Nasıl Para Biriktirileceğini Öğrenmek İçin 5 Hikaye

Ekonomi çocuklar için oldukça karmaşık bir konu olabilir. Bununla birlikte, çocuklar adım adım bu konseptin temellerini öğrenmeye başlayabilsin diye konuyu oldukça basit bir yolla anlatan kitaplar var.
Nasıl Para Biriktirileceğini Öğrenmek İçin 5 Hikaye

Son Güncelleme: 22 Eylül, 2020

Ç ocukların kendi kararlarında daha özerk olabilmesi için g enç yaştan itibaren bir dizi sorumluluk edinmeleri oldukça önemlidir. Onlar büyüdükçe önemli hale gelecek şeylerden biri de artış gösteren bir geliri yönetmektir. Çocuklar bunun öneminin tamamıyla farkında değiller, bununla birlikte, biz de onlara sorumlu olmalarını sağlayacak bir dizi davranış öğretmeliyiz. Bu sebepten dolayı size, çocuklarınıza para biriktirmek nasıl olur ve nasıl sorumluluk edinilir öğretecek bir hikaye seçkisi sunacağız.

Nasıl para biriktirileceğini öğreten çocuk hikayeleri

Mon ve Nedita. İlk Ekonomi Kitabım, para biriktirmeyi öğrenmek için en iyi hikayelerden biri

Çocuklar parayı günlük olarak ya da yetişkinlerin kulladığı gibi kullanmasa da, birçok fırsatta birikimleri için küçük meblağlar ediniyorlar. Bu kitap 3 yaşında ve daha büyük olan çocuklar için idealdir; kesinlikle ekonominin basit taraflarını tamamıyla adapte edilmiş ve eğlenceli bir şekilde anlatan bir dost olacaktır.

Para biriktirmeyi öğrenmek

Annelerine bir şapka almak isteyen Mon ve Nedita isminde iki kardeş fare olan iki ana karakter üzerinden, çocuklar şunları öğrenecek:

  • Satın almak istedikleri şeyin fiyat ya da değeri.
  • İnsanları paralarını biriktirip yönettiği bina ve alanlar.
  • Para biriktirmek için farklı olanaklar.

Okumayı çok daha eğlenceli ve tek başlarına yapabilecekleri bir şey haline getirecek kısımlar ve kapaklar sayesinde keşfedecekleri birkaç ilgi çekici ve basit yönler de var. Dahası, özel bir aksesuar olarak, kitap çocukların kendi yapabilecekleri bir kumbarayla geliyor. Bu onlara kumbarada biriktirdikleri parayı neye yatıracaklarına karar verme seçeneği sunmakta.

İlk Ekonomi, Para Biriktirmek ve Yatırım Kitabım

Nicol ve Carol, okuyuculara ekonominin farklı dallarını gösteren iki ana çocuktur. Muhteşem illüstrasyonlar ve bilgilendirici içerik sayesinde çocuklar şüphesiz, paranın kökenini öğrenecektir. Aynı zamanda para biriktirmek ve yatırım yapmanın, bir bütçenin ne olduğunun ve nasıl yapıldığının ve ekonomi ile bağlı olarak ortaya çıkmış farkı mesleklerin neler olduğunu öğrenecekler.

Çocuklar için oldukça dinamik bir şekilde, ekonomi ve para içeren her şey hakkında birçok şey öğrenecekler.

Genç İnsanlara Ekonomi Açıklaması

İlk kitap en genç aile üyeleri için önerilirken, bu 12 yaşından büyük olanlar için idealdir. Bu yaşta birçok genç öncesi birey ve genç haftalık ya da aylık harçlık almaya başlar. Bu para yönetecekleri ilk gelir olacaktır ve bu sebepten, bir dizi basit konseptten haberdar olmaları gerekir.

Her şeyden önce, bu kitap bu amaç için harika bir araçtır. Basit, eğlenceli ve tamamıyla didaktik bir yolla genç insanlara yatırım, borsa ve döviz krizi gibi konseptleri öğretecektir.

Dahası, bu kitabın yazarı aynı zamanda gençler bununla sorumlu olması gerektiği için parayla ilgili karar almanın önemini de göstermek istiyor.

Genç insanların ekonomi dünyasını derinlemesine tanımaya başlaması için harika bir kitaptır. Bunun bir sonucu olarak, kendi paralarıyla daha sorumluluk sahibi olacaklardır.

Kavanozda para biriktiren bir kız

Para biriktirmeyi öğrenmek için daha fazla hikaye

Para Havadan Gelmez

Elbette çocukların yeni konsept ve bilgiler öğrenmesi için farklı yollar var. Bu kitap ekonomi ve para konseptini çocuklar için kolayca anlaşılır bir hale sokacak, oldukça dinamik, hızlı ve basit bir öğretim metodu uygular.

Bir soru-cevap formatı ile bu kitap çocukların sayısız durumda edinebileceği birçok şüpheyi cevaplayacaktır. Bu sebepten dolayı, bu kitabı 8 yaşındaki çocuklar için öneriyoruz.

Kapsamlı bir yazıdan öte, seçebilecekleri bir dizi sorudan oluştuğundan dolayı çocukları ilgisini en çok çeken konu ya da sorunun zorluğuna bağlı olarak farklı aşamalarda kullanmak için ideal bir kitaptır.

Kumbaranı Unut ve Kendi Paranı Oluştur

Ekonomi bazı liselerde öğretilen konulardan biridir. Bununla beraber, bazen zorunlu bazen de seçmeli bir derstir.

Genç bireylerin bu dersin favorilerinden biri olup olmadığını anlaması için kendisi de bir genç çocuk babası olan yazar bu kitabı genç bireylerin finansal eğitimi üzerine yazdı. 

Kitabın içerisinde, paranın önemini öğrenecekler ve aynı zamanda kendi sermayelerini de çeşitli yatırımlarla adım adım genişletmek için küçük miktarda paralarla aksiyon almaya başlayacaklar. Finans ile ilgilenen her gencin dikkatini çekecek bir dizi konsept ve ipucunu içerisinde barındırır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Junyent, M. (2017). Mon y nedita. Mi primer libro de economía. Combel.
  • Soto, M. (2017). Mi primer libro de economía, ahorro e inversión. Fundación María Jesús Soto.
  • Melé, J. (2015). La economía explicada a los jóvenes. Puck.
  • Trédez, E. (2018). El dinero no cae del cielo. Edebé.
  • Jiménez, A. (2016). Olvídate de tu cerdito y pon a crecer tu dinero. CreateSpace Independent Publishing Plataform.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.