhtılarının oluşmasını engelleyecektir. İlk birkaç gün boyunca ağrılı ve şiş hissetmek normaldir; evde iyi bir tedavi, iyileşmenin en iyi yoludur.

Ayrıca, mesanenizin yaranıza baskı yapmaması için sık sık idrara çıkmanız gerekir, doktorun size ne söylediğine bağlı olarak dikişleriniz alınacaktır.

Bu işlem ameliyattan birkaç gün sonra olabilir ya da yaranın iyileşmesi için daha fazla zamana ihtiyacınız varsa, doktorunuz sizi bilgilendirecektir.

bebek bekleyen çift

Aşağıdaki durumlarda, doktorunuzu arayabilirsiniz:

  • Ağrı kötüleşirse
  • Ateşiniz varsa
  • İdrar yaparken ağrı ya da yanma hissediyorsanız
  • Ensizyon bölgesi şiş ya da kızarıksa

Zamanınızı dinlenerek harcamak iyi olabilir ancak yaranın iyileşmesi için yürümelisiniz. Ayrıca yürümek, sezaryen sonrası kan pıhtıları oluşması gibi komplikasyonlardan kaçınmanıza yardımcı olur.

İlk birkaç gün boyunca aşırıya kaçmamadan, azar azar yürümeye devam edebilirsiniz. Doktorunuz orta seviye spor yapmanıza izin verene kadar fiziksel aktivitenizi düzenleyin.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.