Çocuklar İçin Scooter Türleri: Seçeneklerinizi Değerlendirin

Scooter yirminci yüzyılın ilk yarısında piyasaya çocuklar için çıkmış motorsuz ilk araçtır. Gençler arasında o kadar popüler hale geldi ki her ihtiyaç ve tercihe göre model bulmak mümkün.
Çocuklar İçin Scooter Türleri: Seçeneklerinizi Değerlendirin

Son Güncelleme: 09 Mart, 2021

Scooter ayak basılan bir kısım ve iki tekerlekten meydana gelir. Çocuklar scooter’ı tek ayaklarını tahtaya koyarak sürerler. Diğer ayaklarını da kendilerini itmek ve ileri hareket etmek için kullanırlar. Bu esnada scooter’ın gidonundan tutarlar. Peki çocuklar için scooter türlerinin neler oldukları konusunda bir fikriniz var mı?

Bugün dünya çapında popüler hale gelen bu alet ilk kez 1950’lerde ortaya çıktı. Artık çocuklar için farklı scooter tipleri mevcut: klasik scooter’lar, spor scooter’lar ve elektrikli olanlar.

Scooter sürmek harika bir fiziksel egzersiz olmakla birlikte çocukların mekan algılarının gelişmesine ve dayanıklılıklarına da destek oluyor. Çocuğunuza scooter alacaksanız bu yazımızdaki önerilerimize kulak verin!

Scooter’ın Tarihçesi

Çocuklar için scooter ilk olarak 20. yüzyılın ilk yarısında ortaya çıktı. Bunlar bugün mağazalarda bulabileceğiniz metal scooter’lara benziyordu. Aradaki fark tahtadan yapılmaları ve ikisi arkada, biri önde ve üç tekerinin olmasıydı.

Scooter’lar o dönemde popülerlik kazandı ve bir yandan ebeveynlerin de kullandığı bir araç halini aldı. Fakat araba üretimindeki artış ve toplu taşıma alanındaki yeni imkanlarla gözden düştü ve neredeyse unutuldu.

Tabii bu düşüş fazla uzun sürmedi ve 1980’lerde üreticiler scooter’ları yeniden piyasaya sundu.

Çocuklar İçin Scooter Türleri

Güvenlik nedeniyle orijinal scooter tasarımında zaman içinde bazı düzeltmeler yapıldı.

İlk çıktıklarında tahtadan yapılmalarına rağmen daha sonrasında 1980’lerde tekrar piyasaya sunulduklarında ham madde olarak daha dayanıklı materyaller tercih edildi. Daha sert ve dayanıklı olmaları, çocukların scooter’ların keyfini daha risksiz bir şekilde çıkarmasını mümkün kıldı.

O günden bu yana farklı tip scooter’lar da üretildi. Bu da farklı tercihleri olan çocuklar için çok daha fazla seçenek olduğu anlamına geliyor. Bunlardan bazılarını bugünkü yazımızda inceledik.

Çocuklar için scooter türleri

Klasik Scooter’lar

Bu scooter’lar 1950’lerde tasarlananlara benzemekle birlikte bugün kullanılanlarda iki tekerlek bulunuyor. Orijinalinde olduğu gibi gidonlardan tutularak çocukların kendilerini ayaklarıyla itmelerine imkan tanıyor.

Yeni modellerde alüminyum gibi daha hafif materyaller tercih ediliyor. Tahta yerine alüminyum, lastik teker yerine de sentetik tekerler kullanılıyor. Sağlamlığı nedeniyle küçük çocuklar için bu tip scooter’lar öneriliyor.

Çocuklar İçin Scooter Türleri: Katlanabilir Scooter

İngilizcede Razor olarak da bilinen katlanabilir scooter’lar 1996’da piyasaya sürüldü. 1980’lerdeki tasarımlarla benzerlik gösteren bu scooter’lar daha hafif olması amacıyla alüminyumdan yapılıyordu.

Ayrıca tutulan yerleri katlanabildiği için çocuklar bu scooter’ları okula ya da başka bir yere giderken yanlarında götürebiliyorlar.

1980’lerde yeniden piyasaya sürülen scooter’larda bu kez daha dayanıklı materyaller tercih edildi.

Spor ya da Gösteri Scooter’ları

Bunlar kaykay, BMX bisiklet gibi ekstrem sporların popülerleşmesiyle piyasaya sürülen scooter’lar. Kaykay, arazi motosikleti ya da patenle farklı hareketler denenmeye, görülmeye değer kişisel şovlar ortaya çıkmaya başladı. Numaralar ve farklı döndürme hareketleri denendi.

Bu scooter’lar katlanabilir değil ve gidon uzunlukları da ayarlanamıyor. Bunun yerine daha uzun bir gidon ve daha küçük tekerler kullanılıyor.

Elektrikli scooter kullanan yetişkin

Elektrikli Scooter

Elektrikli scooter’larda ayağınızla kendinizi itmenize gerek kalmaz. Hareket için bir motoru bulunur. Bunlar çocuklar tarafından tercih edilen popüler modeller olmakla birlikte diğerlerine kıyasla daha pahalı olduklarını belirtelim. Bunları hali hazırda klasik scooter’ları kullanabilen daha büyük çocuklar için alabilirsiniz.

Son önerimiz de çocuğunuza ulaşımdaki temel kuralları öğretmeniz olacaktır. Bu sayede hem scooter’larının keyfini çıkarabilirler hem de herhangi bir tehlike riskiyle karşılaşmazlar. Dikkatiniz sayesinde çocuğunuz dışarıda keyifli vakit geçirebilir ve egzersiz yapabilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Lavaud, J. (2003). Accidentes del ni?o. EMC – Tratado de Medicina. https://doi.org/10.1016/S1636-5410(03)70245-1
  • Orenstein, J. B. (1996). Lesiones y-ruedas Pequeño Patines. Annals of Emergency Medicine. https://doi.org/10.1016/S0196-0644(96)70324-4
  • Urban, F. (1984). tLa patine des objets en cuivre, bronze, et laiton. tMémoire de Licence En Histoire de l’art, Université Catholique de Louvain.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.