Okul Öncesi Dönemde Çocuğunuzun Sanatsal Yeteneğini Teşvik Etmek

Ebeveynler için, çocuklarının sanatsal yeteneğini nasıl keşfedeceğini ve güçlendireceğini bilmek önemlidir. Okul öncesi dönem, çocukların becerilerini keşfetmek için idealdir.
Okul Öncesi Dönemde Çocuğunuzun Sanatsal Yeteneğini Teşvik Etmek

Son Güncelleme: 14 Aralık, 2019

Anaokulu yaşındaki çocukları ele alırsak, onlar için yaratıcılıklarını ifade etmenin ilk yöntemlerinden biri çizim yapmaktır. Çizim yapmak, çocukların duygusal, bilişsel ve sosyal gelişimine katkıda bulunur. Ayrıca onlar için iletişim kurmanın bir yoludur. Çocuğunuzun sanatsal yeteneğini okul öncesi dönemde geliştirmek mümkündür.

Kendiliğinden yapılan çizimler, çocukların etraflarında olup bitenler ve diğer insanlar hakkındaki fikirlerini ifade etmelerine olanak tanır. Bu nedenle, çizim yeteneklerini geliştirmek için çocukları cesaretlendirmeliyiz.

Okul öncesi dönemde çocukların sanatsal yeteneklerini geliştirmek için birkaç ipucuna bir göz atalım.

Okul öncesi dönemde çocukların sanatsal yeteneklerini geliştirmek

Çocuğun bir şey yapmasını istiyorsanız, onu önce kendiniz yapın

Çocukların ilk rol modellerinin anne babaları olduğunu unutmayın. Bu yüzden, eğer çocuğunuzun sanatsal yeteneğini çizim yeteneğinden başlayarak geliştirmek istiyorsanız, anne babalar olarak önce siz kalemi elinize almalısınız.

resim yapan çocuklar

Çocuğunuzla iletişim kurmak oldukça önemlidir çünkü bu sayede sizi gördüğünde ne yaptığınızı anlar. Ardından, kısa bir süre içerisinde sizi taklit etmeye çalışır.

Yapmakta iyi olduğunuz şeyler üzerinde çalışmanız önemlidir. Bir başkasının çizimini kendi çiziminiz gibi tanıtmamalısınız. Kendi çizdiğiniz şeyin ve çocuğunuzun çizdiği şeyin olumlu yönlerini öne çıkarmaya çalışın.

Eğer çocuk yapmakta olduğumuz çizimde kendimize güvendiğimizi görürse, o da kendini özgüvenli hissedecektir. Sanatçı olmasak da, çocuğun ilgisini çekmeyi ve kendisini sanat aracılığıyla ifade etmesine yardımcı olmayı başarabiliriz.

Çocuğunuzun sanatsal yeteneğini geliştirmek için teknikler

Boyama, resim yapma ve çizme rutininizi oluşturduğunuz zaman, yeni teknikler bulmak isteyeceksiniz. Kendinizi sulu boya veya renkli kalemlerle sınırlandırmamalısınız. Tebeşir, veya parmak baskısı gibi diğer yöntemler de oldukça ilgi çekici olabilir.

Çocuğunuza seçim imkanı vermeli ve kendi kendine keşfetmesine olanak tanımalısınız. İstedikleri şeyi özgürce çizebilmesine imkan vermek, çocuğunuzun yeteneğini geliştirmek için ideal bir yoldur.

Çocuğunuzla konuşun

Çocuğun çizim konusunda yüreklendirilmiş hissetmesinin kesin bir yolu, çizdiklerine ilgi göstermektir. İlerleme kaydetmeleri için çocuklarınızı cesaretlendirebilirsiniz ancak yaptığı bir çizim karşısında “Ne güzel olmuş!” gibi şeyler söylemek bile oldukça etkilidir.

Çizimdeki tüm detaylar ve renkler hakkında konuşarak, tavsiyeler vermek de iyi bir fikirdir. Bir yerde oturarak kağıda bir şeyler çizmek çocuk için her zaman eğlenceli olmayabilir.

Bu nedenle, her zaman yeni fikirler üretmeye çalışmalısınız. Yapacağınız en iyi şey, çocuğunuzun ilgi alanlarını keşfetmek olacaktır. Ona ne yapmayı sevdiğini sorun. Unutmayın, iletişim çok önemlidir.

çocuklarda yaratıcılığı artırmak

Yaşını göz önünde bulundurun

Ebeveynler olarak, yaşlarına göre çocukların hangi çizimleri yapıp yapamayacağı hakkında bilginiz vardır. Çocukların sanatsal yeteneklerinde belirgin aşamalar vardır:

  • İlk olarak, çok küçük yaşlarda bir şeyler karalamaya başlarlar.
  • Ardından, yavaş yavaş gelişirler ve daha gerçekçi şeyler çizmeye başlarlar.
  • Üç yaşına geldiklerinde ise, noktaları birleştirebilirler.
  • Üç ve dört yaş arasında, gerçekçi resimler yapmaya çalışırlar. Bu, doğal bir ilerlemedir ve ebeveynlerin bu konudan haberdar olması gerekir.

Sabırlı olun

Eğer çocuğunuz küçükse, dikkat süresi oldukça kısıtlıdır. Bu nedenle, sabırlı olmak ve çocuğu çizim veya boyama yapmaya zorlamamak gerekir. Boyama kitabı satın almak yerine, çocuğa beyaz bir kağıt vererek istediğini çizmesine izin vermek daha iyidir.

Eğer canı çizim yapmak istemezse, bu aktiviteyi başka bir güne erteleyebilirsiniz. Boyama veya çizim yapma isteği, çocuğun içinden gelmelidir. Son olarak, sanatsal yeteneğin mükemmel olmak anlamına gelmediğini unutmayın. Önemli olan, çocuğun keyif alması ve yaratıcılığını geliştirmesidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Karnes, Merle B., y Angela R. Taylor. Preschool Talent Assessment Guide. (1978).
  • Jin, Suk-un, y John F. Feldhusen. Parent identification of the talents of gifted students. Gifted Education International. (2000).

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.