Emzirme döneminde doğum kontrolü için yeni bir yol

Her doğum kontrolü tekniği annenin süt verdiği dönem için uygun olmayabilir fakat yine de doğum kontrolü açısından başvurabileceğimiz farklı seçenekler var. Genellikle annenin çocuğu göğüsten süt ile beslemesi kendi başına bir doğum kontrolü tekniği olarak ele alınır.
Emzirme döneminde doğum kontrolü için yeni bir yol

Son Güncelleme: 20 Nisan, 2019

Çünkü annenin göğüsten süt verdiği dönemde üreme ile alakalı işlevlerin tamamen kendine gelmesi bazen 6 aya kadar vakit alabilir. Fakat bazen de doğum kontrolü için seçilen yol anne sütünün kalitesini etkileyebilir.

Doğum sonrası süreç ne kadar hamileliği engellemek için önlem alınmasını gerektirmese de birçok kadın bu süreç sonunda eşleriyle hayatlarına olabildiğince normal bir şekilde devam ederler.

Bu yüzden seçeceğiniz doğum kontrolü tekniğinin bebeğin annenin göğsünden emzirildiği süreci etkilememesine özen göstermeliyiz. Süt verme döneminde uzmanlar prezervatif kullanımını öneriyorlar çünkü hem anne hem de vücudu için prezervatif kullanmak en az zarar veren yollardan biri.

Bu durum özelinde prezervatif önerilir çünkü prezervatif kullanımının emzirme sürecinde bilinen bir yan etkisi bulunmamaktadır.

Fakat normale dönmek için her kadının faydalanabileceği daha uygun ve özel metotlar olabilir. Bu tekniklerden biri de yeni keşfedilen ve giderek popüler hale gelen bir doğum kontrol metodu. Bu teknik etkili ve uygulaması kolay olduğu kadar bebeği riske atmadan annenin süt vermeye devam etmesini de sağlıyor.

doğum kontrol hapı

Doğum kontrolü için mini-hap (minipill)

Doğum kontrolü için kullanılan bu hapı etkili hale getiren özelliklerden biri diğer ağızdan yapılan doğum kontrol haplarına kıyasla hormonsal yüke sahip olmamasıdır. Bu yüzden aslında süt verme döneminde daha uygundur.

Bu tip bir doğum kontrol yöntemini tercih eden anneler süt miktarının azalmasıyla karşılaşmazlar ve sütün kalitesinde de düşüş yaşamazlar. Çünkü mini-hap içinde sadece projesteron hormonunu taşır.

Bildiğimiz üzere sıradan bir doğum kontrol hapı içeriğinde östrojen ve projesteron hormonunu içerir. Bu nitelik hormonsal salgılamalar ile bebeğin risk altında bırakabilir.

Tüm bunlara ek olarak sıradan bir doğum kontrol hapı alındığında yaşanan süt miktarındaki düşüş etkisini biliyoruz. Bu noktada sütün hem miktarı hem de kalitesinden ödün vermek gerekebilir.

Bu yenilikçi metot sıradan doğum kontrol haplarındaki östrojenin çıkarılması ve ufak dozda projesteron sunulmasıyla karşılanır. Bu ilaç sıradan bir doğum kontrol hapı kadar güvenlidir.

Bu noktada güven duymak annenin en büyük endişeleri arasında yer alır. Çünkü birçok planlanmamış hamilelik süt verme döneminde kendini gösterir. Süt verme sürecinde bebek anne sütü üzerinden birçok yüksek besin değerli gıdayı ve bağışıklık güçlendirici maddeleri alır.

Doğum kontrol metotlarının bebekleri bu gıdalardan mahrum bırakmaması gerekir. Fakat yine de hormon kullanımından kaçınan bütün doğum kontrol metotları her anne için uygundur diyemeyiz.

Bu yeni hap hakkında bildiklerimiz sınırlı olsa da bu yöntem avantajları ve sahip olduğu özelliklerle büyük yankı uyandırmıştır.

Aynı şekilde bu hap aslında alışkanlık haline gelebilen bir doğum kontrol planı sunar. Birçok anne bu alışkanlığı edinerek doğum kontrolü konusunda bundan faydalanır.

doğum kontrol hapı ve anne

Doğum kontrol tekniği olarak mini hap kullanmanın faydaları

Bu sanat harikası ilaç, kullanım alışkanlığı edinmiş annelerin emzirme sürecinde planlanmamış hamilelik korkusu yaşamadan seks yapabilmelerine olanak tanır.

Bu hapın amacı adet döngüsü sırasında yumurta hücresi salgılanmasını engellemektir. Bunun yanında spermin geçişini servikal mukusun kalınlığını artırarak engeller.

Bazı yumurta hücrelerinin salınımını tamamen engellememiz mümkün olmasa da alınan verim doğum kontrolü açısından oldukça yüksektir. Bu tekniğin sağladığı diğer faydalardan da şu şekilde bahsedebiliriz:

  • Doğum kontrolü konusunda etkili ve az sayıda yan etki barındırır.
  • Sıradan doğum kontrol haplarıyla tedaviye uygun olmayan kadınlar için güvenli bir yoldur. Örneğin hipertansiyon sahibi anneler için özellikle önerilir.
  • Süt verme döneminde bebekler için bir yan etki taşımaz.
  • Kullanım dozu sıradan doğum kontrol haplarına eşittir. Bu şekilde annenin alışkanlıklarının etkilenmemesi hedeflenir.

Doğum kontrol tekniği olarak mini hap kullanmanın zararları

  • Adet döngüsünde kalıcı değişikliklere sebep olabilir.
  • Bazen baş ağrısı, baş dönmesi ya da kontrol kaybı gibi yan etkiler gözlemlenebilir.
  • İlacın işe yaradığından emin olmak için her gün aynı saatte ilacı aldığımızdan emin olmalıyız. Adet olma konusunda başarısızlık görülürse geçici olarak prezervatif kullanmamız öneriliyor.
İlginizi çekebilir ...
Tüm Zamanların En Sıra Dışı Doğum Kontrol Yöntemleri
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Tüm Zamanların En Sıra Dışı Doğum Kontrol Yöntemleri

Modern doğum kontrol yöntemleri geliştirilmeden önce insanlar çağlar boyu bazı önlemler aldılar ve sıradışı doğum kontrol yöntemleri kullandılar.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Reese, M., & Hatcher, R. A. (1985). Instructions for minipill users. Contraceptive Technology Update.
  • Rahmanpour, H., Mousavinasab, S. N., Hosseini, S. N., & Shoghli, A. (2010). Preferred postpartum contraception methods and their practice among married women in Zanjan, Iran. Journal of the Pakistan Medical Association.
  • Kovacs, G. (1996). Progestogen-only pills and bleeding disturbances. Human Reproduction. https://doi.org/10.1093/humrep/11.suppl_2.20.

Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.