Ekran Karşısında Zaman Geçirmeye Alternatif Oyunlar

Bu yazıda telefonda geçirilen uzun zamanlara alternatif arayan ebeveynler için çeşitli oyunlar önereceğiz. Notlarınızı alın ve çocuğunuzla harika zaman geçirmeye hazırlanın!
Ekran Karşısında Zaman Geçirmeye Alternatif Oyunlar

Son Güncelleme: 20 Aralık, 2020

Bu yazıda ekran karşısında geçirilen uzun zamanlara alternatif arayan ebeveynler için çeşitli oyunlar önereceğiz. Notlarınızı alın ve çocuğunuzla harika zaman geçirmeye hazır olun! Eğer çocuğunuz elektronik cihazların karşısında çok fazla zaman geçiriyorsa, ona ekran karşısında zaman geçirmeye alternatif bazı oyunlar önermeyi düşünebilirsiniz.

Teknoloji artık hep bizimle ve görünen o ki bizimle kalmaya devam edecek. Bununla birlikte çocukların sanal dünyaya başvurmadan hem eğlenip hem öğrenebilecekleri başka oyunlar da var. Bu yazıda çocuklarla eğlenceli vakit geçirmek için televizyon ya da telefon ekranı karşısında saatler geçirmek yerine yapılabileceklerden bahsedeceğiz. Okumaya devam edin.

Ekran karşısında zaman geçirmeye alternatif oyunlar

İşte ekran karışında zaman geçirmek yerine önerdiğimiz oyunlar… Notlarınızı alın ve hangilerini çocuklarınızla denemek istediğinize karar verin!

1. Yaratıcı oyunlar

Ekran karşısında zaman geçirmek yerine deneyebileceğiniz oyunlar arasındaki ilk örnek, sanatsal etkinlikler olabilir. Bu oyunlar çocukları eğlendirmenin yanı sıra yaratıcılıklarını ve yeteneklerini de geliştirir. Bu anlamda çocukların gelişim çağlarında beyinlerini geliştirmeleri açısından boyama, çizim yapma ya da ahşaptan ve kağıttan maketler yapma gibi etkinlikler idealdir.

Bu etkinlikler, çocuğunuzun elektronik cihazlardan bir süreliğine uzak kalmasını da sağlayacaktır. Çocuğunuzu kum, kil ya da çamurla küçük heykeller yapmaları için teşvik etmek her zaman için iyi bir fikirdir. Bu etkinlik, çocuğunuzun farklı kaslarını geliştirmelerini sağlar.

çizim yapan çocuk

2. Doğada oynanabilecek oyunlar

Şüphesiz ki doğa çocuklar için en eğitici ortamlardan biridir. Doğada zaman geçirmek, çocuğunuzun eğlenceli vakit geçirmesini sağlayacak oyunlar sayesinde çok daha eğlenceli olabilir. Çocuğunuzla doğadayken okulda öğrendiği bilgileri deneyime dönüştürebilmesi için doğal dünyanın karmaşasını keşfetmesine yardım edin.

Evinizdeyken de çocuğunuzla beraber doğadan topladığınız yaprak ya da taş gibi nesnelerle güzel bir kolaj yapabilirsiniz. Hem bu kolaj ailece dışarıda geçirilen güzel bir günden bir hatıra olarak da saklanabilir. Doğa yürüyüşlerinde çocuğunuzu rotayı ve yoldaki engelleri belirlemek konusunda teşvik etmek iyi bir fikir olacaktır. Doğa yürüyüşüne çıkacaksanız yanınızda uygun bir yürüyüş çubuğu bulundurmayı da ihmal etmeyin.

“Çocuklarımızın bize anlatacak bir şeyleri olmasını sağlamalıyız. Bu da ancak özgürce oynayabilecekleri zamanları varsa olur.”

–Francesco Tonucci–

3. Ekran karşısında zaman geçirmeye alternatif oyunlar: Kutu oyunları

Kutu oyunları ekran karşısında zaman geçirmek yerine tercih edilebilecek bir diğer etkinliktir. Kutu oyunlarının uzun zamandır çocuklar için bir eğlence kaynağı olduğu kesin. Ama son zamanlarda artık teknoloji yavaş yavaş kutu oyunlarının yerini almaya başladı. Bununla birlikte, piyasada hala hem klasik hem modern yüzlerce kutu oyunu var. Bu oyunlar, çocuklar için eğlendirici olduğu kadar faydalıdır da.

Kutu oyunları, diğer faydalarının yanında, çocukların zihinsel kapasitelerini, hafızalarını ve bilişsel yeteneklerini geliştirir, stresi azaltır ve çok öğretici olabilir. Aynı şekilde, kutu oyunları çocukların gelişiminde önemli rol oynayabilir; beyin gelişimine katkı sağlar, çocukları mantıklarını kullanmaya ve eleştirel düşünceye teşvik eder.

Bunların dışında kutu oyunları çocukların sözel becerilerini ve dikkatlerini de geliştirir; çünkü bu oyunlarda oyuncuların uzunca bir süre boyunca oyuna konsantre olmaları gereklidir.

tırmanış yapan çocuk

4. Spor

Son olarak, çocuğunuzu spora teşvik etmek harika bir alternatiftir. Spor etkinlikleri çocukların sosyal becerilerini geliştirerek daha kolay arkadaş edinmelerini sağlar. Aynı zamanda, sağlıklı bir aktivite yaparak zaman geçirirler. Spor sayesinde çocuğunuz hem sporun kendisinden hem de rekabet duygusundan dolayı ekran başındayken salgıladığı adrenalinle aynı miktarda adrenalin salgılar.

Bununla birlikte, çocuğunuzun takım sporlarına ilgi duymaması ya da geleneksel sporları yapmak için gerekli becerilere sahip olmaması da mümkündür. Bu durumda bowling ya da okçuluk gibi başka birçok seçeneğiniz olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Çocuğunuz kendine en uygun olan sporu bulana kadar çeşitli takım sporlarını ve farklı oyunları deneyimlemesine olanak sağlayın. İşte şimdi siz de çocuğunuzun gelişimi için ekran karşısında zaman geçirmeye alternatif pek çok uygun seçenek olduğunu gördünüz. Bu listede yer alan etkinliklerden biriyle ilk adımı atabilirsiniz; çocuğunuzun bu etkinliklere bayılacağına emin olabilirsiniz!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Navarro, Z. (2019). 365 actividades para jugar sin pantallas en familia. Montena.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.