Çocuğunuzla Spor Yapmak İçin 5 Fikir

Çocuklarınızla fiziksel aktivite veya spor yapmak, birlikte kaliteli zaman geçirmenin yanı sıra onlara erken yaşlarda sağlıklı alışkanlıklar aşılamanın harika bir yoludur.
Çocuğunuzla Spor Yapmak İçin 5 Fikir

Son Güncelleme: 30 Aralık, 2020

Ebeveynler olarak, çocuklarımızın az hareketli olmasından endişelenebiliriz ya da bu konuda bir şeyler yapmak isteyebiliriz. Bu yazımızda, çocuğunuzla spor yapmak için güzel ve basit alternatifler sunacağız.

Aile olarak spor yapma alışkanlığı kazanmak, karmaşık veya sıkıcı olmak zorunda değildir. Burada önemli olan nokta sadece doğru anı bulmak değil, aynı zamanda eğlenceli bir aktivite seçmektir.

Bu aktiviteler tamamen zorunlu veya aşırı zorlayıcı bir şey olmamalıdır. Spor yapmanın ve daha sağlıklı bir yaşam sürmenin kapısını açmak için haftada bir kez aktif olmak yeterli olabilir.

Çocuklarınızla spor yapmak için 6 alternatif

1. Yürüyüşe çıkın

Çocuklarımızla fiziksel aktivite yapmak, yürüyüşe çıkmak kadar kolay olabilir. En iyi ortam bir parktır ancak bazen mahallede gezintiye çıkmak bile yeterlidir.

Her zamanki ulaşım aracınızı (çoğu zaman araba) kullanmak yerine, A noktasından B noktasına yürüyerek gitmeyi deneyin. Yol mesafesi, yaşa ve ilgi alanlarına göre değişebilir.

Doğa ile daha çok iç içe olmanızı sağlayacak yürüyüşlere çıkmak için hafta sonlarını seçebilirsiniz. Harika dış mekanların tadını çıkarmak, top oynamak, uçurtma uçurmak veya bir dizi başka fiziksel aktiviteyi açık havada yapabilirsiniz.

2. Çeşitli aktiviteler

Çocuklarınızla spor yapmak karmaşık olmamalı ve büyük bir hazırlık gerektirmemelidir. Bunun yerine basit, günlük aktiviteler öneriyoruz. Arkadaşlarınızı birlikte oynamaya ve spor yapmaya davet etmek çok eğlenceli olabilir.

Grupça hangi oyunları oynayabilirsiniz? Top ile oynanan her türlü oyun, saklambaç, dans partisi ve müzik videolarından koreografiler kopyalamak iyi alternatiflerdir.

Bunlar yapabileceğiniz sayısız şeyden sadece birkaçıdır. Teknoloji bu kadar ilerlemeden önce zamanımızı neler yaparak geçirdiğimizi düşünmeli ve hayal gücümüzü kullanarak başka alternatifler de üretmeliyiz.

ailece basketbol oynamak

3. Yoga

Yoga, her yaştan insan için büyük faydalar sağlar. Bu disiplin, beden, zihin ve ruhun birbirine bağlı altı sistemle ilişkili olarak bir arada olduğunu düşünür. Bunlar organik, iskelet, sinir, kas, enerji ve duygusal sistemdir.

Yoga yapmak, pozlar konusunda belirli bir sırayı takip etmeyi gerektirir. Bu, her sistemin aktivasyonuna ve sonuç olarak bedenin ve zihnin iyileşmesine izin verir.

Çocuklarınızla yoga yapma alışkanlığı, ortak bir ruhsal sevgi alanı yaratmayı sağlar. Yoganın faydaları arasında rahatlama, konsantrasyon, denge ve esneklik bulunur.

Yoga konusunda kimsenin önceden bilgisi veya deneyimi yoksa, uzman bir eğitmenle işe başlamak en iyisidir. Haftada bir seans alarak, siz ve aileniz sonuçları hemen göreceksiniz.

4. Yeni bir şey öğrenmek

Çocuklarınızla spor yapmanın bir başka yolu da yeni bir şeyler öğrenmeyi planlamaktır. Örneğin, paten aynı zamanda harika bir egzersiz olan mükemmel bir spordur.

Hem ailecek güzel zaman geçirmek hem de tüm ailenize meydan okumak için harika bir yol da tırmanış aktivitelerine katılmaktır.

“Günlük bir rutini, sonunda herkesin bitkin olduğu zorunlu bir görev haline getirmemek önemlidir. Spor yapmanın ve daha sağlıklı bir yaşam sürmenin kapısını aralamak için haftada 1 egzersiz bile yeterli olabilir.”

5. Yüzmek

Yüzme, ailecek keyfini çıkarabileceğiniz başka bir fiziksel aktivitedir. Sadece kaslarınızı çalıştırmakla kalmaz, kendinize güveninizi ve gücünüzü de artırır. Çocuklarınızla yüzmenin son derece tatmin edici olduğunu göreceksiniz. Eğer bebeğiniz veya küçük bir çocuğunuz varsa, onun suyu keşfetmesini gözlemlemek unutulmaz bir deneyim olacaktır.

6. Bisiklete binmek ve diğer rutin egzersizler

Küçük bir çocuğunuz varsa, onu kendi bisikletinizin çocuk koltuğuna oturtabilirsiniz. Daha büyük çocuklarınız varsa, onlara da yaşlarına göre bisikletler alıp birlikte gezintiye çıkabilirsiniz.

Bisiklete bindikten sonra enerjinizi tazelemek için yanınıza bir atıştırmalık ve biraz su almayı unutmayın. Bisiklet, nefes alış verişini destekler ve bacakların kuvvetini artırır. Her hafta iki veya üç saat bisiklet sürmek, siz ve çocuklarınız için inanılmaz derecede faydalı olacaktır.

ailece bisiklete binmek

Çocuklarınızla birlikte spor yapmak: Harika bir hediye

Aile olarak birlikte hareket etmenin sonuçları ilk günden itibaren fark edilir. Çocuklarınız stresli, bunalmış, sinirli ve umursamaz olmak yerine sporla birlikte aniden daha enerjik ve iyimser olacaklar.

Ebeveynler de spor yaptıktan sonra olumlu değişiklikler yaşayacaklardır. Çocuklarımıza göz kulak olmak hepimizin severek yaptığı bir şeydir ancak aynı zamanda çok yorucu da olabilmektedir.

Spor aktivitelerini birlikte planlamak, günlük hayata bakış açınızı değiştirmenize ve sağlıklı alışkanlıklar edinmenize yardımcı olabilir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.