Göçmen Gençler: Gittikçe Çoğalan Bir Gerçek

Ergenlik, bireyler için kritik bir aşamadır. Bu nedenle, göçmen gençlerin gerçekleri göz ardı edilmemelidir. Her şeyin değiştiği bu hayatın bu döneminde, yeni bir ülkeye taşınmanın getirdiği stres çok büyük bir engel olabilir.
Göçmen Gençler: Gittikçe Çoğalan Bir Gerçek

Son Güncelleme: 04 Mart, 2021

Kaç yaşında olursanız olun, göç çok fazla strese neden olur. Bununla birlikte gençler çok savunmasız bir grubun parçasıdır. Bu yazıda size günümüzde çok yaygın olan göçmen gençler hakkında daha fazla bilgi vereceğiz.

Göçmen gençler: kimlik sorunları

Bir aile, istihdam veya savaş gibi herhangi bir nedenle başka bir ülkeye taşınmaya karar verdiğinde, bu durum aileyi kültürlerinden koparır. Onları aşina oldukları dillerden ve geleneklerden uzaklaştırır.

Tabii ki yeni evlerinde yeni kültürleri öğrenirler. Yaşa bağlı olarak, bu değişikliğin ciddi sonuçları olabilir. Çoğu zaman, bir ömür boyu buna takılabilirler.

Odak noktası genellikle bebekler ve çocuklar olduğu için çoğu insan göçmen gençler hakkında konuşmaz. Bununla birlikte bu önemli aşamada, herhangi bir travma, değişiklik veya stres hem kısa hem de uzun vadede gençleri etkiler.

Göçmen gençler için hayat nasıl?

Bazen göçmen gençler aynı geçmişe sahip insanlarla arkadaş olurlar. Bunun nedeni, genellikle aynı deneyim ve duyguların çoğuna sahip olmalarıdır. Bazı durumlarda ergenler zamanlarını yeni ülkelerinde doğup büyümüş akranlarıyla paylaşmak zorundadır.

İkincisi gerçekleştiğinde, göçmen gençler bir kimlik krizi yaşayabilir. Bu, çocuklukları boyunca öğrendikleri her şeyin yok olduğu anlamına gelir. Artık yetişkin yaşamı için kişiliklerini inşa ettiklerinde yeni ülkelerindeki insanlar gibi düşünmeleri ve hareket etmeleri gerekir.

göç eden gençler, göçmen gençler

Tüm değişikliklerin sonuçları vardır. Ergenlik çağında göç ederken ebeveynler ve akrabalar ile yakın bir ilişki içinde olmak çok önemlidir.

Kendinizi bir kişi olarak tanımladığınız bu aşamada evinizden, arkadaşlarınızdan ve ülkenizden ayrılmak gibi dramatik bir değişim, gençleri karamsar hissettirebilir. Ayrıca bunu davranışlarına ve akademik performanslarına yansıtabilirler.

Ergenlik, hormonlar ve büyüme nedeniyle gençlerin yaşaması gereken birçok stresli durum vardır. Yeni bir yere taşınmak gibi travmatik bir durum eklerseniz, göçmen gençlere neden “bir şeyleri öğretmenin zor” göründüğünü anlayabilirsiniz.

“Bu önemli aşamada herhangi bir travma, değişiklik veya stres hem kısa hem de uzun vadede gençleri etkiliyor.”

Göçmen gençlere nasıl yardım edilir?

Ailenizi başka yere taşımaya karar verdiyseniz, çocuklarınızın bu değişikliklerle baş etmesine yardımcı olmak çok önemlidir. Sonuçta, aynı anda gerçekleşen birçok değişiklik vardır.

Gençler arkadaşlarından ayrıldıklarında, yeni bir okula gittiklerinde veya yeni bir mahalleye taşındıklarında çok acı çekiyorlar.

Okulda notlarının iyi olmaması, akranlarıyla anlaşamama veya ebeveynlerine kötü davranma gibi birkaç farklı davranış gösterebilirler.

Elbette, içinde bulundukları benzersiz yaşam evresi nedeniyle de olabilirler. Ancak denkleme büyük bir adım eklerseniz, ebeveynlerin çocuklarına yardım etmek için harekete geçmesi önemlidir.

göçmen gençler, uygulamalar

Bu gençlere nasıl yardım edilir?

Bu gençleri bu farklı süreçten geçerken iyi bir şekilde desteklemek çok önemlidir. Konuşmak istemeseler bile iletişim çok önemlidir. Onlara nasıl hissettiklerini, eski yaşamlarında neleri özlediklerini veya yeni evleri konusunda onları neyin rahatsız ettiğini sormalısınız.

Kısa vadede eve dönmek mümkün değilse, günümüz teknolojileri mesafenin kısalmasına yardımcı olabilir. Ayrıca geride bıraktıkları herkesle bağlantıda hissedebilirler. Arkadaşlarınız ve ailenizle iletişim halinde olmak için tüm kaynakları kullandığınızdan emin olun.

Göçmen gençlere yardım etmenin bir başka yolu da kendilerini mutlu ve desteklenmiş hissedecekleri gruplar bulmaktır. Örneğin, başka göçmen ailelerin olduğu bir mahalleye taşınabilirsiniz. Aslında, diğer insanların aynı dili konuştuğu bir yer de bulabilirsiniz.

Son olarak bazı durumlarda, gençlerin terapiye gitmelerini veya başka bir profesyonel yardım almalarını tavsiye ederiz. Psikologlar, gençlerin gelecekte ne istediklerini anlamalarına ve kendilerini yeni evlerinde yaşamaya hazırlamalarına yardımcı olmak için çok önemli olabilir.

İlginizi çekebilir ...
Ergenler İçin Yaz Okulu: Faydaları
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Ergenler İçin Yaz Okulu: Faydaları

Yaz okulu ergenlik çağındaki çocuğunuzun hem keyifli zaman geçirmesi hem de yaz sırasındaki boş zamanını etkili bir şekilde değerlendirmesi için ha...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Aparicio, R., & Portes, A. (2014). Crecer en España: la integración de los hijos de inmigrantes. Obra Social” La Caixa”.
  • Briones, E., Tabernero, C., & Arenas, A. (2005). Variables psicosociales relacionadas con el proceso de integración social de los estudiantes inmigrantes. Cultura y Educación, 17(4), 337-347. https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1174/113564005775133766
  • Etxeberría, F., & Elosegui, K. (2010). Integración del alumnado inmigrante: obstáculos y propuestas.
  • Luengo, M. Á., Villar, P., Sobral, J., Romero, E., & Gómez-Fraguela, J. A. (2009). El consumo de drogas en los adolescentes inmigrantes: implicaciones para la prevención. Revista Española de Drogodependencias, 34(4), 448-479. https://core.ac.uk/download/pdf/71004823.pdf
  • Pérez, E. B. (2010). La aculturación de los adolescentes inmigrantes en España: aproximación teórica y empírica a su identidad cultural y adaptación psicosocial (No. 99). Universidad de Salamanca.
  • Sipi, R. (2000). Las asociaciones de mujeres,¿ agentes de integración social?. Papers: revista de sociologia, (60), 355-364. https://www.raco.cat/index.php/Papers/article/viewFile/25582/25416 

Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.